Her iki takımda hakemden şikayetçi; O ZAMAN HAKEM KİMİ TUTTU?

Pazar günü İzmir Gaziemir spor salonunda oynanan Rota Koleji- Büyükçekmece Voleybol Akademi maçını izlemeye gittim.

Rota Kolejinin teknik ekibindeki İlker Alkan ve Alper Kaygusuz ile Büyükçekmece’nin başındaki antrenör Ekrem Küpeli tanıdığım arkadaşlarım.

İki takım da ligin iyi kadrolarına sahip ekiplerinden.

Maçı İzmir bölgesinin iki tecrübeli hakemi Fikret Fidan ve Cevat Ülgen yönetiyordu. İki hakemi de tanırım. İkisi de iyi niyetlidirler. Saha içinde de dışında da beyefendi insanlar.

Maç beklendiği gibi çekişmeli geçti. İlk seti Rota Koleji 25-23 aldı. İkinci seti Büyükçekmece 25-17 aldı. Üçüncü seti açık ara 25-13 Rota Koleji aldı.

Hakemler genelde gördüklerini çaldılar.

Dördüncü set çok çekişmeli geçti. Rota Koleji 24-23 önde iken Büyükçekmece hücumunda top auta çıktı. Rota Koleji oyuncuları ve teknik heyeti maçı 3-1 aldık diye sevinirken yardımcı hakem fileye temas gösterdi ve durum 24-24 oldu. Rota Koleji teknik ekibi, seyirciler şiddetle itiraz etti ama sonuç değişmedi. Sonrasında bir Rota maç sayısı kullandı, bir Büyükçekmece maçı uzatmaya götürmek için set sayısı kullandı.

Neticede seti 31-29 alan Büyükçekmece alıp maçı 2-2 ye getirdi.

Uzatma setini de 15-3 alan Büyükçekmece önemli bir galibiyet aldı.

Maçtan sonra Büyükçekmece Antrenörü Ekrem Küpeli’ye ‘Hakem kararları ile ilgili ne düşünüyorsunuz?’ diye sordum. ‘Maçı alıp oraya vermedikleri kaldı’dedi.

Rota Kolejinin başındaki İlker hoca ve Alper Hoca maç bitmesine rağmen hakemlere şiddetli itirazlarını sürdürdüler. Kızgın ve üzgün oldukları için onlara bir şey soramadım.

Netice de her iki takımda hakemlerden şikayet etti. Yani hakemler ne İsaya ne Musaya yarandı. Eee o zaman hakemler kimi tuttu?

O gün o maçtaki herkesi tanıyan ve tarafsız olduğumu düşünen biri olarak ben hakemlerin maçın kaderini etkileyecek kararlar verdiklerini düşünmüyorum. Bir oraya bir buraya, birine bir eksik, bir fazla vermiş olabilirler. Herkes muhteşem mi?

Antrenörlerin ve oyuncuların hakemlere yardımcı olması gerekirken bunu yapmadıklarını tam tersine tribüne oynama gayreti içinde olduklarını düşünüyorum. Bunu sadece bu maçı baz alarak söylemiyorum, genel olarak durum bu. Yenilginin en güzel bahanesi “hakem maçı verdi” olur. Bu sadece Voleybolda mı? Hayır pek çok branş için durum bu. Yenilen, seti kaybeden, golü yiyen hakemi ileri sürüyor.

Peki bu doğru mu?

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s