UZUN BOYLU OYUNCU SEÇME KOPYACILIĞI

Yaşı yarım asrı geçmiş benim gibi eski Voleybolcuları veya Voleybolseverleri, kısa bir süreliğine de olsa gençlik yıllarında oynanan Voleybol’a götüreyim istiyorum bu yazımda.. Gençler için de küçük bir bilgi olmuş olur. 

O dönemlerde servis atan takım hata yapsa da sayı kaybetmediği için çekişmeli ve 3-2 biten bir  maç, en az 3 saat sürerdi..Akşam başlayıp, gece 24.00 lere kadar süren “Uzun metrajlı bir Serüven film” tadında mücadeleler olurdu… Maç sonunda herkesin doya doya Voleybol vitamini aldığı!.. Maça getirdiği çocuklarının veya mahalle arkadaşlarının; ’Ben de Voleybolcu olacağım’ dedikleri, 1.75-1.90 arası ortalama boya sahip, SÜPER SIÇRAMA yetenekli aynı zamanda Teknik kapasitesi yüksek oyunculara hayran oldukları BİR SEYİR RESİTALİ..

Her şeyi hızla tüketmeye alışmış yeni nesil Voleybol seyircisi gençlerin veya sporcuların “Amaaan ne kadar da sıkıcıymış?” dediğini duyar gibiyim. Peki  o zaman bir soru da ben sorayım. 1971 Model Mustang mi? 2018 Model Mustang mi?  Daha pahalı ve daha çok aranılan  hangisi? Hızlı ve Teknoloji harikası olan mı yoksa yavaş ama kullanmaktan zevk aldığın mı? Cevabınızı DUYAR GİBİYİM. Ama lütfen mızıkçılık yapmayın!.

Neyse, sizleri daha fazla sıkmadan konumuza dönelim. Dünyanın ABD ve RUSYA merkezli,  iki farklı kutupa dönüştürüldüğü 60 ve 70’li yıllarda, rekabet  spor alanında da kendini gösteriyordu. OLİMPİYATLAR ve DÜNYA ŞAMPİYONALARI bu rekabetin zirveye çıktığı organizasyonlardı. Salon Sporlarında genelde Rus blokunda yer alan Rusya,Polonya, Çekoslovakya ve Küba gibi ülkeler, 1.90 ve üzeri boyda ama teknik olarak Amerikalı ve Asyalı oyunculardan biraz daha zayıf,  güç ile öne çıkan sporculardan oluşan kadrolar ile madalyaları toplamaya başlayınca, diğer ülkeler de böyle oyunculara ağırlık vermeye başladı. 

Bizim gibi, her zaman önder olmayı değil, sadece ‘Kopya Çekerek’ başarı sağlamaya yönelik davranışların prim yaptığı veya yaptırılmaya zorlandığı Üçüncü Dünya ülkelerinde de, yukarıda saydığım meziyette UZUN BOYLU Voleybolcu YAPMA KOPYACILIĞI geliştirilmeye ÖZEN GÖSTERİLİYOR. Spor Okullarımıza veya Kulüplerimize oyuncu seçen Antrenörler, ilk iş olarak okulları tarayıp uzun boylu çocukları seçiyor. Burada yaş grublarına göre kendileri bir kopya uzunluk bulmuşlar. Örneğin; 10 Yaşında Erkek en az 1.70 gibi..veya 14 yaşında Kız en az 1.74 gibi( Sayılar atmaca.takılmayın diye söylüyorum)..Hemen buldukları bu çocukların ellerine Topu tutturup haydi Salona..Başlıyorlar belli bir Copy-Paste bir programa..Bu arada Boy artırıcı (Göya) doğal ilaçlar ile destekler !..Her gün ağırlık ile güç kazandırıcı (Ama ne oranda kasları zedeleyici bilinmiyor) Antrenmanlar..Sonra ver Allah SMAÇ..

Hadi Oğlum, Hadi Kızım..SMAÇ..SAYI..SMAÇ..SAYI..

Olmadı mı?

O zaman çocuğa “Bence sen Libero ol. Ama biraz ‘Manşet’ çalışman lazım.. Zaten senin Boy-Yaş skalan da  istediğimiz oranda olmadı” dedikten sonra  “SIRADA Kİ, UZUN BOYLU ÇOCUK GELSİN. BUNDAN OLMADI ama inşallah diğerinde bu IŞIĞI GÖRÜCEĞİZ !”  diye devam ederler….

Bir 6 ay sonra “Bu da OLMADI !.. Hani Hocam senin bahsettiğin Şu BALKAN GÖÇMENİ bir Çocuk vardı..Hah İŞTE ONDAN OLUR. Hem onun babası da uzun, geçen gün gördüm salona gelmişti, oğlunu izlemeye.  Kesin OLACAK BU ÇOCUKTAN 2 NUMARA.. “ Efendim, duyamadım! Aynı şeyleri sizde mi duydunuz!  Hay Allah, bence benzerliktir  o duyduklarınız!

Bu arada Manşeti olan çocuğun boyu da uzadı.. Hay Allah  şimdi bundan Libero  da Olmaz..Eeee o zaman ne yapacağız? “Verin bir 2.Lig takımına orada oynasın canımm. Onunla mı uğraşacağız şimdi!”

Derken, Balkan Göçmeni çocuk SMAÇLARINI GELİŞTİRMEYE BAŞLADI.. “Ohhh nihayet, BİR 2 NUMARA KAZANACAĞIZ..” derken “Haydee Şimdi de Bu MENEJER ÇIKTI KARŞIMIZA!” Neymiş “Bilmem kaç milyar vermezsek, çocuğu bu sezon oynatamayacağız!” Ne zaman anlaştı bu adamla? “Hadi verin şuna üç beş bişeyler de, oynatalım ŞU UZUNU..” (Bu konu ayrı bir Yazı konusu olacak bi ara)

Velhasıl kelam, ligimizde bu ve benzeri senaryolar ile oynattığımız Voleybolcu Kardeşlerimizin İstatistiklerine bir bakın bakalım, KAÇ TANE SERVİSE MANŞETİ ALMIŞ? KAÇ TANE BLOK YAPMIŞ? KOCA SEZONDA KAÇ KERE KIÇI YERE DEĞEREK SAVUNMA YAPMIŞ? “Sana ne Kardeşim bu istatistiklerden, bize SAYI ALACAK, SMAÇ YAPACAK, BLOK DAĞITACAK ADAM LAZIM!” dediğinizi duyar gibiyim..O zaman Niye EFSANE diye “Semih’leri,Payidar’ları, Sedat’ları, Feyza’ları, Sami’leri, Dünya’ları, Şükrü’leri “ ve adını yazamadığım bizim neslin yüzlerce diğer Voleybolcularını ÖRNEK VERİYORSUNUZ?

Ben de, yukarıda ki BAŞLIĞI size tekrar ederim; “KAZMA SAPINDAN, DEVREK BASTONU olur mu?”

05016166-96F4-4A1B-A376-C0E7CB27C01E

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s