MEHMET ERDEM MARMARA AKADEMİNİN AMACI NE?

Hem doktorluk hem yazarlık hem de Voleybolu bir arada götürmek zor.

Zor ama elimden geldiği kadarıyla da-  İstediğim kadar olmasa da- yapmaya çalışıyorum.  Bazen bazı, yazılar, röportajlar sıcağı sıcağına yayına giremiyor. Bazen bize gönderilen mesajlara zamanında dönüş yapamıyoruz ama…

Ama elimizden gelen bu.

Voleybol paranın bol olduğu bir spor branşı değil ne yazık ki. Öyle olsaydı doktorluğu bırakıp sadece Voleybol takip etmeyi, yazılar, haberler yapmayı isterdim. Ama…

Bu durum sadece beni mi etkiliyor? Tabii ki hayır. Voleybolun içindeki pek çok kişi para olmamasından şikayetçi. Arkasında Holding ve Bankalar olan bir kaç takım dışındakiler,  ellerinde hesap makineleri, özkaynakları ile girdisini çıktısını hesap ederek, fazla aşırıya kaçmadan  sporun içinde olmaya çabalıyorlar.

 ‘Amacımız kendi alt yapımızdan yetiştirdiğimiz genç oyuncular ile varabildiğimiz en iyi yere ulaşmakdemişti Mehmet Erdem Marmara Akademinin Hocası Erdem Hangül, İzmir Özateş ile oynadıkları ve 3-2 kazandıkları Bayanlar 1. Ligin son maçından sonra.

Marmara Akademi, altyapılarda başarılı çalışmalarını ortaklığa dönüştüren Erdem Hangül ve Mehmet Koray tarafından, 2014 yılında kurulmuş, Bölgesel ligden başladığı serüvenine her sene şampiyon olarak 1. lige kadar çıkmış bir kulüp.

İzmir’de oynadıkları maçtan sonra Erdem Hoca ile ayak üstü kısa bir sohbet yaptık.

Hocam; Takımınız çok genç oyunculardan kurulu ama çok mücadeleci, inatçı bir takım’ dedim.

En büyük oyuncumuz 24 yaşında. Onun dışında kalanların çoğu sizinde belirttiğiniz gibi genç oyuncular. Yaş ortalamamız 18.5 civarında. Kadıköy’de 1, Kozyatağında iki tane Spor okulumuz var. Oradan çıkardığımız oyunculara şans veriyoruz. Bu şekilde Türk Voleyboluna ilerde iyi oyuncular yetiştireceğimize inanıyorum’ dedi.

Hocam; Ben sizi Atacan Kolejinin başındayken tanıdım. Oradaki Liberonuz Melis Yılmaz şimdi Fenerbahçe’de oynuyor. Başka yetiştirdiğiniz oyuncular da var mı? ‘ diye sordum.

Evet, Melis Yılmaz, Fenerbahçe alt yapısında çalıştığım dönemde Mehmet Koray hocamın Spor okullarından bulup bize getirdiği bir oyuncu. Bizde yetişmesine katkı sağladık. Başka oyuncular da var ama söylersem ‘Kendi kulübünün reklamını yapıyor’ derler şimdi.‘ diye güldü.

Hocam; Keşfettiğiniz, voleybola başlattığınız ya da yetişirken herhangi bir dönemde ona hocalık ettiğiniz bir oyuncunun adını söylemek reklam değil ki.  Sonuçta harcanmış  bir emek var bu işte’ dedim.

Deniz Hocam; Elbetteki  bu işi kendimizi geçindirmek için yapıyoruz. Ama bunları yaparken tek amacımız ‘para’ ya da ‘reklam’ değil. Mesela şu gördüğün takımın finansmanını tamamen kendi spor okullarımızın geliri ile sağlıyoruz. Biz bu parayı harcamadan cebimize de atabilirdik. Ama biz spor okullarımızda yetiştirdiğimiz oyuncuların  maç oynamasını, tecrübe kazanmasını istiyoruz. Elbette keşfettiğimiz, yetiştirdiğimiz oyuncularımız var. Onlar bu yoldan hayatlarını kazandıklarında da mutlu oluyoruz o kadar. ‘ dedi. ( Israrla sorunca şu anda Milli Takımımızın en önemli oyuncularından birinin adını öğrendim. Bu konuyu da kendisine ısrarla sordum. Cevapları bu yazının devamı olacak olan ikinci bir yazıda  sizlerle paylaşacağım)

Mehmet Erdem Marmara Akademi,  hem oyuncu yetiştirmeye hem de mütevazi bütçesi ile Bayanlar 1. Liginde zirveyi zorlamaya devam ediyor.

Evoleybol ailesi Marmara Akademi ailesine, bu yolda başarılar dilerken Erdem hoca ve Mehmet hocaya  da Türk Voleyboluna yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür ediyoruz.

AF488021-4609-4E32-8036-5818534C44D6

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s