SAKATLIKLARDA PRİCE PROTOKOLÜ

Toplumumuzda spor sakatlanmalarına karşı bilinç her geçen gün artmakta, özellikle profesyonel spor takımlarındaki sağlık ekibinin multidisipliner çalışmasına önem verilmektedir. Multidisipliner çalışma sağlık ekibindeki doktor, diyetisyen, fizyoterapist, antrenör gibi alanında uzman birçok kişinin ortaklaşa çalışmasıdır. Bu paylaşım, özellikle sporcunun spora hazırlanmasında ihtiyaçlarının belirlenmesi bununla birlikte spor sırasında oluşacak birçok sakatlanmayı önleme açısından önem taşır.

Profesyonel sağlık ekibi varsa sporcu ekibiyle spor için hazırlığını yapar, spor sırası aksi bir durumda müdahalesi sağlık ekiplerince yapılır. Eğer profesyonel bir ekip bize eşlik etmiyorsa sakatlanmadan sonra  sağlık kurumuna ulaşıncaya kadar alınabilecek basit bir uygulama zincirimiz var.

PRICE PROTOKOLÜ:

Türkçe karşılığı koruma, dinlendirme, soğuk uygulama, kompresyon, yüksekte tutma

Koruma: Sakatlanan bölgeyi koru, bu diğer bölgelerin sakatlanmasını da engeller. Deri bütünlüğü bozulduysa enfeksiyon riskini önlemek için temiz bir bezle yaranın üstünü kapat. Uzvun şekli bozulduysa hareketi engelleyecek şekilde sabitle.

Dinlendirme: Sakatlanan yerde kırık, bağ yırtıkları, yumuşak doku travmaları, çıkık, ödem gibi sorunlar olabilir. Var olan sorun belli oluncaya kadar o bölgeye yük vermekten kaçınmalıyız.

Soğuk uygulama: Özellikle eklem yerlerindeki sakatlanmalarda şiddetli ağrı, iltihabi durumlar, ödem dediğimiz sıvı artışı, kanama artışını önlemek için mutlaka buz uygulaması yapmalıyız.

Kompresyon: Eldeki imkanlar dahilinde fonksiyonel breys, elastik bandaj uygulanmalıdır.

Elevasyon: Etkilenen bölgeyi kalp seviyesinden yukarda tutmalıyız. Bu pozisyon dolaşıma yardımcı olacak, hematomu engelleyecektir.

Ön tedavi dediğimiz bu süreç tedavinin süresini azaltacak, ağrıyı ve şişliği kontrol altına alacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s