VOLEYBOL PARA ETMİYOR!

Türkiye’de takım sporlarında en başarılı olduğumuz branş Voleybol. 

Takımlarımız 5 defa Dünya Şampiyonu oldular, 1 Dünya ikinciliğimiz bir de  2 defa üçüncülüğümüz var.

Avrupa Şampiyonlar liginde 2010’dan beri hemen her sene bir takımımız finale çıkıyor. Son iki senenin şampiyonu takımımız Vakıfbank.

Milli takımlar bazında Bayan Milli takımımız 2012 yılında Dünya Milletler liginde üçüncü olmuş ve aynı yıl 2012  Londra Olimpiyat oyunlarına katılma hakkı elde etmişti.

Yine alt yapılarda U17,  U23 takımlarında gelen Dünya ve Avrupa Şampiyonlukları var.

Bu sene Bayan Voleybol Milli Takımımız FIVB Milletler liginde ( Eski adıyla World Grand Prix ) tarihi bir başarı elde ederek ikinci oldu. Bu başarı ile Voleybol severler olarak mutlu olduk, gurur duyduk, sevindik.

Duyduk duymasına ama hep kendi kendimize sevindik. Maçlar şifreli kanallarda verildi. Ona sözümüz yok, netice de parayı bastıran yayın haklarını alıyor. Maçı şifreli veren kanal ABD ile oynadığımız  final maçında  ‘jest’ yaparak maçı şifresiz verdi ama aynı anda maçı verirken ekranın yarısını Formula 1 yarışına ayırdılar.  İnsanlar araba sesleri arasında maç  izledi! Takımımız ikinci olduğunda da hemen yayını kesip Formula 1’e devam ettiler. Sanırsın Formula 1’de Türk pilot var ve şampiyonluğa oynuyor!

Ama onlar ne yapsın! En başarılı sporumuzun Formula 1 kadar Reytingi yok!

Yani amiyane tabirle Voleybol para etmiyor.

Final maçına çıktığımız gün, Televizyonlardaki spor programları futbola kilitlenmişti.  Dünya kupasında Arjantin’in nereye kadar gidebileceğini, Maradona’nın tribünlerde fenalaşma görüntülerini ağır çekimde, hızlı çekimde defalarca gösterdiler. Ronaldo’nun mutsuz yüz halini, İngilizler’in bu sefer kupayı kazanma ihtimallerini hesapladılar. Tamamı Türk yorumcular başka ülkeler ile ilgili  en ince detayları şakır şakır biliyorken kendi ülkelerinin voleybol takımının final oynadığından bihaberdiler!

Finalde ABD’ye uzatma setinde kaybettik, ikinci olduk.

Oyuncular henüz Çin’den dönmemişken Federasyon başkanı çıkıp ‘Bakın biz ne kadar çok başarılıyız’ diye onların emeğinin üstüne kuruldu. Evet, belki hakkıdır. Neticede bu Federasyon döneminde bir Avrupa Üçüncülüğü, bir Dünya ikinciliği geldi.  ‘Biz yaptık’ diye de övünebilir ama ben bir şeyi gözden kaçırdığımızı düşünüyorum. Hiç bir ürün bir günde yetişmez. Hiç bir oyuncu bir iki yılda yetişmez. O oyuncuların hiç biri sadece iki yıl önce bu görevi devralan mevcut Federasyon döneminde yetişmedi. Mesela takım kaptanı Eda Erdem 31, Meryem Boz 30 yaşında, Şeyma Ercan 24, Simge Aköz 27, Cansu Özbay 22, Meliha İsmailoğlu 24 yaşında. Milli bir voleybolcunun 7-10 yaşlarında voleybola başladığını göz önüne aldığınızda bu Federasyonun ektiği tohumların meyveye dönüşünü en az 8-10 yıl sonra görebileceğiz.

Başarılı bir jenerasyon ve iyi bir teknik adamla bu başarı geldi. Alkışlayalım ama  bu başarıdan Voleybolu takip edenlerin dışında kimsenin pek haberi olmadı! Çünkü Voleybolun reytingi düştü/ düşürüldü.  Hatırlayın yaklaşık 15 yıl önce, 2003’te Ülkemizde yapılan Avrupa Şampiyonasında doğan ‘Filenin Sultanları’ sloganı ve şarkıları ile kız çocukları birer Neslihan Darnel, Birer ‘tek ayak’ Aysun Özbek, birer Natalia Hanikoğlu oluyorlardı.

2006-2012 arasında süren tesisleşme ve tanıtım atakları ile üçüncü lig maçları bile Televizyonlardan naklen yayınlanıyor, naklen yayın ücretleri üçüncü lig takımlarına ek bir kaynak sağlıyordu.

Şimdi bırakın üçüncü ligi Sultanlar ligi maçları bile boş salonlara oynanıyor. Televizyonlar bir tek Vakıfbank’ın maçlarını ilgi gösteriyor. ( Reklam verdiği için)

Dünya ikincisi olan takımımızı bir televizyonda, resmi bir programda toplu halde gördünüz mü?

Siyasiler bu başarıyı hiç görmemiş, duymamış gibi yapıyorlar. Kenan Sofuoğlu birinci geldiğinde, Güreşçi Taha Akgül maçı kazandığında hemen cepten arayan yetkililer işin içinde ‘Kadın’ olunca sadece kuru tebrik yayınlamakla kalıyorlar. Dünya ikinciliğini bırak Avrupa Şampiyonasına katılmayı hak ettik diye adam başı 500 bin Euro veren yetkililer neden kadınları davet edip kameralar önünde tebrik etmiyorlar? Suç mu işlediler? Brezilya’yı, Sırbistan’ı yenip Finalde Türk halkını temsil ederek kötülük mü ettiler?

Voleybolu açık şekilde olmasa da perde gerisinde bir ‘Üvey Evlat’ muamelesi yapıldığı aşikar. Özellikle destek verilmiyor. Destek verenler de yavaş yavaş çekiliyor. Son dönemlerde kaç takım kapatıldığını biliyor musunuz? ( Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursaspor, Seramiksan, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Manisa Büyükşehir Belediyesi…)

Özetin özeti şu; Federasyon ‘Bakın Dünya ikincisi olduk’ diye böbürleneceğine o başarıyı paraya, reytinge, ilgiye çevirsin. Yoksa bu günleri çok ararız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s