BEDEN EĞİTİMİ DERSİ VE KANSERİN NASIL BİR İLİŞKİSİ VAR?

Bir doktor arkadaşım sayfasında şu yazıyı paylaşmış ” Kanser görülme yaşının ne kadar düştüğünün farkında mısınız? Yok yere ölmemek ve sevdiklerinizi sizsiz bırakmamak adına Prof. Dr. Şeref KÖMÜRCÜ”ye kulak verin derim..
“Kanserin önlenmesindeki en önemli 4 faktör ;

  • Sağlıklı ve dengeli besinlerin seçimi (şekersiz yaşam) ,
  • SİGARA gibi kanserojenlere maruz kalınmaması,
  • Düzenli fiziksel aktivite 
  • Vücut ağırlığının korunmasıdır.

Bu önlemlerle kanser gelişiminde %50 oranında azalma, yani her yıl dünyadaki 3-4 milyon yeni kanser vakasının önlenmesi mümkün görünmekdir…

Bunu okuduğumda son dönemlerde paylaşılan bir çok resim ve altında ‘Amansız hastalık ile mücadele eden…’  kişilerin resimleri geldi.

Aynı gün, Denizlinin bir köyünde  Beden Eğitimi öğretmeni olan arkadaşım Gamze Dönmez hocamla ‘sağlık ve spor’ ile ilgili aramızda bir konuşma geçti.  ‘Hem yazılarınızı hem de oralarda çalışmalarınızı, yaptıklarınızı takip ediyorum. Sizleri tebrik ediyorum. Oradaki insanların sağlığı size emanet’ dedi.

Hocam çok teşekkür ederim. Ama sadece bana değil, insanların sağlığı sizlere de emanet’ dedim.

‘Anlayamadım’ dedi şaşırarak.

Doktor arkadaşımın paylaştığı yazıyı gönderdim. Sonra ‘İnsanların düzenli fiziksel aktivite yapmaları için küçüklükten itibaren alışkanlık kazanmaları lazım. Bu da Beden Eğitimi dersinde sizin yapacağınız çalışmalarla olur’ dedim.

O konuya hiç girmeyelim. Çok dertliyim dedi ve anlatmaya başladı ‘ En büyük derdimiz tabii ki eğitim sistemimizde dersimize verilen önem. Bu konuda gerçekten sorun yaşıyorum bazen öğrenciyle bazen velilerle hatta öğretmen arkadaşlarımla bile.  Hadi imkansızlıkların üstesinden bir şekilde gelebiliyoruz. Ama hazmedemediğim o kadar çok şey var ki. O yüzden ‘ bu konuyu konuşmaya başlarsak çıkamayız’ dedimdiye devam etti.

‘Konuşalım bu konuyu hocam. Sağlıklı nesiller yetiştirilmesi açısından bu konunun konuşulup bir yerde çözüme kavuşturulması lazım’ dedim.

Çözümü yok hocam bunun. ‘Acaba köy okulunda olduğum için mi bunu yaşıyorum?’ diyorum bazen.  Ama zümrelerimle konuşunca genel bir sorun olduğunu anlıyorum. Belki de ben fazla kafaya takıyorum, fazla alınganım. Özetle hocam çocuklarda genel olarak bir sorun yok. Onlar sporu seviyorlar ve yapmak da istiyorlar da..
Da’sı nedir hocam?‘ dedim.
Da’sı şu hocam. Dyk lar var duydunuz mu bilmiyorum, yani hafta sonu kursları. Bir veli toplantısında velilerin cesaretli olanlarından bir kaçı gözümün içine baka baka ‘Matematik ve Fen gibi daha önemli dersler varken Beden Eğitiminden kursa ne gerek var ki?’ dedi. Başka bir gün çocuklar ders aralarında benden top isterken bir öğretmenimiz ‘Top oynayacağınıza gidip test çözün dedi. Daha ne söyleyeyim? Hangisini düzeltmekten başlayalım’ dedi.
Bir de Beden Eğitimi derslerinde giyilen kıyafetlerden rahatsız olup da ‘Dersler kaldırılsın’ diyenler var’ dedim.
‘O da ayrı bir durum’ dedi.
‘Yani umut yok mu hocam?’ dedim.
Çıkmamış candan umut kesilmez ama açıkçası bu zihniyeti, düşünceleri, yanılgıları ve algıları nasıl degistireceğiz bilemiyorum’ dedi.
Hep beraber inşallah’ dedim ‘Hep beraber…’ dedim ve yazdım.
Ben üzerime düşeni yaptım. Şimdi siz de bunu paylaşıp duyurursanız bu konuda herkes üzerine düşeni yapmış olacak.
Şimdiden hepimizin eline sağlık.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s