VOLEYBOL FEDERASYONU VE GALATASARAY KILIÇLARI ÇEKTİ!

Geçen hafta Sultanlar liginde oynanan ve olaylı biten Vakıfbank-Galatasaray  maçı ile ilgili olarak sıcağı sıcağına biz de bir yazı yazmıştık.( https://evoleybol.com/2018/03/27/hakemler-boyle-istedi-vakifbank-finalde/ ) Öyle ki maç biter bitmez, sosyal medyada tartışmalar başlamadan yazıyı yayına koyduk. Sonra gördüm ki sadece ben öyle görmemişim, pek çok kişi aynı şeyi düşünmüş. 

Maçı naklen veren TRT sadece Vakıfbank antrenörü Guidetti  ve Kaptanı Gözde Kırdar ile röportaj yaptı. Galatasaray yöneticileri ile röportaj yapmadılar. Onlarla Galatasaray televizyonu röportaj yaptı. Onlar da  ( https://www.facebook.com/Galatasaray/videos/1836042213121132/ ) ‘Bitmiş, karar verilmiş bir maçı oynadık’  dediler.

Galatasaray Baş antrenörü Ataman GüneyligilTürk voleybolunun en kötü şeyi hakemler. Oyuncular çok iyi, antrenörler çok iyi, ekipler çok iyi ama Türk Voleybolunun en kötü şeyi hakemler’ dedi.

Galatasaray spor Kulübünden resmi bir açıklama geldi. “Sezona yarıştığı tüm kulvarlarda şampiyonluk hedefiyle başlayan Galatasaray Bayan Voleybol Takımımızın dün akşam oynanan Sultanlar Ligi Yarı Final ikinci karşılaşması, adil olduğuna inanmakta zorlandığımız kararlar ile kaybedilmiştir.

Avrupa voleybolunun en büyük ligi olan Sultanlar Ligi’nin bu seviyeye ulaşmasında kulüp, oyuncu ve yöneticiler tarafından tüm özverili çalışmalar ortaya konulmasına rağmen yılların emeğinin adil olmayan kararlar ile yok sayılmasını üzüntüyle karşılamaktayız.

Galatasaray Spor Kulübü olarak beklentimiz tüm kulüplere eşit mesafede yaklaşıldığı adil ve tarafsız bir müsabaka ortamının sağlandığı bir ligde mücadele etmektir. İtiraz hakkını tamamlayan takımımızın bu durumundan yararlanılması üzüntü vericidir. Sadece takımımız için değil tüm takımların emeklerinin adil ve dürüst yönetimler ile korunmasını beklemek en tabii hakkımızdır” dedi.

Akabinde Türkiye Voleybol Federasyonundan da bir açıklama geldi.

”27 Mart 2018 tarihinde VakıfBank ile Galatasaray takımları arasında oynanan Vestel Venus Sultanlar Ligi play-off yarı final müsabakası sonrasında Galatasaray Bayan Voleybol Takımı Başantrenörü Ataman GÜNEYLİGİL ile Galatasaray Spor Kulübü Voleybol Şubesi Sportif Direktörü Şükrü YENGİL tarafından MHGK ve müsabakanın hakemi hakkında yapılan haksız ve yersiz açıklamalar Federasyonumuzca üzüntüyle karşılanmıştır.

Federasyonumuzun eşit ve adaletli davranma hususlarında hassasiyeti söz konusu olup, sportif rekabet içerisinde müsabakanın hakemlerine ve federasyon temsilcilerine yapılacak saldırıların kabul edilmesi mümkün değildir. Söz konusu eylemler Federasyonun yetkili Kurullarınca incelenecek ve mevzuatın gerektirdiği işlemler yapılacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Türkiye Voleybol Federasyonu”

Yani Voleybol federasyonu aba altından sopayı gösteriyor! ”Hakemlere yönelik böyle bir şey söylediniz bunu cezasız bırakmayacağız’ diyorlar.

Hele Türkiye Voleybol Hakemleri ve Gözlemcileri Federasyonu Başkanı Çetin Ok‘un yaptığı açıklama açık açık tehditlerle dolu. Türk Ceza kanununun ilgili maddelerinden bahsediyor. Herkese ‘Ensenizdeyiz, yazdıklarınıza dikkat edin, götürürüz merkeze’ diyor.

Oysa ben Voleybol Federasyonundan da, Voleybol hakemleri ve gözlemcileri  mevcut sorunların nasıl giderileceği ile ilgili bir açıklama beklerdim. Ama onların yerine  böyle olayların bir daha tekrarlanmaması için yapılması gerekenleri Uluslararası antrenör Eğitmeni Nejat Sancak hoca belirtmiş;’ Böyle olayların olmaması için yapılması gereken şey İtalya ve Polonya’daki gibi Hakem kurullarını federasyon bünyesinden çıkarmaktır. Federasyon sadece eğitim veriyor. Görevlendirmeyi lig organizasyonu (LEGA) yapıyor ‘ demiş.

Hasılı tartışmalar devam ediyor.

Biz de izleyip yazmaya devam..

 

 

1 Comment

  1. Amacımız kimseyi tahrik etmek değil ,kimseyi de zor durumda bırakmak değil. Ama insanları aptal yerine koyduklarında da elimizden bir şey gelmiyor bir şeyler karalamak üstümüze vazife oluveriyor.
    Türkiye Voleybol Federasyonu kulüplerine kılıç çekemez .Böyle bir misyonu yok , zaten böyle bir cesareti de yok. Koca federasyon sadece fikstür düzenliyor ve hakem ataması yapıyor. Onu da düzgün yapamıyor. Maçtan önce Vakıfbank ‘ın zorlanmayacağı önyargısına varmışlar. Ellerinde bu tansiyonda oynanan bir maçı kaldırabilecek hakem sayısı da çok yeterli değil. Kimse kusura bakmasın gerçekler ortada .Akif Başkan en sonunda Galatasaray kulübünün maçlarını yönettirecek hakem bulamayacak. Merak ettiğimiz konu acaba hakem kuruluna bu hakemlere görev vermeyin demiş midir ? Allahtan Galatasaray kulübü Akif beyin öncelik sırasında üst sıralarda değil. Hadi gereğini yapsınlar da cümle alem görsün .

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s