İKİ HAKEM, İKİ YORUM

Serkan Yılmaz arkadaşımızın yazdığı  ‘Yılı spor adamı ödülü’nde  oyumuzu kime verelim” ( https://evoleybol.com/2018/01/19/yilin-spor-adami-odulu-oyumuzu-kime-verelim/ ) başlıklı yazıya ”Anadoludan bir hakem”  rumuzuyla yorum yapan bir okuyucumuzun yazdıkları oldukça dikkat çekici. ”Yılın spor adamı anketinde voleybol branşında bir aday daha olmalıydı. Unutulduğunu düşünüyoruz;  Sayın Aziz Yener , Nam-ı diğer Aziz hoca!
İlmek ilmek işledii uyguladı planlarını. Önce Paşanın defterini dürdü. İstediği gibi ekibini kurdu. Hakem derneğimizi ele geçirdi, yönetimini istediği gibi oluşturdu.
Dernek seçimlerine Federasyon başkanımızın direk müdahale etmesini sağladı. Tarihinde ilk kez Voleybol federasyonu başkanı Voleybol Hakem ve Gözlemcileri Derneği Federasyonu seçimine müdahil oldu. ”Ben hakemlerin dostuyum hep hakemlerle iyi geçindim” masalını anlata anlata… Ağızlarına bir parmak bal sürerek.
İşin en trajik tarafı yıllardır dernek başkanı olmayı bekleyen bizim de son güne kadar hak ettiğini düşündüğümüz birisine, göz dağı vererek, adaylıktan çekilmesini sağladılar.  O birisi de yeni seçilen yönetimde çalışmaktan gocunmadı. Halbuki herkes tarafından böyle bir görevi kabul etmeyecek kişilikte biri olarak bilinirdi.
Hakem derneği yöneticilerine kaymaklı görevler verilmeye başlandı.
İkram ve  yedirip içirmeyi yasakladılar  ama kendi ekibi de dahil yakın adamları yine yemeye içmeye ağırlanmaya devam ediyorlar. Özellikle hakem kurslarında, zaman zaman da dernek bütçesinden tabii .
Hangi maçta hangi hakemin görev alacağına kulüpler karar vermeye başladılar. Ama haksızlık yapmayalım bu alışkanlık paşa döneminde zaten  başlamıştı. Sesini çıkarmayanlar güzel görevlere atanmaya başladı. Bu gidişle takımlar hiçbir hakemden memnun olmayacak ve Aziz hoca maçlara hakem bulamayacak.
Kısaca bize göre madem Akif başkanımız ”Yılın spor adamı” unvanına aday, sildirelim dünya kulübü olan Vakıfbank spor kulübünün başkanının ismini, yerine Aziz Yener namı değer Aziz hocanın adını yazdıralım ” demiş.

‘Kısmet’  rumuzlu bir başka okuyucumuz da ”Dünyanın bir çok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de bazı spor ya da voleybol kulüpleri büyüklü küçüklü bütçelerle federasyonun düzenlediği liglerde voleybol sporunu icra etmeye çalışıyor. Bu liglerde mücadele eden takımların maçlarını Türkiye voleybol Federasyonu bünyesinde bulunan bazı sınav ve denemelerden geçirilen sözde tecrübe ve statülerine göre sınıflandırılan hakemler yönetiyorlar. Bu hakemlerin eğitimlerini veren, onları takip eden, sınıflandırmalarını yapan sözde otorite olan bir Merkez hakem ve gözlemci kurulu var. Bu iki ayrı grup için neden sözde ifadesini kullandım isterseniz önce onu açıklamaya çalışayım .

Bu hakem ve gözlemci kurulları zaman zaman federasyon seçimleri ile birlikte değişiyor ve yenileri kuruluyor. Voleybol kamuoyunda iyi hakem olarak nitelendirilebilen bir hakem bu kurullar için muteber olmayabiliyor. Ya da tam tersi iyi olarak değerlendirilmeyen bir hakem iyi olarak nitelendiriliyor. Bir önceki kurulun iyi olarak değerlendirdiği hakem sonraki kurul için iyi hakem sayılmayabiliyor. Dolayısı ile hem bu otoritenin sahibi kurulların otorite oldukları hem de hakemlerin sıralanmaları sözde olmaktan öteye çıkmıyor.
Şimdi böyle değerlendirmelerin yapıldığı bir ortamda, böylesine ödül ceza sistemlerinin hatta sistemsizliğinin olduğu bir ortamda yetişen hakemlerden milyonlarca yatırım yapan takımların maçlarında adalet dağıtmasını karakterli ve ahlaklı yönetim sergilemesini bekliyorsunuz!. Sonra maçtan sonra onurlu ve adil olmasını beklediğiniz adama soyunma odasında gözlemciniz veya siz telefonla aşağılıyor en basit tabiri ile azarlıyorsunuz.
Maalesef sistemin yetiştirdiği onurlu arkadaşımızda sesini çıkartıp bir şey söyleyemiyor ya da benden bu kadar deyip düdüğünü duvarına asamıyor. Her yıl yada her Kurul değiştiğinde bu yıl bir mucize olur belki gerçekten adil bir yönetim gelir benimde farkıma varır diye bekleyip duruyoruz.
Ya gözlemcilerimiz, bir çoğu işin doğrusunun ne olduğunun farkında değil. Ama yetki verilmiş ya kendisine sallıyor kılıcı kimin kafasına gelirse. Kulislerde gözlemci masasında uyuyanların bile olduğu konuşuluyor.
Birde bunlara kurullarda tek kişinin hakim güç ve tüm kararları veren kişi olduğunu eklersek gerçekten sözde kurul oluyor.
Bu gün çalışan yada emekli ordu mensupları popüler. İleride zaman neyi gösterir bize şans ne zaman geri döner yada bizim iyi hakem olduğumuzun farkına varılır hiç bilinmez. Ha gözlemci masasında uyuyan arkadaşın da emekli bir ordu mensubu olduğu konuşuluyor” demiş
Aslında isimsiz yorumların yayınlanmasına karşıyız. Ama şu dönemde bu yorumları gerçek bir isimle yazmak da büyük cesaret gerektirir. Bunu göz önüne alarak sizinle ‘evoleybol.com farklı seslerin olduğu bir platformdur’ ilkesinden yola çıkarak bunları paylaşmak gerektiğine inanıyoruz.
Tabii ki cevap hakkının da saklı olduğunu belirterek….

5 Comments

 1. Deniz bey kalemi eline her kurul bu işi düzelteceğini düşünüyor düzelttiğine inanıyor .Yanılgı tam burada başlıyor . Aslında hiçbir şey düzelmiyor sadece popüler olan yada taca çıkanlar değişiyor.Yani hepsi popilizm hepsi yalan

  Beğen

 2. Yılın spor ada mı ödülü voleybol erkekler ligini Efe’ler ligi bayanlar ligini sultanlar ligi Türkiye kupasına kupa volley isimlerimi bulabilen Özkan bey ve Akif beye verilmelidir.Bu voleybol tarihinin en önemli hamlelerinden birisidir

  Beğen

 3. OKUMANIZI TAVSİYE EDERİM..BEN RUMUZ YADA SAHTE İSİMLE YAZILAN HER TÜRLÜ YAZIYA YORUMA KARŞIYIM. BU BİZİM HOBİ OLARAK YAPTIĞIMIZ BİR İŞ. MEMNUN OLMAZSAN ARA VERİRSİN BIRAKIRSIN UZAKLAŞIRSIN AMA YAZIP ÇİZMEZSİN .. YAZIP CİZERSENDE AÇIK OLUP AÇIK AÇIK YAZARSIN..MAÇ ALAMAM KAYGISI MI SİZE RUMUZLA YAZDIRIYOR O ZAMAN SİZİN DİĞERLERİNDEN NE FARKINIZ KALDI.. BEN HER ZAMAN DOĞRULUĞU DÜRÜSTLÜĞÜ SAVUNDUM. SİZ KENDİNİZDEN BİRŞEY KAYBETMEZSİNİZ . . DEĞİŞİME ÖNCE KENDİNİZDEN BAŞLAYIN.. İSİM VERMENİZ İSİM YAZMANIZ GEREKİRSEDE YAZIN.. OLMADI DÜŞÜNCELERİNİZİ MHK YE YAZIN.. SİZİN İSTEDİĞİNİZ GİBİ CEVAP GELMEDİ OLMADI ELİNİZDE BELGELER VARSA MAHKEMEYE GİDİN HAKKINIZI ARAYIN..İLERİDE YÜZÜNE BAKIP KONUŞACAĞIN GÜLECEĞİN YİYİP İÇEÇEĞİN ZAMAN UTANMADAN O KİŞİLERE BAKABİLESİNİZ HERŞEY GECİP GİDİYOR ONU BIRAKIN SEVDİKLERİNİZ ÖLÜP GİDİYOR NEYİN KAVGASI NEYİN HIRSI BU…
  SEVGİ BAMBUL
  DİP NOT : SAHTE OLAN HER ŞEYİN TEMELİNDE KORKAKLIK YATAR…..

  Beğen

 4. Yukarıda açıkça ve cesurca ismini ve fotoğrafını koyarak yapmış olduğu yorumu okuyunca yürekli İzmir il temsilcisi beyefendinin yazdığı yazıya cevaben bir şeyler yazmayı düşünmüştüm. Yazının sonunda bir hanımefendinin ismi yazılıydı . Önceleri anlayamamıştım . Neden bu cesur ve yürekli beyefendi böyle bir yorum yazsın diye düşündüm. Yorum öyle yazılmış ki bu ismini ve cismini esirgemeyen beyefendi sanki yorumunu hanımefendiye ders yada tavsiye niteliğinde yazmış diye düşündüm. Tam bir yazı yazmaya başladım ki bir arkadaşım aradı. Haberin var mı İzmir il temsilcisi EVOLEYBOL ‘a yorum yazmış .Ama o yorumun altında ismi geçen arkadaşımızın sosyal paylaşımından alıp yapıştırmış dedi.

  Hemen ismi geçen hanımefendinin sosyal paylaşımına göz attım . Gerçekten doğru .Bu cesur beyefendi hanımefendinin paylaşımını aynen kopyala yapıştır yapmış. Tam ben farklı bir yorum yazacak iken içeriğini değiştirmek zorunda kaldım.

  Evet ben gözlemci arkadaşımızın yorumlarına saygı duyarım. O kendi görüşü olabilir kendisi ile bir tartışma ortamı yaratmayacağım ama aşağıda bazı hususlara değinmek zorundayım.

  Ben kendisinin ne kadar dobra bir insan olduğunun farkındayım. Bu özelliği nedeniyle yıllarca görev alamadığı konusunda da haklı olabilir. Şunu da hatırlatmak isterim ki hiçbir paylaşımın da açıkça isim verdiğini okumadım duymadım. Hanımefendinin sosyal paylaşımındaki yorum ve paylaşımlarına yapılan beğeni sayısı ortama 50 civarında iken bu iki yazısına yapılan beğeni sayısının 12 olduğunu hatırlatmak büyük bir çoğunluğun kendisi gibi düşünmediğinin altını çizmek isterim. Adı geçen kişiler ile ilgili fikirlerine katılmadığımı er yada geç buna kendisinin de tanık olacağına da eminim.

  Sitemizin editörü Deniz bey sizin de yorumunuza katkı olması ve cesur ve dürüst olan yada bize bu mesajı vermek isteyen beyefendiye cevap olması amacıyla aşağıdaki konuları paylaşmak istedim.

  Yorumu kopyalayıp yapıştıran ve gündem oluşturmak isteyen beyefendi , siz uzun yıllar önce voleybolda unutulmuşken yada bu gün belli bir kuşak tarafından tanınmıyorken ortaya çıkıp il temsilcisi olduğunuz için bilmezsiniz ama izninizle anlatayım. TVF disiplin talimatı ilgili maddeleri aşağıda yazıyorum.

  Hakaret Suçu

  Madde 35 – Genel Müdürlük veya yöneticileri ile müsabakalarda görevli mensuplarına, Federasyon veya bir mensubuna, Federasyon Kurulları ile disiplin Kurullarının mensuplarına hakaret eden kişi, altı aydan bir yıla kadar yarışmalardan men veya o kadar süre hak mahrumiyeti ve/veya 10.000.-TL’ye kadar para cezası ile cezalandırılır. Bu suçları protokol tribününde veya basın-yayın-internet organları aracılığıyla işleyenlerin cezası bir misli artırılır.

  Müessir fiil işlendiği takdirde, sürekli hak mahrumiyeti cezası verilir.

  HAK MAHRUMİYETİ CEZASI

  Madde 15 – Hakemlik, gözlemcilik, temsilcilik, saha komiserliği yapmaktan, Federasyon veya teşekkül yöneticisi, idarî ve teknik görevli olarak yarışmalarda hazır bulunmaktan, teşekkül mensubu olarak Federasyonla resmî ilişkide bulunmak ve yazmaktan mendir.

  Üstelik bu hak mahrumiyeti bir daha hiçbir spor organizasyonun içinde olunamaması sonucuna kadar gidebilir.

  Haksızlık karşısında isimsiz yorum yazanlar birinizin ifade ettiği gibi diğerinizin de kopyala yapıştırdığı gibi zaman zaman sizin de ifade ettiğiniz gibi hazımsızlıktan yada yüreksizlikte yazıyor olsalar da yukarıda aynen aktardığım suçlar ve yaptırımlarına maruz kalmamak için rumuz isimlerle yazanlarda azımsanacak kadar değildir. Cesur beyefendi sizden öncede bazı insanları rahatsız ederdi bu durum. Ama sizi neden rahatsız

  ettiğini anlayamadık .Umarız bu birilerinin tetikçiliği için yada birkaç gün sonra ilinizde misafir edeceğiniz konuklarınıza ön yalakalık olsun diye değildir.

  Ama bu yazıları yazanlar küçük insanlarla diğerlerini ayırt edebilecek mideye sahiptir eminim . Sizin ifade ettiğiniz gibi üç gün sonra yazı yazdıkları adaletsiz adamların yüzüne bakmazlar. Sizin bunu iyi bilmeniz lazım . Ama dediğim gibi henüz yeni olduğunuz için gözünüzden kaçmış olabilir. Mesela sizin ilinizde de böyle insanlar var salona geldiklerinde yüzlerine bakılmayan.

  İşte beyefendi belki ileride sizler görevlerinizden ayrılacaksınız . Belki de bu göreve gelirken kullandığınız siyasi gücünüz eskisi gibi olamayacak .Yada bugün olduğu gibi sizin siyasi gücünüz iplemeyecek birisi gelecek .Sizin yanlışlarınız nedeniyle voleybolda gelecek bekleyen 25 yaşındaki bir hakem neden böyle bir duruma düşsün ki ?

  Sahi siz bize göre il temsilciliği ve gözlemcilik yapacak kapasitede değilken nasıl oluyor da böyle bir cesaret bulup bu işe aday oldunuz ? Üstelik siyasi çevrenizi kullandınız inanılır gibi değil ? Sanırım bizlere anlatmak istediğiniz cesaret şekli bu .

  Mesela siz kimsiniz Allah aşkına ? Bize voleybol geçmişinizi kısaca yazar mısınız ? Aslında ciddi bir MHGK olsa siz üst liglerde gözlemcilik bile yapamazsınız . Örneğin hayatı voleybolla geçen Sakarya il temsilcimiz üst ligde gözlemcilik yapamadı . Üstelik MHGK alt kurul üyesi idi .

  Yani biz il temsilciliği donanım gerektirir diye düşünüyoruz, Voleybol birikimi gerekir diye düşünüyoruz . Gerçi artık günümüzde herkes her işi yapabiliyor neredeyse .

  Hani bazı insanlar ben konuşursam yada anılarımı yazarsam yer yerinden oynar derler ya . Biz konuşursak yada yazarsak belki yer yerinden oynamaz .Ama bazılar insan içine çıkamaz .

  İşte böyle beyefendi bu site ne hırsızları ne hak hukuk gaspçılarını deşifre etti kepazeliklerini ortaya çıkardı . İnsan içine çıkacak yüzleri kalmadı. Yukarıda yazdığım gibi gelip geçici adamlar için hak mahrumiyeti alıp voleybolun temizleneceği günlerden mahrum olmak istemeyiz. Rumuz isimle yazı yazmamızın nedeni bu , en azından bizimki bu . Siz en iyisi oltaya gelmeyin. Dip notu sizin yazdığınızı düşünerek size soruyorum ,çünkü kopyaladığınız metinde bu not yoktu sonradan sizin tarafınızdan eklenmiş.

  Sahte kahramanların ve kahramanlıkların altında ne yatar fikriniz var mı ?

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s