HAKEMLER YORUM YAPARKEN NEDEN ‘RUMUZ’ KULLANIYOR?

Daha önce yazdığımız ‘İki hakem, İki yorum’ başlıklı yazımız ( https://evoleybol.com/2018/01/21/iki-hakem-iki-yorum/ ) bazı hakem ve gözlemci arkadaşlarımız o yazıda  ‘Anadoludan bir hakem’ ve ‘Kısmet’ rumuzu ile yorum yapan hakemleri rumuzla yazdıkları için korkmakla suçladılar. ‘Anadoludan bir hakem onlar için neden rumuzla yazdığını açıklayan bir cevap yazmış. Biz de okuyucularımızın bu konuyu daha iyi anlamaları için sizlere aktarıyoruz;

”Yukarıda açıkça ve cesurca ismini ve fotoğrafını koyarak yapmış olduğu yorumu okuyunca yürekli İzmir il temsilcisi beyefendinin yazdığı yazıya cevaben bir şeyler yazmayı düşünmüştüm. Yazının sonunda bir hanımefendinin ismi yazılıydı. Önceleri anlayamamıştım. ”Bu cesur ve yürekli beyefendi böyle bir yorumu neden yazsın?’ diye düşündüm. Yorum öyle yazılmış ki bu ismini ve cismini esirgemeyen beyefendi sanki yorumunu ‘hanımefendiye ders ya da tavsiye niteliğinde yazmış’ diye düşündüm. Tam bir yazı yazmaya başladım ki bir arkadaşım aradı. ”Haberin var mı İzmir il temsilcisi EVOLEYBOL‘a yorum yazmış. Ama o yorumun altında ismi geçen arkadaşımızın sosyal paylaşımından alıp yapıştırmış” dedi.

Hemen ismi geçen hanımefendinin sosyal paylaşımına göz attım. Gerçekten doğruydu. Bu cesur beyefendi, hanımefendinin paylaşımını aynen kopyala-yapıştır yapmış. Tam ben farklı bir yorum yazacak iken içeriğini değiştirmek zorunda kaldım.

Evet ben o gözlemci  hanımefendi arkadaşımızın yorumlarına saygı duyarım. O kendi görüşü olabilir kendisi ile bir tartışma ortamı yaratmayacağım ama aşağıda bazı hususlara değinmek zorundayım.

Ben kendisinin ne kadar dobra bir insan olduğunun farkındayım. Bu özelliği nedeniyle yıllarca görev alamadığı konusunda da haklı olabilir. Şunu da hatırlatmak isterim ki hiçbir paylaşımın da açıkça isim verdiğini okumadım duymadım. Hanımefendinin sosyal paylaşımındaki yorum ve paylaşımlarına yapılan beğeni sayısı ortama 50 civarında iken bu iki yazısına yapılan beğeni sayısının 12 olduğunu hatırlatmak büyük bir çoğunluğun kendisi gibi düşünmediğinin altını çizmek isterim. Adı geçen kişiler ile ilgili fikirlerine katılmadığımı er yada geç buna kendisinin de tanık olacağına da eminim.

Sitemizin Editörü Deniz bey; sizin de yorumunuza katkı olması ve cesur ve dürüst olan ya da bize bu mesajı vermek isteyen beyefendiye cevap olması amacıyla aşağıdaki konuları paylaşmak istedim.

Yorumu kopyalayıp yapıştıran ve gündem oluşturmak isteyen beyefendi; siz uzun yıllar önce voleybolda unutulmuşken ya da bu gün belli bir kuşak tarafından tanınmıyor iken ortaya çıkıp il temsilcisi olduğunuz için bilmezsiniz ama izninizle anlatayım. TVF disiplin talimatı ilgili maddeleri aşağıda yazıyorum.

Hakaret Suçu

Madde 35 – Genel Müdürlük veya yöneticileri ile müsabakalarda görevli mensuplarına, Federasyon veya bir mensubuna, Federasyon Kurulları ile disiplin Kurullarının mensuplarına hakaret eden kişi, altı aydan bir yıla kadar yarışmalardan men veya o kadar süre hak mahrumiyeti ve/veya 10.000.-TL’ye kadar para cezası ile cezalandırılır. Bu suçları protokol tribününde veya basın-yayın-internet organları aracılığıyla işleyenlerin cezası bir misli artırılır.

Müessir fiil işlendiği takdirde, sürekli hak mahrumiyeti cezası verilir.

HAK MAHRUMİYETİ CEZASI

Madde 15 – Hakemlik, gözlemcilik, temsilcilik, saha komiserliği yapmaktan, Federasyon veya teşekkül yöneticisi, idarî ve teknik görevli olarak yarışmalarda hazır bulunmaktan, teşekkül mensubu olarak Federasyonla resmî ilişkide bulunmak ve yazmaktan mendir.

Üstelik bu hak mahrumiyeti bir daha hiçbir spor organizasyonun içinde olunamaması sonucuna kadar gidebilir.

Haksızlık karşısında isimsiz yorum yazanlar birinizin ifade ettiği gibi diğerinizin de kopyala yapıştırdığı gibi zaman zaman sizin de ifade ettiğiniz gibi hazımsızlıktan yada yüreksizlikte yazıyor olsalar da yukarıda aynen aktardığım suçlar ve yaptırımlarına maruz kalmamak için rumuz isimlerle yazanlarda azımsanacak kadar değildir. Cesur beyefendi sizden öncede bazı insanları rahatsız ederdi bu durum. Ama sizi neden rahatsız ettiğini anlayamadık. Umarız bu birilerinin tetikçiliği için ya da birkaç gün sonra ilinizde misafir edeceğiniz konuklarınıza hazırlık amacıyla yapılmış değildir.

Ama bu yazıları yazanlar küçük insanlarla diğerlerini ayırt edebilecek mideye sahiptir eminim. Sizin ifade ettiğiniz gibi üç gün sonra yazı yazdıkları adaletsiz adamların yüzüne bakmazlar. Sizin bunu iyi bilmeniz lazım. Ama dediğim gibi henüz yeni olduğunuz için gözünüzden kaçmış olabilir. Mesela sizin ilinizde de böyle insanlar var salona geldiklerinde yüzlerine bakılmayan.

Belki ileride sizler görevlerinizden ayrılacaksınız. Belki de bu göreve gelirken kullandığınız siyasi gücünüz eskisi gibi olamayacak. Ya da bugün olduğu gibi sizin siyasi gücünüz iplemeyecek birisi gelecek. Sizin yanlışlarınız nedeniyle voleybolda gelecek bekleyen 25 yaşındaki bir hakem neden böyle bir duruma düşsün ki?

İşte böyle beyefendi bu site ne hırsızları ne hak hukuk gaspçılarını deşifre etti kepazeliklerini ortaya çıkardı . İnsan içine çıkacak yüzleri kalmadı. Yukarıda yazdığım gibi gelip geçici adamlar için hak mahrumiyeti alıp voleybolun temizleneceği günlerden mahrum olmak istemeyiz. Rumuz isimle yazı yazmamızın nedeni bu , en azından bizimki bu . Siz en iyisi oltaya gelmeyin. Dip notu sizin yazdığınızı düşünerek size soruyorum, çünkü kopyaladığınız metinde bu not yoktu sonradan sizin tarafınızdan eklenmiş.

Sahte kahramanların ve kahramanlıkların altında ne yatar fikriniz var mı ?

2 Comments

  1. yazan arkadaş kimsen açıklayıp açıklamaman çok önemli değil ama yazın için söylenecek bir sözüm yok seni kutluyorum olaylara vakıf olduğun belli oluyor

    Beğen

  2. Anadoludan bir hakem rumuzu ile yazı yazan arkadaşımız yazınızın sonundaki sorunuz garip olmamış mı ? Sahte kahramanlığın ve sahte kahramanların arkasında ne yatacak canım adı üstünde sahtekarlık yatar.
    Ayrıca bu rumuz neden kullanılır sorusu iyice uzadı. Bir zamanlar elinde sopası olan bir PAŞA ve arkadaşları kendileri zamanında rumuzla yazdıkları halde sıkıyorsa açık isminizle yazın derdi.O hesap .Size günlük hayattan bir örnek vereyim.Cinsel istismara veya mobing e maruz kalan yada tecavüze uğrayan birisi bu olayın kendisinde açtığı tahribata çözüm aramak istediğinde bazı gazete yada internet sitelerinde hatta zaman zaman tv lerde çare ararken açık açık ismini mi yazıyor yoksa rumuz mu kullanıyor ? Yıllardır mobing e uğrayan haklarına tecavüz edilen insanlar tabi rumuz kullanacaklar.
    Son olarak bir il temsilcisinin diğer namzet il temsilcisi adayına destek olması yadırganmamalı.Kaldı ki yadırganacak başka şey varken .

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s