BİR SPORCU ANNESİNİN KALEMİNDEN…..

Ben bir oyuncu annesiyim. Ve bu büyük mücadelede işimin ve kariyerin ikinci planda olması gerektiğini düşünüp, 15 yıllık bankacılık kariyerime, çocuğumun sevincini beraber yaşamak, yanında olup ona gücümü hissettirmek için, altı yıl önce ara verdim. Benim için zor olmadı. Çünkü  bana göre çok daha önemli  bir şey için yapmıştım bunu. Ben her zaman iş bulabilirdim ama  çocuğumun o günleri bir daha geri gelmezdi. Her anı özel, her anı güzel duyguları zamanında, onunla yaşamak lazımdı ve asla pişman olmadım.

Bana göre ben en büyük yatırımımı çocuğuma yaptım. Yanında olarak, beraber bu güzellikleri yaşadık, gördük, mutluyuz.

Hiç bir kaybımız yok.  Tam tersi çok büyük kazancımız var. Bunu da aldığım geri dönüşlere dayanarak söylüyorum. Mesela okulundaki ve spordaki başarı ve davranışları, öğretmenlerinden, antrenörlerinden ve idarecilerinden ‘böylesine güzel ve özel bir çocuk yetiştirdiğimiz için’ duyduğumuz güzel sözler,  aldığımız takdir ve tebrikler  bizi çok mutlu ediyor. Her şey maddiyat,  yatırım da sadece para değildir.’‘Kızımız bizim için en büyük yatırım” derken bunu anlatmak istedim.

Spor ve okulu da bir arada yürütebilmek bana göre çok zor olan durumlardan biri. Ülkemizde adeta ‘Buyurun imkansızı başarın!’ deniyor. Maalesef mevcut koşullarda iyi bir eğitim alan başarılı bir birey ve iyi bir sporcu, yani spor ve kariyeri bir arada yapabilmek üzülerek söylüyorum ki çok çok zor.

Biz yine de sonuna kadar ayakta kalmayı diliyoruz. Bunun için yılmadan yapmaya çalışıyoruz.

Sevgili Çocuklarım;

Bütün hepiniz çok zor bir dönemden geçiyorsunuz bunu bir anne olarak biliyorum, her gün yaşıyorum, görüyorum. Ancak şunu bilin ki hiç bir şey kolay kazanılmıyor.  İnsan için en değerli olan nedir biliyor musunuz? Kendi çabasıyla, emeğiyle alın teri ile elde ettikleridir. Milyonlarca insanın, gerçek yeteneklerini ve kendisini tam tanımadan yok olup gittiği bir ortamda; sizler seçilmiş şanslı insanlarsınız. Çünkü size bahşedilmiş, keşfedilmiş, çok değerli bir yeteneğe sahipsiniz. Ancak her gün yeni bir savaşa hazırlandığınız bu tempo da fiziğinizin yanında ‘aklınızı’ da geliştirin, kullanın. İlerde sportif anlam da başarılı olduğunuzda, insanlar bunu sadece spora borçlu olmadığınızı da anlayacaktır. Karşılarında, hayatı anlayabilen, düzgün konuşan, dünyayı da tanıyabilme becerilerine sahip, Asya‘m ve onun arkadaşları gibi sporcular bulacaktır.

Eğer yeterince donanımlı değilseniz  içinde olduğunuz bu savaşı kaybedersiniz. Çünkü rakipleriniz çok ve onlardan bir farkınız olmalı ki öne çıkabilesiniz.

Sizler pek çok yaşıtınıza göre bir çok şeye daha fazla dikkat etmelisiniz. Mesela uykunuza da dikkat edeceksiniz, beslenmenize de…özel hayatınıza da, genel hayatınız a da. Pek çok yaşıtınıza göre daha planlı, programlı yaşayacaksınız. Bu bazen sizin canınızı sıksa da ilerde bunun yaşantınıza getirdiği farkı göreceksiniz.

Çünkü yaşam bir denge sanatıdır. 
Bazen yaşantınızda, spor hayatınızda bazı sorunların yaşanması kötü de değildir. Çünkü sizler, hepiniz deneyerek ve yaşayarak öğreneceksiniz.

Bir de şunu unutmayın; para tek başına sizi mutlu etmediği gibi, hayatınıza da anlam kazandırmaz. Bütün güzel şeyler adına savaşa devam.

Mutluluklar………..

3 Comments

  1. Spor hayatina atılmak ve bunu surdurmek her zaman kolay olmayabiliyor.Siz bu yolda nasil bir motivasyon icinde olamamiz gerektigini aciklamissiniz.faydali bir yazi tesekkurler

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s