MAÇIN HAKKI BERABERLİK(!)

 

Venüs Sultanlar Ligi’nin 14. Haftasında Eczacıbaşı ve Galatasaray karşı karşıya geldi.

Sahaya çıkan ilk 6’lar;

Eczacıbaşı: M.Ognjenovic, J.Larson, Büşra Cansu, T.Boskovic, Meliha İsmailoğlu, Beyza Arıcı ve libero Simge Aköz

Galatasaray: Gamze Alikaya, D.Rabadzhieva, Aslı Kalaç, Neslihan Demir, T.Kosheleva, H.Ruseva ve libero Gizem Güreşen

Maç Galatasaray’ın istekli oyunu, iyi blok-defans kurgusuyla başladı ve Kosheleva’nın servis turunda skor bir anda Sarı-Kırmızılılar lehine 6-2 oldu. Eczacıbaşı rakibini Larson ve Boskovic’in sorumluluk almasıyla 18-18’de yakaladı. Skor 18-18 iken Boskovic’e çalınan “Karşı alana müdahale” kararı bana göre yanlıştı. Karşılıklı sayılardan sonra servise gelen Neslihan kazandığı 2 servis sayısı ile Galatasaray’ı 23-20 öne geçirdi. Beyza ve Ognjenovic’iniki kritik bloğuyla Eczacıbaşı beraberliği yakalasa da Galatasaray seti 25-23 kazandı. İlk sette Kosheleva’nın 7 , Neslihan’ın 5 sayısına; Eczacıbaşı’nda Boskovic’in 7 , Larson’ın 5 sayı ile cevap verdiler.

Skor ilk sette 22-20 iken; ligimizdeki 3+1 yabancı kuralından dolayı Adams arka alanda libero ile değişmiş , sahada da Larson-Boskovic ikilisi varken Motta oyuna Ognjenovic’i sürünce hakemler arasında kısa süreli bir karışıklık oldu. Sonrasında Adams’ın yerine Büşra Cansu‘nun oyuna girmesiyle sorun çözüldü. Arka alanda liberoyla değişmeyen orta oyuncu Büşra, yaptığı çok iyi iki savunma ile  çok yönlü bir oyuncu olduğunu da göstermiş oldu.  Galatasaray 24-23 set sayısı atarken, Eczacıbaşı’nın deneyimli pasörünün ikinci topta yumuşak bir şekilde hücum etmesi  bana göre çok gerekli değildi.

Eczacıbaşı ikinci sete Meliha İsmailoğlu yerine ilk setin ortalarında oyuna giren Güldeniz Önal ile başladı. Takım bu hamle ile manşette toparlanmayı amaçlasa da Galatasaray Neslihan’ın servis bombardımanı ve Kosheleva’nın hücumlarıyla 8-0’lık seri yakalayıp skorda 9-3 öne geçti. Eczacıbaşı takımının hataları ile fark 13-5’te 8’e kadar çıksa da Güldeniz’in servisleriyle 6-0’lık  bir seri geldi ve fark 14-11’de 2’ye indi. Ancak Galatasaray takımı set sonuna kadar farkı korudu ve seti  de 25-22 alarak 2-0 öne geçti.

Kosheleva 8 sayıyla Neslihan ise 7 sayıyla bu setin kazanılmasına büyük katkı sağladılar.

Üçüncü set, Ruseva’nın file üstü hakimiyeti ile Galatasaray’ın 3-0 üstünlüğü ile başladı. Güldeniz Önal’ın oyunda olmasıyla pasöre daha iyi manşet getiren Eczacıbaşı, pasör Ezgi’nin de pasları Boskovic’e yığmak yerine top dağıtarak rakibinin blok kurgusunu bozması ile büyük avantaj yakaladı. Galatasaray ise tam tersi her iki pastan birini Kosheleva’ya atarak Eczacıbaşı’nın işini kolaylaştırdı ve dünyanın en iyi hücum eden oyuncularından biri olan Kosheleva  4 kez blokta kalıp sadece %21 ile hücum edebildi. Galatasaray üçüncü setin ortalarına kadar skor üstünlüğünü korusa da set sonlarına doğru yorgunluğun verdiği basit hatalarla hem Eczacıbaşı’nı oyuna soktu hem de seti altın Eczacıbaşı’na altın tepside hediye etti. (25-23)

Üçüncü seti öndeyken kaybeden Galatasaray, moral bozukluğuyla başladığı dördüncü sette resmen havlu attı. Takım olarak sadece 8 sayı kazanırlarken 14 direkt hata yaptılar. Eczacıbaşı ise tam tersi alışkın olduğumuz iyi oyununu sahaya yansıttı ve seti çok rahat bir şekilde 25-14 kazandı. Boskovic’in aldığı 7 pasın 6’sını sayıya dönüştürmesi seti Eczacıbaşı adına kolaylaştırdı.

Final seti ise her iki takım pasörünün de skorer oyuncuları fazlasıyla zorlamasıyla geçti. Gamze’nin arka arkaya Neslihan’a 3 pas, Ezgi’nin ise Boskovic’e arka arkaya attığı 4 pas pasör yaratıcılığı ve oyun okuma yeteneği için pek de hoş görüntüler değildi. Ayrıca Galatasaray pasörü Gamze’nin final seti boyunca orta hücumunu hiç düşünmemesi ise Galatasaray smaçörleri adına büyük handikap oldu. Eczacıbaşı’nda set sonunda Boskovic’e Hande Baladın’nın destek vermesiyle set 16-14, maç 3-2 Eczacıbaşı’nın oldu.

Maç seyir zevki çok yüksek bir maç olsa da Eczacıbaşı’nın 42 , Galatasaray’ın ise 53 direkt hata yapması bu seviyedeki takımlar için çok fazla.

Sevindirici olan durum ise; Neslihan’ın kol ve omuz gücünün yerine gelmesi. Gençlere taş çıkartacak şekilde güçlü smaç servisleri ve hücumlarıyla sakatlığını tamamen atlatmış gözüküyor.

 

Eczacıbaşı neden kazandı?

*Eczacıbaşı 17 blok yaparken Galatasaray 8 blokta kaldı.

*Boskovic’in tartışmasız dünyanın en iyi pasör çaprazı olması: maç içinde zaman zaman sallansa da kritik maçlarda hep 20’li sayıları görüyor. Bu maçta da 27 sayısı var.

*Rakibine göre daha az hata yaptı.

*Hande’nin set sonlarında kritik noktalarda sürpriz yaparak cesur hücumlarıyla %83  gibi yüksek bir başarı sağlaması

Galatasaray neden kaybetti?

*Takımca 53 hata yaparak zaten 2 seti direkt olarak rakibine verdi.

*Kritik zamanlarda pasör Gamze’nin orta hücumu opsiyon olarak kullanmaması. Özellikle 5.sette  orta oyuncularını  hiç kullanmadı.

*Ataman Güneyligil’in Neslihan’ı hiç soluklandırmaması, 35 yaşında olan süperstarın hem manşette hiç saklanmaması hem hücumda dinlenmeden çok top alması. Zaman zaman da olsa en azından arka alandayken dinlendirilse maç belki farklı bir noktada sonlanabilirdi.

*Rabadzhieva’nın hücumda varlık gösterememesi. Toplam 7 sayı alıp 10 direkt hata yapması.

Eczacıbaşı

Tijana Boskovic        27 sayı (22 hücum,  4 blok, 1 servis)

Jordan Larson           16 sayı (13 hücum, 1 blok, 2 servis)

Galatasaray

Tatyana Kosheleva  27 sayı (23 hücum, 1 blok, 3 servis)

Neslihan Demir         19 sayı (13 hücum, 2 blok, 4 servis)

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s