MİLLİ TAKIMLARDA TORPİL VAR MI?

Milli Takımlar Alt yapı koordinatörü Şahin Çatma Hoca ile yaptığımız röportajın ikinci bölümünü okuyacaksınız.

Sevgili Hocam; Sosyal medyada takip ettiğim kadarıyla Milli takım alt yapıları ile ilgili en çok tartışılan konulardan biri torpil sorunu.  Hatta bu konuda ben de bir yazı yazmıştım. ( https://evoleybol.com/2017/06/19/milli-takimlarda-torpil-sorunu/ ) Milli takımlarda torpil var mı? diye sordum.

Bu konuda ben ne söylersem söyleyeyim insanlar bildiklerini, inandıklarını düşünmeye devam edecekler. Ancak ben size  kendimden bir örnek vermek istiyorum. Ben 2010-21011 döneminde yine milli takımlarda çalışıyordum ve benim kızım o zaman Anadolu Üniversitesinde voleybol oynuyordu. Ben o zaman Milli takım düzeyinde görev yapan tüm hocaları tanıyordum. İsteseydim, zorlasaydım, torpil yaparak kızımı Milli takıma aldırabilirdim. Ama yapmadım. ‘Hak ediyorsa takıma girsin’ diye düşünüyordum. Kızım bir süre sonra voleybolu bıraktı. Belki ‘Babam bana torpil yapmadı‘ diye kırgındır bilmiyorum.  

Hem yeteneği olmayan birini ya da ailelerin deyimi ile torpilli birini ne kadar süre torpille oynata bilirsiniz ki? Eninde sonunda elinde patlamayacak mı?Ya da şöyle söyleyeyim; Yetenekli, kabiliyetli, güçlü ve çok iyi bir oyuncu var ama Milli takıma seçilemedi diyelim. Bu onun önünde bir engel mi? O çalışmasına devam ettiği sürece kendiliğinden önünde kapılar açılmayacak mı?

Her anne babaya göre onun çocuğu en iyidir ve her anne baba çocuğunu Milli takımda görmek ister. Bunun için bizlere, çalıştığımız kuruma öyle telefonlar, mailler atılıyor ki. Üzülüyoruz bunları okuduğumuzda. Bizler şu an burada görev yapıyoruz biz başarılı olmak istemez miyiz? Bir takım planlar yaparken de kısa vadeli ve uzun vadeli çalışıyoruz. Bu gördüğün çocuklardan bazıları belki hiç bir zaman elit oyuncu olamayacak ama bazıları olacak. Biz bu 22 kişiden 3-4 tane elit oyuncu çıkartabilirsek çok büyük başarı. Ama şu anda burada olmayan başka oyuncular elit oyuncu olmayacak diye bir kaide de yok’ dedi.

”Peki buradaki oyuncuları nasıl seçiyorsunuz?” diye sordum.

‘Biz burada gördüğünüz gibi 4 antrenör olarak bulunuyoruz. Her birimizin izledikleri maçlarda gördüğümüz oyuncular var. Sürekli masa başında vakit geçirmiyoruz yani.Ben göreve geldiğimden beri hemen tüm turnuvalarda gidip maçları izliyorum.  Hatırlarsanız sizinle Bursa’da karşılaşmıştık. Ayrıca Tüm Türkiye’deki antrenör arkadaşlarımızla sürekli temas halindeyiz onların ‘Hocam şu oyuncumuzu değerlendirin’ dediklerinde mutlaka görüyoruz. Mesela buraya kampa geldik ama birazdan bu ilden gelen oyuncuları bir taramadan geçireceğiz. Not alacağız, izleyeceğiz.’ dedi.

Yani ‘biz kimseye bir torpil yapmıyoruz‘ diyebilir misiniz?’ dedim

‘Elbette’ dedi.

‘Peki sonuç itibari ile ‘Türkiye’nin iyi bir alt yapısı var’ diyebilir miyiz?‘ dedim.

Bu yıl Avrupa ve Dünya Şampiyonasında dört kategoride de ilk dört arasına girdik. FIVB sıralamasına bakarsanız en tepedeki ülkelerden biriyiz‘ dedi.

‘Dünya şampiyonası deyince benim aklıma Yarı final oynanan İtalya maçının 4. setinde, takımımız setlerde 2-1 geride, sayılarda ise 19-13 önde seti kazanmaya  çok yakınken Ebrar Karakurt’un yaptığı hareket sonrası gördüğü kırmızı kart geliyor. Çünkü o seti almış olsak o rüzgarla belki 5. sette maçı da alıp finalde Dominik Cumhuriyetini yenebilirdik. Çünkü onları grupta 3-1 yenmiştik’‘ dedim

Bahsettiğiniz konuda pek çok olasılık var. İhtimaller üzerine konuşmak doğru değil. Aynı şekilde Ebrar kırmızı kart gördü diye tüm suçu Ebrar’ın üstüne de atmak doğru değil. İtalyanlar o sette 24-19 dan gelip bizi yakaladılar. Bir sayı almak için yapılması gereken tüm değişiklikleri yaptık. Ama olmadı. Sadece bir hata yaptı diye Ebrar’ın yaptığı tüm iyi şeyleri çöpe atamayız. Sizin çocuğunuz hiç hata yapmıyor mu? Hata yapınca onu hemen kapıya koymuyorsunuz sanırım’ dedi.

Ebrar’ın iyi bir oyuncu olduğu şüphesiz ama aynı şeyi davranışları için söyleyemeyiz’ dedim.

Ebrar Winner bir oyuncu. Çok hırslı, istekli ve arzulu. Belki bundan dolayı bazen yapmaması gereken şeyleri yapıyor.Ama oradaki maçlarda vurduğu toplarla salondaki 5000 kişiyi coşturdu. Bu çocuğu kazanmamız lazım. Bunun için biz de Federasyon da takımı da gereken şeyleri yapacağız. Sorunu biliyoruz. Çözeceğiz’ dedi

Devam edecek…..

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s