BU NE LA? ENTEL DANTEL MEVZULAR

“vatanım sensin” dizisi bittiğine göre..
başlayabilirim..
……..
“nadiren Türk dizisi izliyorum” dediğimde; “bak sen batı özentisine, kendini beğenmiş ukala züppe” damgası yedim ya, kuyruk acısıyla yazma sebebim ondandır!!..
……..
bir ülkedeki diziler; o ülkedeki toplumun davranışlarına, beğenilerine göre yapılır.. arz talep meselesi yani.. bu sebepledir ki fi tarihinden bu yana ülkemde bilim kurgu, psikoloji, sosyoloji üzerine değil entrika, aldatma, mafya ve saptırılmış tarih olguları üzerine kurgulanmış diziler yapılıyor.. ilim, bilim, uzay, psikoloji gibi reel kavramlar bu ülkenin seyirci kitlesinde allerjik reaksiyon yaratıyor.. varsa yoksa “bu hafta kim kimi aldatacak”, “bu hafta kim kimi düzecek”, “bu hafta kim kime racon kesecek”, “bu hafta kim kimin çocuğu çıkacak”.. kuantum, paralel evren, sosyoloji falan hak getire yani..
………
mesela ben, senarist ve yapımcı olarak devrim yapmaya kalkışıp “fringe” benzeri bi dizi yapsam; yurttaşlarım “bu ne la değişik değişik” der izlemezler.. ya da ulusal bi kanalın prime time seansında “black mirror” benzeri bi dizi yayınlasam “bu ne la entel dantel mevzular” der beni medya mezarlığının en dipsiz kuyusuna gömerler.. amma velakin her bölümde “la casa de papel” benzeri birbirine bol bol silah sıkan sakallı tipleri oynatıp o sanatçı bozuntularına sınırsızca küfrettirsem, fona bol bol racon kesmeler silahlı taramalar eklesem, ensest sapkınlıklar serpiştirsem, entrika havuzunda boğulan masum kadın figürlerine başrol versem değmeyin reyting orgazmıma..
………
misal çukur denilen dizi.. reklamlarla, siyah takım elbiseli tek tip adamların birbirini vurmasıyla toplam 3 saat sürüyor.. “zeitgeist’‘in bir bölümü de 3 saat.. vatandaşıma “çukur” yerine zeitgeist’ten bir bölüm izlettirsem, aslında nasıl bir “çukurda” olduğunu anlayacak, ama zeitgest allerji yapıyordu di mi?.. ya da bikaç bölüm “cosmos” izlettirsem, o vatandaş sevgilisiyle romantizmin dibine vururken izlediği o yıldızların neden orada olduğunu anlayacak ve kendisiyle aynı habitatı paylaşan canlıların evrimini kavrayacak.. evrenin kendisi için yaratıldığı yalanından sıyrılıp, aslında kendisinin de evrenin bir parçası olduğunu kavrayacak.. ama aydınlanmak yasaktı di mi?.. afyonlanmıştık, uyumalıydık di mi?.. o halde çıt çıkarmamak gerek, iyi uykular!!!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s