BİR DAMLA KOLAY YETİŞMİYOR!

Fenerbahçe kaybettikçe günah keçisi arayışına giren bazı kişilerin eleştiri dozunu abartıp işi hakaret boyutlarına vardırdıklarını üzülerek görüyorum.

Sosyal medyada Fenerbahçe’nin genç smaçörü Damla Çakıroğlu‘nu etiketleyerek bu tarz paylaşımları yapanların bildiğini zannetmediğim bir bilgiyi paylaşmak istiyorum. Damla Çakıroğlu 2011’de Yıldız Kızlar ile Dünya ve Avrupa Şampiyonu, 2012’de Genç Kızlar ile Avrupa Şampiyonu olan takımın kaptanlığını yaptı. 2011’de Yıldız Kızlar Dünya Şampiyonası’nda “En İyi Servis Atan” ve “En Değerli Oyuncu”, 2012 Genç Kızlar Avrupa Şampiyonası’nda da “En Değerli Oyuncu” seçilmiş bir oyuncudur.

2015 yılında Eczacıbaşı VitrA  takımına transfer olduğunda, Voleybol Takımı Menajeri Nalan Ural, “Damla genç olduğu kadar özellikle 18 ve 20 yaş altı milli takımlarda kaptanlık yaparak önemli bir sorumluluk üstlenmiş, aynı zamanda büyük başarılar elde etmiş yetenekli bir smaçör. Gelecekte çok daha büyük başarılarla, ismini sık sık duyacağımıza inandığımız bir oyuncu. Damla’nın kadromuza katılmasından mutluluk duyuyoruz” demişti.

Kendisi pek çok oyuncunun başına gelen talihsizlikler yaşadı ve oldukça ağır sakatlıklar geçirdi. Bu sezon iki kişiyle servis karşılama çabasında olan Fenerbahçe, hem kendisini hem de  bu oyuncusunu ateşe atmış durumda. Bu oyun düzeninde Türkiye’nin en iyi iki smaçörü Gözde Kırdar ve Esra Gümüş  bile yanlarında Gülden Kayalar ve Gizem Güreşen gibi tecrübeli liberolar varken handikap yaşadılar. Hem Damla üst düzey maç eksikliği yaşıyor hem de yanındaki libero Gülden gibi tecrübeli bir libero değil.

Manşet alan 4 numara smaçörlüğü yetenek olduğu kadar da tecrübe isteyen bir mevki. Bu bağlamda Fenerbahçe’de Damla’nın ve genç libero Melis Yılmaz’ın omuzlarında oldukça büyük  bir yük var. Maçı izleyenler görmüştür, Damla son maçlarda hata yaptıkça gözleri doluyor.  Tabii ki eleştireceğiz. Ancak işi hakaret boyutuna vardırmak kimseye bir şey kazandırmadığı gibi genç ve gelecek vaat eden bir oyuncuyu kaybetmemize sebep olabilir.

Lütfen herkes yazdıklarına dikkat etsin!.  Oyuncu kötü performansını silip düzeltecek olsa bile taraftarlar yüzünden iyice dibe vurabilir. Her kim olursa olsun, hangi takımda oynarsa oynasın önceliğimiz oyuncumuzu korumak olmalı.

Bir Damla kolay yetişmiyor!

1 Comment

  1. Sayın Mert Erdoğan

    Yorumunuz için çok teşekkürler. Eleştiri yapanların dozajını iyi ayarlaması kadar eleştiri yapabilme yeterliliğinde de olması gerekir. Manşet almak diğer bütün yetiler gibi sadece doğuştan gelen bir yetenek olmadığı kanaatindeyim. Çalışarak geliştirilecek bir özellik olmalı. Burada da teknik kadroya oldukça fazla iş düşüyor. Yıldız ve genç kızlarda milli takım düzeyinde böyle başarılı olmuş bir oyuncunun daha ile seviyede olması gerekirdi. Ancak klasik problemimiz olan genç oyuncuların yeteri şansı bulamaması ve bir de üzerine yaşanan sakatlıklar oyuncuyu olması gerek noktadan çok farklı yerlere götürebiliyor. 37 yaşındaki Roger Federer backhand vuruşunu geliştirebiliyorsa 23 yaşındaki Damla çalışarak neler yapmaz. Sabırlı olmak ve şans vermek gerekli. Damlaya bol şanslar ve başarılar.

    Saygılarla

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s