MESAJ ATANI İFŞA ETMEK

Bugün, Beden Eğitimi öğretmenlerinin toplandığı bir sosyal medya Platformunda bir paylaşıma denk geldim. Grubun yöneticisi, ”Arkadaşlarım; son zamanlarda bayan arkadaşlarımızdan kendilerine erkek üyelerden tanışma isteklerinin geldiğinin, alakasız özel mesajların atıldığının mesajlarını alıyoruz. Bayan arkadaşlarımız grupta bir paylaşımda bulunmaya veya yorum yapmaya korkuyorlar. Her paylaşım sonrası birçok istek ve mesaj alıyorlar. Bayan arkadaş arayanlar için söylüyorum yanlış platformda bulunuyorsunuz. Grubumuzda bekar veya evli binlerce bayan arkadaş var insanların şikayetlerine kulak vermek zorundayız. Sonucu ne olursa olsun özel hayata müdahale diye beni nereye şikayet ederseniz edin evli veya bekar olun fark etmez bu isimleri ifşa edeceğim. Kimseyi zan altında bırakmıyoruz çünkü kendine güvenen kimse altında kalmaz ve grup yöneticilerine destek olur. Herkese iyi günler” şeklinde bir paylaşım yapmış.

Ben de şöyle bir cevap yazdım;

” Sevgili Hocam;

Bu paylaşımı doğru bir paylaşım olarak görmüyorum. Size o şikayeti yapan bayan arkadaşlar kendilerini korumaktan çok mu acizler? Her zorlukta, her güçlükte her engelde birinin yardımına ihtiyaç duyan biri, nasıl öğretmen olmuş? Çocuklara nasıl yol gösterecek?

Bu tür sosyal medya platformlarında insanların korunması için bir sürü seçenek var. Bir profili engelleyebilirsiniz. Bir daha size ulaşamaz. Ya da sosyal medya platformunun kendisine şikayet edebilirsiniz. Ha “Ben kimseyle diyalog kurmak istemiyorum” derseniz profilinizi arkadaşlık isteklerine kapatabilirsiniz. “Hem ayranım dökülmesin, hem başım ağrımasın” diyorsanız mümkün değil. Öyle bir dünya yok.

Pandemi dönemi, dışarı çıkamıyor insanlar. “En azından biri ile konuşayım” diye düşünmüş olabilir.Kadınlar hiç bu mesajları atmıyor mu? Valla benim model bir yeğenim var, atılan mesajları görmenizi isterdim yani.Hem Mesaj atmayı bu kadar abartacak ne var? Her konuştuğumuzla bir şey mi yaşıyoruz?

Bunu bu platformda yönetici düzeyinde uyarı yazacak düzeyde görmek bence hoş değil.Çukur mahallesinde abiler gibi “Bizim mahalledeki kızlara yan bakan karşısında beni bulur” demeye ne gerek var? O kızlar başka bir ülkeden mi geldiler? Şimdiye kadar Kendilerini korumayı, nerede ne yapacağını, nasıl davranacağını öğrenmediler mi? Onlar dışarı çıktığında, evlendiğinde, şiddete tacize uğradığında sırf bu siteye üyelikleri var diye korumaya mı alacaksınız?

Kadın arkadaşlar bir şeyi şikayet ederken farkında olmadan meslektaşlarını da zan altında bırakmış olmuyorlar mı? Erkek arkadaşlar yarın çalıştıkları yerlerde daha kolaylıkla iftiraya maruz kalmayacak mı?

Kaldı ki ülkemizde Kadın erkek ilişkisi yasak mı? Şurada konuşulur, burada konuşulmaz diye bir şey var mı?Harenlik selamlık bir site mi burası? Hepsi namahrem mi? Belki mesleki bir şey sorulacak? Belki bir konuda yardım istenecek? Belki bir şey konuşulacak. Ne var yani bunda? “Efendim bana asıldı!” Sana asıldıysa yol belli değil mi? Facebook’a şikayet et, engelle bu kadar basit.

Ötesi lafı güzaf…”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s