TARİHİMİZDE İLK KEZ KURULLARDA BİZDEN KİMSE YOK

U17 Kız Milli takımımız Avrupa ikincisi oldu. Bu takımı buraya kadar taşıyan herkesin yüreklerine, …


Değerli EVOLEYBOL okurları ve takipçilerimiz, U17 bayan milli takımımız Avrupa ikincisi oldu. Helal olsun sporcularımıza, helal olsun teknik heyetimize. Bir kez daha bizleri onurlandırdılar ve gururlandırdılar. Sitemizde aşağıda linkini verdiğim haberde çok ilginç, ilginç olduğu kadar da isabetli bir yorum yer almış. 

https://evoleybol.com/2020/10/11/bir-finalin-ardindan/
Voleybolumuzun duayeni sevgili Sami Akgün yani ‘Sami Baba’ mız der ki ‘Boş tenekeden çok ses çıkar’. Bugün maçtan sonra ‘’elinize yüreğinize sağlık’’ söylemleri kadar ‘’şunu şöyle yapsaydık maç bizimdi’’ söylemleri maçı vermekten finali kaybetmekten daha acı geliyor insana.

Boş tenekeden çok ses çıkar. Günümüzü, voleybolumuzu, içindeki bazı insanları ne kadar güzel anlatmış. İsterseniz detay vereyim.
Geçtiğimiz günlerde CEV kurulları seçimi yapıldı. Tarihinde ilk kez ülkemizden kurullarda kimse yok. Pardon, hiç bir işlevi olmayan hukuk kurulunda var her halde. Seçim sonuçları ile ilgili voleybolun değişik sitelerinde haber niteliğinde yazılar yada yorumlar var. En detaylı ve ilginç olanları Mayın tarlasında Cengiz TOKGÖZ üstadın yorumları. Kendisi ile hiç bu kadar fikir birliğinde olacağımı düşünmezdim.

Aşağıda linkleri siz değerli takipçilerimiz için veriyorum .
http://mayintarlasi.com/2020/10/17/yazik-turkiye-rezil-oldu/

“Yazık ,Türkiye’ye yazık oldu.” demiş üstat .
Demiş ki “bol sponsor bulmakla bu iş olmaz. “Allah Allah yanlış anlamadıysam Akif ÜSTÜNDAĞ ‘ı eleştirmek istiyor ama, “Bol sponsor bulmakla bu iş olmaz.” diyor. Akif ÜSTÜNDAĞ hangi sponsoru kendisi bulmuş ve bu sponsorluklardan Türk sporunun parlayan yıldızı voleybol kaç lira almış acaba?
Cengiz Tokgöz Özkan Bey’e cephe alınmasının ve CEV yönetimine aday gösterilmeme nedenini Avrupa şampiyonasını Türkiye’ye aldırmaması ve COVİD 19 nedeni ile milli Takımımızı turnuvaya aldırmaması iddiasına bağlıyor. vs. vs.

Büyük Üstat yanılıyor bence; Akif ÜSTÜNDAĞ Voleybol Federasyonu başkanı olduğu gün Mr. MUTLUGİL’i oradaki görevinden de indireceğine ant içmiştir.
“Düşmana gerek yok. Birlikte kuyuya düşülse, çıkmak isteyenleri aşağıdakiler çekerler, diye bir laf vardır.” demiş üstat. Bunu en iyi onlar bilir hiç kuşkusuz.

Bir başka yazısında ki aşağıda linkini veriyorum .
http://mayintarlasi.com/2020/10/16/ozkan-mutlugil-yikildi/

Özkan beyin yıkıldığını yazmış. BORİCİC in en gözde adamı olduğundan bahsetmiş. O zaman kaygılanmasın mutlaka Mr. BORICIC Mr. MUTLUGİL‘ e dışarıdan bir görev verebilir, en nihayetinde Akif beyden ikisi de haz etmiyordur.

Bir başka bölümde şimdiye kadar görev yapan tüm başkanların yabancı dil bildiği, Ancak Akif beyin yabancı dil bilmediği için görev verildiğinde yabancı dil bilen menajerlerle icra edebileceği dedikodusunu yazmış. Ooooo bu resmen belden aşağı olmuş. Kavgada bile söylenmez. İnsanın eksiği böyle yüzüne vurulur mu ?
http://mayintarlasi.com/2020/10/16/avrupa-voleybol-konfederasyonunda-turkiyeye-buyuk-sok/j

Akif ÜSTÜNDAĞ birkaç yıl önceki bir röportajında Mr. BORICIC’i, tabiri caizse, fırçaladığını, “Böyle olmaz başkan.” dediğini ifade etmişti.( Avrupa şampiyonasının Ülkemize verilmemesi ile ilgili )
Öyle olmadı gerçekten, sekiz üyelikten sıfır üyeliğe düştük. Üstelik asbaşkanlığı kaybetmemiz de cabası. Özkan Bey’e gelince; “Etme bulma dünyası.” demekle yetineceğim. Bu konuya “Vah Mutlugil Vah“ başlıklı yazımda değinmiştim.(https://evoleybol.com/2020/07/30/vah-mutlugil-vah/)

CEV seçimleri öncesi BORICIC ‘in kazanma olasılığının ne kadar yüksek olduğunun ön görülmemesi mümkün mü sizce ? Bence değil ,öfke ,kin ve ego o kadar yüksek ki Özkan gitsin ne olursa olsun hedefi gözleri kör etmiş. Hatta Akif ÜSTÜNDAĞ o seçimden aylar yıllar önce alt yapıyı hazırlamış bunlar gitmeli diye kamuoyu oluşturmuş gerekçe olarak ta milli hassasiyete dokun durmuştur.
Bana sorarsanız Avrupa şampiyonasını ülkemize aldıramayan ve CEV başkanının gözdesi olan birisi de gitmeli o makamda olmamalı . Ancak uluslararası düzeyde temsil gücümüzü yitirmeden . Sıfırı tüketmeden 

Aslına bakarsanız ne yapsın Akif ÜSTÜNDAĞ CEV üyeliğini? Büyük üstadın tespiti ile yabancı dil bilmez, bu yaştan sonra öğrenmesi çok zor. Ne yapacak, her seferinde birisine “Gel bakalım tercümanım ne diyor bu “ diye mi soracak ?
Kendisine yurt içi faaliyetler yeter de artar bile. Nasıl olsa kendisini oraya getiren Mr. BORICIC değil. Hesap verdiği makam o makam değil. Bakarsınız Sırbistan ile son yıllarda gelişen siyasi yakınlığımız Akif beye katkı sağlar ve bunlar hiç yaşanmamış gibi oluruz.

Cengiz Tokgöz’ün “Yazık Türkiye rezil oldu.” sözüne, “Türk Voleyboluna bunu yaşatanlar rezil oldu.” şeklinde düzelterek katılıyorum. Gerçekten de CEV genel kurulu sonuçlarını, Türk Voleybolunu yönettiğini sananların yaşattığı büyük bir hezimet, sporcularımızın sahada aldığı sonuçlarla taban tabana zıt bir temsil skandalı olarak değerlendiriyorum.

Yılların birikimi ile yetişen Ulusal takım sporcularının ve teknik heyetinin çabaları ile kazanılan uluslararası başarılar olmasa, TVF’nun bu yönetimi ile Edirne’den öteye çıkamayız. Bu, işin uluslararası boyutu.

Ulusal boyutuna gelince; Sayın NURTANIŞ olmasa yemin edebilirim bırakın ligleri yönetmeyi, fikstür bile yapamazlar.

Bakın yıllar içinde nasıl birbirlerine düştüler Allah’ın sopası yok ki. Ne demişti Sayın Sami AKGÜN “BOŞ TENEKEDEN ÇOK SES ÇIKAR “

3 Comments

  1. Kendinizi FIVB başkanlığına layık görürsünüz böyle bir beklenti içine girersiniz. Bir bakmışsınız voleybol için bir hiçsiniz. Hiç bir özelliğiniz yok, hiç bir katkınız olmayacak , belki de salonlara dahi gelmeyecek gelemeyeceksiniz ne acı.

    Beğen

  2. Kurtlar masasinda olamamak (CEV ve FIVB ana yönetiminde) tabiiki bir eksiklik ve hata kaynagi yanlis adimlar yüzünden bizleriz. Kurullara gelince yazida belirtildigi gibi degil tahminimce. Daha secim olacak, girebilirmiyiz bilemem.Simdilik yönetim disinda kaldik.Sahsi meseleleri unutup hedefe konsantre olsak tahminimce Türk voleybolu daha basarili ve voleybolseverlerde daha mutlu olacak.

    Beğen

  3. Değerli yorumcumuz A.ARSLAN , yorumunuzu okudum, defalarca okudum .Acaba içinde kaçırdığım bir mesaj var mı diye . Vardığım sonucu aktarmaya çalışayım . CEV ve FIVB kurulları istediğimiz kişiyi istediğimiz ekibe yüksek oranda yerleştirebiliyor iken ne zamandan beri kurtlar sofrası haline geldi ? Acaba biz tabiri caizse yanlış ata oynadıktan sonra o hale gelmiş olabilir mi ? Kurullar ile ilgili yorumunuza gelince, yazıda belirttiğimiz gibi değil tam tahmin ettiğiniz gibi yani bildiğiniz gibi .Bazı kurulları yönetim kurulu belirleyecek. Yani Mr . BORICIC ‘in yönetim kurulu , hani racon kestiğiniz ,fırçaladığınız , karşısındaki adaya çalıştığınız . Diyelim ki Mr. BORICIC insafa geldi ve ülkemizden birini kurullarda görev vermek istedi . Özkan MUTLUGİL ‘in dışında kime görev verebilir ve ona da nasıl bir görev verir ? Kaldı ki Akif ÜSTÜNDAĞ ‘ın ekibinden birine görev verir mi ? Verdiği kişi bütün ekip halinde ülke olarak gösterilen direnişe rağmen görevi kabul eder mi ? Kimin umurunda Akif ÜSTÜNDAĞ der mi ? Ederse ne olur ? Aslında insanları tanımadığınız ne kadar belli oluyor sayın ARSLAN yada günlük hatta dakikalık düşündüğünüz . Mr. MUTLUGİL kendine atılan bu kazığı unutur mu ? Bu ekipten birinin kurullara girmesine izin verir mi ? Eğer verirse ben o kişinin Mr. MUTLUGİL ‘in adamı olduğuna kalıbımı basarım . Diğer bir önerinize gelince kendi adıma yazıyorum ben şahsi meseleleri bir kenara bırakamam .Çünkü onlar hiçbir zaman bırakmadı. Hiç bir zaman önce voleybolu düşünmedi .En basit örnek Onlar şahsi düşünmese voleybolu düşünse Erol Ünal KARABIYIK ‘a kazık atmazdı . CEV de Asbaşkan olan Sinem hanımın ayağını kaydırmazdı .Hakem kurulu başkanı olabilecek Nihat beyin ismini silmezdi . Bütün eleştirilerime rağmen Mr. BORICIC ile Balkan kurulundan bu yana beraber olan Mr. MUTLUGİL ‘e oyun oynamazlardı . Kim düşünüyor voleybolu .2012 yılında voleybolu şahsi ihtiraslarla ele geçirdiler , bu gün voleybolu düşünür mü olmalıyız ? Saygılarımla

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s