BİR BAŞKAN NASIL OLMALI?

Burada yazacaklarıma, bazı fanatik arkadaşlarım veya kendilerini futbol taraftarı diye nitelendirenler karşı çıkacaklardır..
Olsun..
“Doğrular, dünyanın her yerinde doğrudur” 2+2=4 örneği, kutuplara gitsek de, Amazon ormanlarında olsak da, değişmez, değil mi?
Profesyonel bir kulüp başkanı olup, tribünde bu hareketi yapmak, sadece o kişiye ait olan bir şey olmaz. Olmamalı.. Sizler, takımın tüm oyuncularını, şehrin tüm taraftarlarını ve gönül vermiş sportif dernekler ile kurumlarını temsil ediyorsunuz. Bunun için o protokol tribününde yeriniz var. Sizin şahsınıza ayrılmış bir yer değil, omuzlarınıza yüklenmiş bir camia ve kentin sorumluluğunu aldığınız için o yerde koltuklarda oturuyorsunuz.
Gazeteye veya televizyonlara demeç verir gibi, hakemleri veya federasyonu eleştirir gibi, alınan her başarısızlığı birilerine yükleyerek aradan sıyrılmak gibi, velhasıl her zaman yapmaya alışık olduğunuz gibi, sıradan şeyler yaptığınız gibi bu hareketi yapamazsınız..
Yapacaksanız, bulunduğunuz tribün bunu hak etmiyor.
Bu hareketi yapan siz ve sizler gibi başkanlar veya başkan vekilleri ile yıllarını vermiş camiaları temsil etmeye hak edenlerin,orada durmaya hakkı yoktur.
Sizin yeriniz, seyircinin hep birlikte olduğu seyirci tribünüdür. Belki biraz daha serbestlik içinde (bunları bile yazmaktan utanıyor ve kabul etmiyorum gerçi) hakaret edebilir, hareket çekebilir, kızabilir, haykırabilir, hönkürür, insana yakışmayan küfürler ve salyalar atabilirsiniz. Tabii ceza almayı da göze alarak..ama seyirci tribünün de..
Başkan olmak, hedef olmaktır.
Kıskanılmaktır..
Değer vermektir..
Örnek olmaktır..
Sabırlı olmaktır..
Tevazulu olmaktır.
Büyüklerine saygılı,küçüklerine sevgi dolu olmaktır.
Kendinden başka,o camia, o kulüp için nefes almaktır.
Sorumluluk almaktır..
Size verilen hedefleri yerine getirmektir.BEN DEĞİL..BİZ OLMAKTIR..
İşte, BU KADAR KOLAY OLMADIĞI İÇİN, SİZE PROTOKOL DİYOR ve PROTOKOL TRİBÜNÜNE OTURTUYORUZ..
SAYGI DUYUYORUZ..
ALKIŞLIYORUZ..
BEN, SİZ ve SİZİN GİBİ “Adına Başkan” DEDİKLERİMİZE, SAYGI DUYMAM..
Neden mi?
ORAYA YAKIŞMIYORSUNUZ..
BU SORUMLULUĞU ALAMIYORSUNUZ..
YAKIŞAN BAŞKANLARI ORADA GÖRMEK, BİR (Centilmen ve Saygılı) SPORCU OLARAK, EN BÜYÜK DİLEĞİMDİR..
*Bu ve benzer “saygısız ve fütursuz” hareketleri kim ve hangi kulüp başkanı yaparsa yapsın, aynı cümleleri sarf edeceğimden kuşkunuz olmasın..Burada saygın TRABZON KULÜBÜ ile TARAFTARLARINI ayrı tuttuğumu, anlamayacak “Cahiller” olamaz sanırım..
Yazımın son satırlarını Ulu Önderimizin şu sözleri ile bitirmek isterim..
“Millete efendilik yoktur, Hizmet vardır. Bu millete hizmet eden O’nun efendisi olur”
(M.Kemal ATATÜRK)
Sporla kalın, Saygıyla kalın

1 Comment

 1. Sevgili Levent’ciğim,

  Güzel yazmışsın. Eline sağlık. Bu yazını Facebook’a da taşımışsın. İyi de etmişsin.
  Bir kulüp başkanının nasıl davranması gerektiğine dair tüm yazdıklarına katılıyorum.
  Haklısın. Bırak başkanlığı vasıfsız birisinin bile tahrik ve haksızlıklar neticesinde bu şekilde patlamasını bünye kaldırmıyor. Hoş durmuyor. Durmadı da. Yakışık almadı. Yakışmadı. Üzüldüm. Keşke yapmasaydı. Ama yaptı. Gerçi, aynı anda daha beterini evde yapmışlığım var.

  Benim sözüm yazının sonu için olacak.
  “BEN DEĞİL..” den itibaren büyük harflerle yazmışsın. Bilmiyorsan söyleyeyim, internet ortamında büyük harf bağırmakla eş değerdir.1 Buna niye gerek duyduğunu anlamadım. Tamam, ““Adına Başkan” DEDİKLERİMİZE, SAYGI DUYMAM..” yazmışsın ama niye bağırarak söylüyorsun. Küçük harflerlerle de anlardık biz senin niye saygı duymadığını. Üstelik hak da verirdik. Veriyoruz da…
  Ayrıca ufak bir hatırlatma yapayım. Yazım kurallarında cümle sonunda “..” iki nokta yoktur.2 Ya tek nokta vardır, cümle bittiğine işarettir ya da üç nokta vardır o da anlatım olarak tamamlanmamış cümlelerin sonuna konur. İlla iki nokta koyacaksan bu ya soru işareti ya da ünlem işaretinden sonra olabilir.

  Son paragrafta “*Bu ve benzer…” cümlesinin başındaki “*” işareti ne için? Yukarıya baktım. Herhangi bir cümlenin ya da sözcüğün sonuna eklenmemiş. Hani belki onun açıklamasıdır dedim ama değil. Ha, not düştün… E, canım kardeşim, onu da “Not: ” yazar devam edersin. O işin yöntemi de imla kurallarında budur.

  Hayır, yanlış anlama, böyle ciddi sitelerde başkan resimli büyük büyük cümleler yazıyorsun ya, imla kurallarını da bilmen lazım diye söylüyorum. Sonra yazdıklarını ciddiye almazlar maazallah… Gerçekten de, kuzum, sizin editörünüz yok mu? Bunları bilmiyor mu? Ne ayıp! “BEN, SİZ ve SİZİN GİBİ” adına Editör “DEDİKLERİMİZE, SAYGI DUYMAM..”

  Bir şey daha; diyorsun ki yazdığının samimiyet taşıdığına emin olmak için yukarıdaki resmin yanında başka resimleri de görmem gerekirdi. İlgili resimleri ve linkleri yazımın sonuna ekledim.3 Olabildiğince de başkanlardan ya da yöneticilerden örneklemeler yaptım.

  “Burada saygın TRABZON KULÜBÜ ile TARAFTARLARINI ayrı tuttuğumu, anlamayacak “Cahiller” olamaz sanırım…” yazmışsın. Olamaz merak etme lütfen. Tam tersi fazlasıyla entelektüel dostların var. Merak etme sen. Yukarıda yazdıklarım cahillikten değil. Seni anlayamamış olmamdan da değil. Sadece dediğin gibi tek yanlı düşünmemek için eklemeler yapmak istedim. Belli ki sen unutmuşsun. Bilerek yaptığını da sanmıyorum. Dediğin gibi “saygın” insanlar anlar seni. Lakin resimdeki tek başkanla koskoca bir saygı, centilmenlik, hoşgörü, olgunluk, başkanlığı hazmetme, adam olma, adam gibi davranma, başkan gibi davranma sorununa yaklaşımın tek taraflı algılanıyor. Sen ne kadar “saygın TRABZON KULÜBÜ” yazarsan yaz.

  Olmuyor. Olmadı! Eksik kalmış. Hem de çok eksik…

  Kaynakça:
  1 http://blog.milliyet.com.tr/buyuk-harf-kullanmanin-sakincalari/Blog/?BlogNo=513871
  2 http://tdk.gov.tr/icerik/yazim-kurallari/noktalama-isaretleri-aciklamalar/#:~:text=Noktalama%20i%C5%9Faretlerinden%20nokta%2C%20virg%C3%BCl%2C%20noktal%C4%B1,Nokta%20(%20.%20)
  3 https://www.youtube.com/watch?v=YeE6DT6OcK4
  https://www.ntv.com.tr/galeri/spor/aziz-yildirimdan-ydu-baskanieyigungoretokat,AHl5q8WJrEO0MwJX47TWjQ/L9tXaSqackqYCVA6Ay2ycg
  https://www.trtspor.com.tr/haber/basketbol/ing-basketbol-super-ligi/aziz-yildirimin-tehdit-davasi-ertelendi-201188.html
  https://www.ensonhaber.com/kralspor/futbol/aziz-yildirim-savcilarla-kavga-etti-2016-05-27

  Not: Dipnotlar Word’de usulüne uygun yazılabiliyor. Fakat burada o teknik mümkün olmadığı için dipnotların numaraları metinle aynı puntoda oldu.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s