HER YER SERBEST, SPOR SALONLARI YASAK!

Yaşadığımız dünyamız artık yaşlanmakla kalmıyor, yıllar geçtikçe biz insanoğlunun yaptıkları  veya doğasal afetlerle hırpalanıp yıpranıyor.

Geçtiğimiz mart ayından beri (Türkiye’de) #Evde Kal# sloganı ile covıd-19 virusünden bir nebze uzakta kaldığımız günler, Haziran başından itibaren özellikle ekonomi ile ilintili sektörleri günlük yaşantımıza sokarak, normale dönmeye başladık. Ne kadar normale döndüğümüz tartışılır ama günlük vaka sayılarının henüz 1000 ler sınırından düşmesini daha yeni yeni görmeye başladık. İşim sağlık sektörünün söylediklerini kulak arkası etmek değil, ama bu maske-mesafe-temizlik sürecinde ne kadar başarılı olduğumuzu henüz bilemiyorum.

Ana caddelerde, toplu taşıma araçlarında, kafelerde, düğün salonlarında, deniz kıyılarında ki işletmeler ile plaj ve beachlerde çoğunluğun bu önlemlere uymadığını, özellikle sosyal medya da görmekten doğrusu BIKTIM. Özellikle içinde bulunduğumuz TATİL AYLARINDA, herkes NORMALE DÖNMÜŞ! döndüğü yetmemiş, İÇ İÇE , DİP DİB , YAN YANA, KOL KOLA , ELLER HAVADA OYNAYIP, ZIPLAMAKTA..EĞLENİP, OYNAMAKTA..

Doğrusu, kıskanıyorum ben. Neden mi? 16 Mart tarihinden beri bağlı olduğum kulübümün spor salonundan uzakta, SPORDAN UZAKTA, EVLERDE veya DIŞARIDAYIZ..daha doğrusu EVLERDE OTURMAMAKTAYIZ. En az 400 ‘e yakın (Spor okulları ve Altyapı oyuncularımız) SPORCU KIZLARIMIZ ile..

Şöyle açıklarsam belki daha iyi anlaşılabilir,

Çocuklarımız EVDE, BİLGİSAYAR BAŞINDA..

Çocuklarımız AVM lerde..

Çocuklarımız KAFELERDE

Çocuklarımız DÜĞÜNLERDE..

Çocuklarımız TATİLDE..

Çocuklarımız PLAJ ve BEACHLERDE..

Çocuklarımız KUAFÖRDE..

Çocuklarımız OTOBÜSLERDE..

Çocuklarımız TEYZE-HALA-BABAANNE-DEDE, ZİYARETİ İÇİN KÖYLERDE, ŞEHİRLERDE..

ÇOCUKLARIMIZ  “HER YERDE”…BİR TEK SPOR SALONUNDA DEĞİL!

SPORUN İÇİNDE DEĞİL !

Bilinçli veya bilinçsizce, iç içe, yan yana her mekanda..heryerde..

SADECE SPOR SALONUNDA OLAMIYORLAR !

Çocuklarımızın kurtaracak olan,TEDBİRLERİN BAŞINDA SPOR OLMALIDIR..PANDEMİ başlangıcında, Avrupa’nın bir çok ülkesinde, “Evde Kalın, Yiyeceklerinizi temin edin ve HAREKETSİZ KALMAYIN, EVDE SPOR YAPIN” diyen Uzmanların sesini UNUTTUNUZ SANIRIM.

Zoom ile, Whatsapp ile, Youtube kanallarından HERKES İÇİN SAĞLIK, HERKES İÇİN SPOR YAPIN..dediklerini UNUTTUNUZ MU?  Ben unutmadım..Özellikle gelişim çağında bulunan çocuklarımızı, tam hayallerini ve geleceğe dönük emeklerini HEBA ETMEK ÜZEREYİZ..

Özellikle Takım Sporları (Futbol-Voleybol-Basketbol-Hentbol) Federasyonları ile bunlara bağlı bulundukları kulüplerimizin daha ne kadar, Spor okulları ile Altyapıların dayanacağını bilemiyorum. Burada gerçekten sorun, Sağlık ise;  Bireysel spor salonları dahil kapalı mekanların tamamı günlük yaşamımızda AÇIK hale getirildi. Kapalı spor salonunda 10-12 kişilik gruplarda çocuklarımıza (Bulaşacaksa eğer) bu virüs, niye kapalı bir kafe de veya, düğün salonunda veya toplu taşıma aracında bulaşamıyor?

İşin bir de, maddi yanı var ki..Sormayın gitsin..Sadece spor yapan çocuklardan aldıkları aidatlar ile binlerce Spor okulu ve Altyapı kulüblerde görev yapan,Antrenörler,spor yöneticileri ve spor sektörü çalışanları şu anda “Bitmiş-Batmış” durumda..NE OLACAK SONUMUZ? diye birbirlerinin yüzlerine bakamıyorlar..

Ligleri ve ülkedeki spor ekonomisini SADECE FUTBOL MAÇLARINI OYNATARAK,NASIL PARA ALIRIZ? diyerek kendilerince uyanıklık yapan futbol kulüpleri yönetmiyor..

Yaşadığımız bu günler ve aylar;

Tüm (sözde) amatör branşların burada devreye girerek,“Akıllı-Bilgili Yöneticiler” aracılığı ile sektörelsorunlar dahil özellikle ÇOCUKLARIMIZIN , GELECEĞİMİZ OLAN GENÇLERİMİZİN,SPOR SALONU HARİÇ “HER YERDE HEBA” OLMALARINI ENGELLEMELERİ İÇİN,ELLERİNDEN GELEN HERŞEYİ YAPMALARI GEREKEN GÜNLERDİR..

UNUTMAYALIM..SAĞLIK İÇİN SPOR..PANDEMİ İÇİN de SPOR ŞARTTIR..

Çocuklarımızın Spor yapma haklarını,KISITLAYARAK ve YASAKLAYARAK ÖNLEYEMEYİZ..ÖNLEM ve TEDBİRLER ALARAK ONLARI TEKRAR ESKİ SAĞLIKLI GÜNLERİNE DÖNDÜRMELİYİZ..

GELECEK KUŞAKLAR,SAĞLIKLI ve SPOR YAPAN GENÇLERE EMANET EDİLMELİDİR..

 

 

Sağlıcakla Kalın,Sporun içinde Kalın..

1 Comment

  1. Tvf nin bu konu da tek bir açıklaması yok..Bu yüzden sınıfta kalmıştır..Tvf başkanı geçenlerde bir kanal da açıklamalar ve sorulara cevap vetiyordu her nedense ne kendisi spor okulları ve alt yapılarla ilgili bir açiklama yapıyor ne de bu konuda bir soru geliyor.Buna bir anlam vermek mümkün değil..Devamlı profosyonel kulüplerden ve milli takımlardan bahsediyor..Spor salonları açılmamış,spor okulu öğrencileri açıkta kalmış,spor okulu ve alt yapı antrenörleri 6 aydır işsiz,para kazanamıyor tvf başkanının umurunda bile değil..Ama lafa gelince spor okullarımız alt yapılarımız laflarını dilinden düşürmüyor..Bu konu bir an önce açıklığa kavuşmalı..Bu konudan muzdarip binlerce öğrenci ve yüzlerce antrenör var..

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s