HİÇBİR ŞEY ama HERŞEY

Dünyanın olağan dönüşü bir virüs ile durdu desek yanlış olmaz herhalde. Ekonomiden sosyal hayata, spordan sanat dünyamıza, Hayallerimizden gerçeğe..DURDUK MU? DURDUK..

Peki ne zaman başlıyacağız? Bilen var mı? YOK!
Tahmini bir tarih veren var mı? YOK !

İnsanlık tarihinde sadece 2.Dünya savaşında ara verilen OLİMPİYATLAR, İPTAL EDİLDİ..Dahası YOK!  Yani diyeceğimiz şu, BU VİRÜS HERŞEYİ İPTAL ETTİRECEK, DEĞİŞTİRECEK, TEKRAR SİL BAŞTAN YAPTIRACAK gibi..

Evet belki bu laflar çok iddialı gelecek hepimize ama yanlış diyen kadar, doğruluğunu savunanlar olacak artık yaşayan dünyamızda..

Bu kadar “beylik” laflar ettiğimize göre,ben dahil herkesin kafasını kurcalayan,Voleybol Dünyamızın geleceğini düşündürecek sorular ile devam edelim. BU GÜNLERDEN SONRA “VOLEYBOL DÜNYASI” kaldığı yerden aynı koşullar ile DEVAM EDER Mİ?

Senaryoyu devam ettirelim..Maç programını hazırlayan FIVB ye bağlı Federasyonlar kendi maç takvimlerini nasıl ve neye göre yapacaklar?

Oynatacakları salonlarda nasıl tedbirler alacaklar?

Maçları seyircili nasıl oynatmayı düşünecekler?

Seyirciler tribünde nasıl takımlarını (güvenli mesafe kuralı) destekleyecek?

Oyuncular eski performanslarına gelene kadar,acaba kaç ay geçecek?

Kantinde satılacak ürünlere bundan sonra nasıl bir hijyen kuralı getirilecek?

Maç sırasında artık takım oyuncuları her sayıdan sonra birbirlerine sarılıp, nasıl motive olacaklar?

Blok yaparken,smaç vururken, file üstünde bağırıp, sevinç çığlığı atarken nasıl bir mesafe ile korunacak oyuncular?

Arkadaşını veya rakibi maç sonrası file önünde veya kendi sahasında nasıl bir hareket ile tebrik edecek oyuncular?

Antrenörler ile oyuncuların arasında nasıl bir güvenli mesafe konulacak?

Özellikle kurumsal yapıya ve güçlü geçmişe sahip olamayan kulüblerin,antrenmanlarını ve altyapı oyuncularını yetiştireceği (Sağlıklı imkanlara sahip olmadığı) salonlarda ne gibi tedbirler alınacak

Bunlar ilk anda aklıma gelenler.Bir de işin ekonomi ve sosyal boyutu var..

Bundan böyle hangi kulüp olursa olsun,acaba aynı maddi güçte ve kalitede olacaklar mı?

Spor kulübü olarak, özellikle futbol ile güçlerini sponsorlardan, seyircilerden alarak Voleybol’a destek verenler bir nebze olsa şanslılar, ancak güçlerini sadece Voleybol dan aldığı sponsorluklar ile devam ettiren kulüblerimiz nasıl ve ne şekilde ayakta kalacaklar?

Transfer ve aylık maaş alarak geçinen sporcular, antrenörler ve teknik ekiptekiler ile bu işlerden kazanç sağlayan menajerler geçen yıllarda aldıkları ücretleri acaba aynı şart ve miktarlarda alabilecekler mi?

Her sene kulüblerden (bir önceki seneye göre en az %20-30 artıran) aldığı katılım ücretleri ile kendi personeli ile hakemleri-gözlemcileri başta olmak üzere, tüm masraflarını karşılayacak Federasyon acaba bunları tekrar alabilecek mi?

Yurt dışı transferlerine yüzbinlerce euro veya dolar veren kamu kuruluşları, bundan böyle de geçen seneler gibi har vurup, harman savurarak, sizin, bizim paralarımızı emeklilik yaşı gelmiş oyunculara harcıyacak mı? (*)

Gücünü sadece ve sadece spor okullarından aldıkları aylık aidatlar ile yaşamaya alışmış,iki-üç antrenör veya sporcuların kurduğu amatör altyapı kulüpleri, bundan böyle aynı döngüye geri dönebilecek mi?

Sadece deplasman maliyetlerini,iş adamları ve yöneticiler ile karşılayan bütçeye sahip Liglerdeki birçok kulüp, bundan sonra o paraları nasıl bulacak?

Seyircisi bir avuç, ama sırtını maddi olarak Belediyelere dayamış özellikle alt Liglerde mücadele eden kulüplerimizin durumları bundan sonra da aynı kalacak mı?

Tüm bu olumsuzluklara ilave olarak yaşanan (ez az % 20-30 artan)ENFLASYONA KARŞI ERİYEN MADDİ GÜCÜMÜZ TEKRAR DÜZELECEK Mİ?

Şimdilik aklıma takılan sorular bunlar..

Off ki of değil mi? Bu zor ve karamsar günlerde bu kadar soru benim gibi sizlerin de canını sıktığına eminim,değerli voleybol dostları..”ama ilk önce şu virüsü yenelim de, sıra onlara gelsin” dediğinizi duyar gibiyim..Evet bende aynı düşüncedeyim ama yukarıdaki soruları da kendi kendime sormadan bir türlü rahat bir uyku çekemiyorum.

İnşallah bunları benim gibi düşünüp,ne yapacağını bilecek ve ona göre çözümler üretmiş veya üretmeyi düşünen,başta FIVB ve Federasyon yetkilileri olmak üzere voleybol dünyasının akil insanları vardır!

Olmalıdır..zira bu gerçekler çok yakında bizimle birlikte yaşayacakları zor günlerin başlangıç noktasıdır.

Sağlıcakla Kalın,Evde Kalın (ama Hareketsiz Kalmayın)

 

(*)Bu arada,güçlü altyapısı ve spor okulları olduğuna güvenerek liglerde, yarışmacı takımları olan kulüplerin gelecek zor günlerde daha şanslı olduğunu düşünüyorum.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s