Milli Takım ARTIK(!) Dünya 5. si!!

Çok teşekkürler sevgili sporcularımız. Yüzlerce binlerce teşekkürler. Helal olsun size helal olsun emeklerinize….

Filenin sultanları ARTIK dünya beşincisi .
Bu başlık Türkiye Voleybol federasyonu resmi internet sitesinde aşağıda linkini verdiğim sayfasında yer alıyor . Ben sadece ARTIK kelimesini büyük harfle yazdım .Neden böyle bir şey yaptım açıklamaya çalışayım.
http://www.tvf.org.tr/mobil/filenin-sultanlari-artik-dunya-besincisi/
Bu ARTIK kelimesi ile voleybol federasyonu çok şey anlatmaya çalışmış. En önemli olan tarafı 7 sıra atlayarak 5.liğe yükseldik demiş. Bu konuyu yazarken sporcularımızın emeklerine saygısızlık yapmıyoruz ve asla yapmadık. Ama sizlere kelimelerle oynadıklarını yıllardır yazıyoruz. Daha önceki emekleri taca attıklarını yazıyoruz. Ne anlatmak istediğimi açıklamaya çalışayım değerli okurlarımız.
FIVB dünya sıralamasını yaparken kriterleri daha farklı idi. Size o kriterlerin yer aldığı FIVB sitesinin ilgili sayfasının linkini veriyorum.
http://www.fivb.org/en/volleyball/Rankings.asp
Bu kriterleri özetle açıklamak gerekirse Grandprix, olimpiyat, dünya kupası ve dünya şampiyonasında elde edilen dereceye göre puan veriliyordu. Örneğin 1.olan 100 puan 2.olan 90 puan gibi . Bu sisteme göre 2019 yılındaki sıralamanın linkini aşağıda veriyorum.
http://www.fivb.org/en/volleyball/VB_Ranking_W_2019-09.asp
Yeni sistemde puanlama ise bu turnuvalarda oynanan tüm maçlarda alınan sonuçlara göre puan veriliyor. 3-0 kazanılan maça ayrı,3-1 kazanılana yine ayrı 3-2 kazanılana ayrı puan veriliyor.
Eski puanlama sisteminde 2020 şubat ayı sıralamasında 2016 olimpiyat elemeleri derecemiz dikkate alınacaktı. Yeni siteme göre 2020 olimpiyat elemelerinde oynadığımız maçlarda elde ettiğimiz sonuçlar puanlandı. Yeni kriterlerin linkini aşağıda veriyorum.
https://www.fivb.com/en/volleyball/rankings

7. likten 13.liğe Düşüş kim düşürdü?

2012 Yılında olimpiyatlardan sonra 7.sıraya yükselmiştik. O zamanki kriterlere göre yani 2020 yılından önceki kriterlere göre yükseldiğimiz yer 7. lik idi . Eski sisteme göre bugünkü sıralamamız kuvvetli bir olasılıkla 12.sıra olurdu. Çünkü Hollanda gibi olimpiyat puanı yüksek olan bir ülke olimpiyatlara katılamadan elendi. Bu sadece bir örnekti. Dolayısı ile puanları çöpe gitti. Siz 7. Aldığınız bir takımı önce 11. liğe sonra 13.lüğe düşürdünüz. Şimdi de ARTIK bunları siz yapmamışsınız gibi 5.liğe yükselttik diyorsunuz. Neden bunları yazıyoruz? Dedim ya rakamlarla istatistiklerle oynamayı çok iyi beceriyor, onlarda oluşan değişikliklere değinmeden sunarak kendinizi başarılı göstermeye çalışıyorsunuz. Yapmayın, kamuoyunu aldatmayın, sizi orada tutanları aldatmayın . Bizi aldatamazsınız .Dürüst olun .Bu açıklamayı Evoleybol sitesinde biz yapmak zorunda kalmayalım .Siz deyin ki aslında gerçek yerimiz buralarda deyin.Bilgilendirmeye ARTIK diye başlarsanız insanlara cevap hakkı doğar en azından gerçeği yazma dile getirme ihtiyacı oluşur. Hep yaptığınız şey bu . İddiamın arkasındayım sizin yapabildiğiniz tek farklı şey süper ligin adını değiştirmektir.

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s