BU LİGİN “EFE”si OLMAZ..

 

2019-2020 AXA Sigorta EFELER LİGİmize 8. Hafta itibariyle bir bakış yapalım.

Öncelikle sezon öncesi transferlerden anladığımız kadarıyla kulüplerimiz bu sene,”Kemerleri sıkmaktan da vazgeçip kilo vererek kemer bile takmamayı” amaçlamışlar. Nitekim alıştığımız dünya starlarından vazgeçip, çok uygun olan vasat oyuncular ile kadrolarını kurmaya çalışıyorlar. Buna hak vermemek, gerçekten haksızlık olur.

İlk önce sözümüze, Değerli Federasyonumuzdan başlayalım;

Değerli Başkanımızın çalışkanlığına ve samimiyetine söz söyleyemezler..

Söz etmek,hiç birimizin haddine de düşmez..Saygı ve Sevgimizi BİR KEZ DAHA bu satırlardan gönderiyoruz.

Fakat….

Fakat yönetiminizde olan Federasyonumuzun bizlere gelen duyumlar ile birkaç eleştirisine bu satırlar vasıtasıyla, aracılık etmek ve bir Voleybolsever olarak yer vermek de istiyoruz, affınıza sığınarak.. (Bunları birçok Voleybol sitesi yapmayacağı ve yapamadığı için)

Sezon başlangıcında, Fikstürler çekildikten sonra, ‘KAPATTIK’ veya ‘ÇEKİLİYORUZ’ diyen kulüplerimize, kimse ”ACABA NEDEN KATILMIYORSUNUZ?’ diye  soruyor mu? Sormuyor! Ama “Katılmıyoruz’ dilekçenizi niye hala göndermediniz?” diye sorabiliyor muşsunuz!

Her yıl artarak alınan her türlü Seminer-Vergi-Katılım payı-Sponsor gideri-Gds Kullanım hakkı-Lisans ücretleri gibi vs.vs.vs ücretlere ZAM YAPIYORMUŞSUNUZ..Bunun için kimseler sizlere laf söylemiyormuş.

”NE OLACAK BU SEYİRCİ DÜŞÜŞÜ?

NE OLACAK BU ALT LİGLERDEKİ TAKIMLARIN EKONOMİK GÜÇSÜZLÜĞÜ?

NE OLACAK BÖLGESEL LİGLERİMİZ ve COĞRAFİK DÜZENSİZLİKLER?” diye sorduğumuzda  NASIL CEVAPLAR ALACAĞIZ ACABA?!’ diye bizlere soruyorlar..

Elçiye Zeval Olmaz..
Alınan veya verilen MADALYALAR, KUPALAR, ÖDÜLLER de gözümüz olmaz. Hatta seviniyoruz, gururlanıyoruz. Basında, TV’de (eksik ve eleştirilerimiz olsa da)geçen senelere göre daha çok VOLEYBOL Dünyamızdan bahsedilmesine alkış tutuyoruz.

Ama…

Ama ne olur biraz da, alttan gelen eleştirilere, seslenişlere, kulak verelim. Bu ligler sadece birkaç güçlü HOLDİNG veya KURUM ile BANKA ve BELEDİYELERDEN oluşan veya oluşmasına destek verdiğiniz ligler olmasın.

Türk Voleybolunu bugünlere bu kurumlar getirmedi ki..

Destek versinler hemde sonsuza dek..Minnettar kalırız..Gurur duyarız..

Fakat, bizler desteği bıraktık, Liglerimizi maalesef Belediyelere ve güçlü birkaç Kuruma veya Holdinglere emanet etmeye başladık neredeyse..Sultanlar ve Efeler Liginde Altyapısında gerçek Voleybol Kulübü oluşumu olan kaç tane var? Sorunlar olacaktır,eninde sonunda..Bunu da bir kenara not olarak yazıp,bırakalım.

Gelelim,EFELER LİGİMİZE;

Galatasaray ve Fenerbahçe bu sene yine FİNALLERE ADLARINI YAZDIRACAKLAR gibi görünüyor. Bunları Ziraat Bankası ile Halkbank zorlar. Bursa Büyükşehir ile Spor Toto ve Arkas, en yakın Sürpriz ekipler.. Diğer 5 Takım Play-Out ile düşmeme mücadelesi verecek gibi gözüküyor.
Kişisel olarak, Bu senenin (Yabancılarında) göze çarpanları; Daudi vardı..ama Kore’ye gitti..Ziraat Bankası’nda Escobar, Bursa B.Belediye’de Sharifi, Fenerbahçe’de Rossard, Arhavi Bld’de Gustavsson, Halkbank’ta Bahov ile Pasör olarak Ziraat Bankasın’da Hıerrezuelo ve Arkas’da Blenkenau..ilk göze çarpanlar.

 Yerli oyuncularımız için, Orta oyuncularımızın performansları öne çıkmakta.

Sevindirici mi?

Yoksa tam tersi üzülmeli miyiz?

‘Niçin üzülmeliyiz?’  derseniz? Genelde, Antrenörlerimiz ilk 6 oyuncuları oluşturmak isterken, hücum gücü yüksek Pasör Çaprazı ve 4 Numara Smaçörler ile Pasör tercihlerini YABANCI oyuncudan yana kullanınca geriye yerli oyuncu olarak ORTA OYUNCU tercihleri kalıyor.. Öyle değil mi? İtiraf edelim..Ligimizin istatistik ve başarılı oyuncularında da,ister istemez YERLİ ORTA OYUNCULARIMIZ ÖNE ÇIKIYOR..

Peki bu bizim için DEZAVANTAJ Değil mi?

Milli Takımlarımızda bunun çok ciddi sıkıntısını çekiyoruz..Smaçör ve Pasör çaprazı mevkilerinde yabancıları oynatan YERLİ ANTRENÖRLERİMİZ, MİLLİ TAKIMIMIZA SİZCE KATKI SAĞLIYOR MU?

Bunu bir daha düşünelim derim!

Yazımıza , EFELER diye başlık attık ama CONİLERİ konuştuk ! Her geçen sene,halının altına süpürdüğümüz “bize mesajlar ile gelen”sorunlarımızdan bahsederken,Takım performanslarına yer veremeden,sonuna geldik,değerli e-voleybol takipçileri..ama söz tekrar,önümüzdeki haftalarda takımlarımızı mercek altına alacak yazılar yazacağım..

Bu arada NİÇİN LİG’İN “EFE”si OLMAZ? derseniz; LİGİN TEK “EFE”olacak İZMİR’lisi BU LİGİN “EFE”si OLACAK GÖZÜKMÜYOR,MAALESEF ! (İnşallah yanılırım)

Sağlıcakla Kalın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s