Salonlarda Holiganlığa son; SMAÇKART

Güzel bir haftasonu sabahında uyandınız. Ailece kahvaltı yaptınız. Kızınız veya oğlunuz ile birlikte gönül verdiğiniz takımın formasını sırtınıza giydiniz. Hepinizde bugün karşılaşacağınız ezeli rakibiniz ile maçın heyecanı var. Saat öğlen 12 ye doğru gelirken hep birlikte evden çıktınız, toplu ulaşım araçları ile Kapalı Spor Salonunun olduğu durağa geldiniz.

Kapılar açıldı, adımlar atıldı.. Maçın oynanacağı Salonun önünde bekleyen taraftar grubunun arasına katılarak,giriş kapısına yol almaya başladınız. Kapıya geldiniz,biletinizi elektronik cihaza doğru tuttunuz, Yeşil bir ışık yandı..ilerlediniz..güvenlik kapısına doğru ilerlediniz. Manyetik kapının önünde duran yetkilinin yönlendirmesi ile üzerinizdeki tüm metal eşyalarınızı bıraktınız, kapıdan geçtiniz..İkinci bir yeşil ışık yandı..Güvenlik görevlisi gayet ”kuul”  bakışıyla “ hoşgeldiniz” der gibi  sizi salona yönlendirdi. Eşinizi , çocuklarınızı beklediniz, onların da size katılmasıyla, hep birlikte elinizdeki bilette yazılı olan Blok/Koltuk/Sayılarını takip ederek size ayrılan tribündeki yerlerinize oturdunuz..

O esnada, rakip taraftarlar ile “karşılıklı Tribünlerde” olduğunuz halde, VAR GÜCÜNÜZLE HEP BİRLİKTE TAKIMINIZ İÇİN BAĞIRMAYA, ŞARKILAR SÖYLEMEYE BAŞLADINIZ..veee VOLEYBOL MAÇI BAŞLADI..

Birden bir ALARM sesi ile İRKİLEREK, GÖZÜNÜZÜ AÇTINIZ !

Hay Allah! RÜYAYMIŞ MEĞER..Halbuki ne güzel de heyecanla bağırıyordunuz değil mi?

Peki bu senaryoyu yaşamak istermisiniz? Bunu yaşayan var mı?

Benim bildiğim var.. Elinde “PASSOLİG” Kartı olan Futbol seyircisi bunu yaşıyor..Yok yaaa desenizde belki çok ufak değişiklikler ile bunları yaşıyor.AVRUPA’da ve TÜRKİYE’de..Peki niye biz bu sistemi VOLEYBOL da UYGULAMAYALIM? Bu uygulama ile ÖRNEK OLMAYALIM, TÜM DÜNYAYA?

Birşeyleri yapmak için, denemek zorundayız.Hayatımıza düşe-kalka ama inatla ayakta kalmayı başararak, yürümüyor muyuz? Yürümeyi öğrenmek için nasıl defalarca yılmadan, bıkmadan denemeleri yapıyorsak, hayatın her alanında da bunu gerçekleştirmek, biz İNSANOĞLUNUN elinde değil mi?

İlk uygulamayı; Efeler ve Sultanlar Liginde yapalım.Her voleybolsever taraftar bir kart çıkartarak, sistemin bir parçası olsun. Salonlarda kurulan Elektronik Sistemi aracı bir firma ile yapmak çok zor değil..ki, bu günün Dünyasında çocuk oyuncağı..Güvenlik kameraları zaten her salonda var. Taşkınlığı, Holiganlığı, Küfürü tespit etmek için elimizdeki en önemli koz..Tabii ki hemen salonu sadece kameralara bırakamayız. Özel Güvenlik ve Polisimizden destek alınacaktır. Bunu ısrarla sürdürürsek,rekabeti yüksek bellrli maçlar haricinde sadece belli sayıda olacaklarından kuşkunuz olmasın..

Gelelim, bu UMUT HİKAYESİnin diğer tarafına..Yani OLUMSUZ TARAFINA..İlk başta Kulübler karşı çıkacak; “Benim taraftarım gelmez” diye..Neden? Çünkü taraftar diye Futbol holiganını SALONLARA SOKAMAYACAKLAR..

İkincisi; Federasyon,”Zaten SEYİRCİ AZ bir de böyle bir kart çıkartırsak HİÇ KİMSE GELMEZ SALONLARA” diyecek..Geçen seneki seyirci ortalaması 500’ü bulmuyor benim bildiğim..

Daha ne kadar kötü ortalama olabilir sizce?

Peki GERÇEK VOLEYBOL SEYİRCİSİNİ,SALONLARA YÖNLENDİRMEK İSTEDİĞİNİZDE ACABA GELİYORLAR MI?

Yoksa, “Aman bu hafta kavga olur, küfür olur,ben çocuğumu, eşimi, kız arkadaşımı bunlar ile aynı tribünde olmak istemem mi?” diyor..BU SORUYU KENDİMİZE SORALIM..Ayrıca, her kulübün Passolig taraftarına “öncelik”tanınabilir..sonuçta Futbol maçındaki gibi 6222 nolu yasayı uygulayacaksınız. Cezayı yedi mi HEM FUTBOL Hem de VOLEYBOL MAÇINA GİREMEYECEK..O zaman tabiri caizse “ sıkacak boğazından çıkacak küfürleri veya taşkınlıkları”..

Bu arada avantacılarda kızacak..”Olmaz bu!” diyecek. “Ben voleybola hizmet verdim” diyecek..Başımızın üstünde olsunlar ama “indirimli bilet uygulaması”yaparak hem ayrıcalık yapın hem de madem Voleybolu seviyorsunuz sizin de ÇORBADA TUZUNUZ OLSUN (Ayda 30-40 TL verin lütfen)  .Üstelik davetiye gibi, kaçak biletin önünü de keser, Federasyona ek gelir sağlarsınız.

“İlk sezon olmaz, uygulanmaz” diyenlere, en güzel cevabı; Passolig satışlarını gösterin..ve Tribün holiganlığının AĞIR CEZALAR ve YAPTIRIMLAR ile DÜZELDİĞİNİ, DİSİPLİN ALTINA ALINMASINDA, ne kadar çok yol kat edildiğini ve SEYİRCİ SAYISININ HER GEÇEN SENE ARTIŞTA OLDUĞUNU, ÖRNEK VERELİM..Gösterin ama Federasyon olarak Voleybol taraftarını NASIL TRİBÜNLERE ÇEKEBİLİRİZ DİYE? Binlerce kez sorun, tartışın,ortak komiteler kurarak fikirler üretin,fikri olanlara yol gösterin, HEP BİRLİKTE TRİBÜNLERE SEYİRCİLERİ ÇEKELİM..AmaHOLİGANLARI,KÜFREDENLERİ,VOLEYBOLDAN UZAK TUTALIM.

GERÇEK VOLEYBOL SEYİRCİSİNİ SALONDA GÖRELİM..TRİBÜNDE ALKIŞLIYALIM..ÇİRKİNLİKLERE ; DEM VURUP,KIZMAKLA,KINAMAKLA,KOMİK CEZALARLA ÇÖZÜM ARAMAYALIM..GERÇEKTEN OLUMLU FİKİRLER İLE NE YAPARIZ? Diye VOLEYBOLUN GÜZELLİKLERİNİ GÖZLER ÖNÜNE KOYALIM.

Son olarak (Fikir,fikirden üstündür) benim naçizane düşüncelerime katkı sağlayarak,ilave yaparak bunları geliştirenlere İsim olarak da fikrim var..

“ SMAÇKART “

Voleybol ile Hayatta Kalın,Sağlıcakla Kalın

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s