HALİL KURT’U ASALIM MI?

 

Halil Kurt, Kayseri amatör kümede oynayan futbol takımlarından Meysuspor futbol takımının antrenörü.

Yaklaşık on gündür de bir müsabakanın devre arasında yaptığı eylemi  ile sosyal medyayı bir hayli meşgul etti.  Antrenör kardeşimiz devre arası soyunma odasındaki tavırlarıyla tepki çekmesine neden olan olan olay futbolcularına karşı kaba davranışı.  Elbetteki Halil hocanın tavrı hoş bir tavır değil,  Halil hocanın da bu olaylardan sonra üzülmemesi mümkün değil.

Halil hocanın eyleminin arkasındaki gerçekleri yaşayan bilir.  Bir takımın sahaya çıkmasındaki zorluğu sahaya çıkan takımın umursamazlığı, bunlar ülkemizin gençlerinin en büyük sorunu sanırım.

Soyunma odası bir takımın en büyük mahremiyet yeridir orada olan her şey orada kalır. Tartışmalar, hakaretler, saldırmalar olur, bunları dışarıya yansıtan hocasının ve takımının ayağına değil kafasına sıkar! Bu oyuncu her kimse o kişiyi öncelikle yargılamak lazım, hocayı değil.

Halil hocaya kurulan komplo okullardaki öğretmenlere de kuruluyor.  Okullardaki öğretmenler ”işimi kaybederim” korkusuyla öğrenciler ve veliler karşısında itibarsız duruma düşmeyi bile göze alıyor!  Eğitimimizin hangi noktada olduğu, ortada boş vermiş, söyleneni duymayan, sorumluluk duygusundan uzak, saygınınsa hiç yok denecek kadar olmadığı, ‘geleceğimiz‘ dediğimiz gençlerimizin durumu ortada. 

Günümüz gençliğinin durumu

Ben Halil hocanın sosyal medyadan takipçisiyim. Halil hocayı bu tip eyleme sürükleyen nedenleri de çok iyi biliyorum. Aynı gençlerle bende beraberim. Karşımızdaki gençleri öyle bir hale getirdiler ki ne ahde vefayı nede büyüğüne saygıyı hiç arama! Bizim kuşak, bizim kuşağa yakın kuşakların eğitimdeki öğretmen ve antrenöre olan saygısını, onların bunun karşılığında yaptığı işe olan sevgisini biliriz. 

Bir söylemde derki ”bir şeyi ne kadar çok istediğin istediğin şey için yaptığın fedakarlığa bağlıdır” yeni nesil gençlerin çoğunluğu uğraşmadan, didinmeden, alın teri dökmeden, bir çok şeyi kazanmanın peşinde.  Halil hocanın gösterdiği tepki henüz ortaya çıkmamış antrenör tepkilerinin yanında devede kulak kalır.

Bu gün hocasını deşifre eden çocuk, yarın ülkesini sırtından vurmaya aday bir düşmandır! 

Halil hocanın davranışını elbette tasvip etmiyorum ama ona bu tepkiyi gösterenlere soruyorum;  Halil hocanın soyunma odasındaki bu eylemini deşifre eden sporcularına niye çıt çıkarmıyorsunuz?  Bu haince yapılmış bir satış bu satışı yapanlar yarın başka bir şekilde başkalarını da satmayacağını kim söyleyebilir ki?

Eti senin kemiği benim zihniyetinin sona ermesi bu gün eğitimdeki en büyük sorunumuz.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s