ALTYAPILARDA YAPILAN BÜYÜK YANLIŞ

Geçen hafta çok sevdiğim ve Milli takımlarda oynamış bir arkadaşımın paylaşımı ile yine VOLEYBOL DÜNYAMIZDA TARTIŞACAK bir konu bulduk.

Avrupa Voleybol Federasyonunun( CEV)   yaptığı 2015-16 yılı Avrupa Küçükler (Altyapılar) Şampiyonasında uyguladığı (Revize edilen) FİLE YÜKSEKLİĞİNE paralel, biz de 2016-17 yılından beri ALTYAPILAR ŞAMPİYONALARINDA “Aynı kuralları” uygulamaya koyduk ve halen sürdürüyoruz.

Örneğin; Erkekler KÜÇÜK kategorisinde; 2.35 den 2.43’e yükselttik..Kızlar KÜÇÜK kategorisinde 2.15’den 2.24’e yükselttik..Bunlar yetmez gibi, Midi ERKEKLER kategorisini 2.35’e , Midi KIZLAR kategorisini 2.15’e yükselttik.. MİNİ ERKEK ve KIZLAR Şimdilik 2.05’de duruyor ama her an onu da yükseltebilir, CEV ve onun uygulayıcısı TVF miz..

Şimdi, içinizde Antrenör olmayan değerli takipçilerimiz için bu rakamlar pek fazla anlam ifade etmeyebilir ama Altyapılarda Voleybol oyuncusu yetiştirmek için gayret sarf eden “EMEKÇİ ve İDEALİST” YETİŞTİRİCİ ANTRENÖR arkadaşlarım için bu Rakamların “ ÇOK ŞEYLER İFADE ETMESİ” gerekmekte..veya öyle umuyorum !

Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor; Biz TVF olarak, CEV ile birlikte “HER KONUDA” aynı FİKİRDE OLMAK ZORUNDA DEĞİLİZ..

11-12-13 yaşlarında, Dünya’da birçok ülkede henüz Fiziksel gelişim ve Motor Teknik becerilerinin yeni yeni kazandırıldığı Altyapılar eğitimlerinde, biz kızlarımıza ve erkeklerimize lise çağındaki yaşıtlarının alabileceği, Antrenman teknikleri ile çalıştırıp, yarışmacı takımlara oyuncu vermek için birbirimizi ezip geçiyoruz..Hatta daha da ileri gidip, O’nları Büyük kategorilerindeki ablaları ve ağabeyleri ile AYNI FİLE YÜKSEKLİĞİNDE YARIŞTIRIYORUZ..

YAPMAYIN, ETMEYİN..Henüz temel teknik adımlamalarını-Manşet-Pas-Servis öğreteceğimiz bu GENÇ FİDANLARI, biranda FIRTINANIN İÇİNE ATIP, “Hadi bakalım, göster marifetlerini” dedirtmeyin.

CEV’in bir takım Sponsorlar aracılığı ile Menajerlere, Voleybolu cazip hale getireceğini göstermesine BİZ ALET OLMAYALIM.. Kendi içimizde “FESTİVAL” adı altında yaptığımız TÜRKİYE ŞAMPİYONALARInda bu kriterlere UYMAK ZORUNDA DEĞİLİZ..

Küçük Kızlarımız ve Erkeklerimize “Sırf Antrenör ve Kulüpleri gösteriş yapacak diye” harcamayalım. BüyükAbla ve Ağabeylerinin yaptığı VARYETE SMAÇLARI veya HÜCÜM ORGANİZASYONLARINI TAKLİT ETTİRMEYELİM..Onları yapacak zamanları olacak zaten ama bu yaş değil.

Sonra ne oluyor görüyorsunuz değil mi?

A Takım seviyesinde, Maçın en kritik anında “Basit hatayı” yaparak,Şampiyonluğu kaçırıyoruz..Neden? O kızımıza, TEMEL TEKNİK ÖĞRETECEĞİMİZ ve DEFALARCA TEKRARLATARAK, PEKİŞTİRECEĞİMİZ YAŞLARINDA, TEK AYAK SIÇRAMAYI veya SMAÇ SERVİSİ ÖĞRETMEYE KALKIYORUZ..Sadece “İŞTE BEN YAPTIM” demek için..Tıpkı Sultanlar ligindeki veya Efeler Ligindeki File yüksekliği ile aynı olan Küçükler kategorisinde yarıştırdığımız 12-13-14 yaşlarındaki çocuklarımız gibi..

Bırakın bu çocuklarımıza kendi yaş grubundaki eğitimi verelim. Boşverin CEV’in dikkat çekmek istemesini veya sponsoru istedi diye yaptığı Şampiyonalarda, Birinci-İkinci olacağız diye zorlamayı.. KANADA’da, AMERİKA’da , RUSYA’da veya FİNLANDİYA’da bu şampiyonalara ne kadar destek verdiklerini bir araştırın..Bir bilene sorun veya bilenlere bir kulak verin artık..Merak etmeyin? Ülkemizde bunları takip eden, araştıran, bu konuları kafasına takıp uğraşan, bilgilerini kitap haline getiren çok değerli Voleybol Emekçileri var. Yeter ki bir destek verelim..

Her zaman kopyala-yapıştır yapmayalım.Biraz da bizler yeni bir sayfaya,yeni bilgiler yazalım.Ülkemde Voleybol Antrenörleri ve Eğitimcileri ile ORTAK PLAN ve PROGRAMLAR YAPARAK,BAŞARILARA HEP BİRLİKTE İMZA ATALIM..

BEN değil, BİZ demenin zamanıdır.

 

Sağlıcakla Kalın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s