DÜNYADA VOLEYBOL NEREDE, BİZ NEREDEYİZ?

FIVB’nin her sene özellikle sezon sonlarında düzenlediği, VNL(Dünya Milletler Ligi), CHALLENGER CUP, U 21, U-20, U19, U18 ve bu sene OLİMPİYAT ELEMELERİ maçları sonucunda, Dünya Voleybolunda hangi ülkeler ne durumda, bir mercek altına alalım istedim.Tabii ki, ülkemiz Bayan ve Erkek Voleybolu da  ne durumda? Buna da kısaca değineceğiz.

Bu sene Olimpiyat Elemeleri ilk sırada. Öncelikle Kıta elemeleri haricinde, ülke puanları en yüksek olanlar için İlk FİNALİST katılım Maçları yapıldı. Buna göre;

ERKEKLER’de İLK finalist 6 TAKIM Belli Oldu. -Brezilya -Amerika -İtalya -Polonya -Rusya –Arjantin..

BAYANLAR’da İLK finalist 6 TAKIM ise ; – Sırbistan -Çin – Amerika -Brezilya -Rusya – İtalya..

Genel değerlendirme yaparsak; Brezilya – Amerika –Rusya ve İtalya hem Erkeklerde hem de Bayanlarda Olimpiyata gitmeye hak kazanarak, güçlerini gösterdiler. Sırbistan,Çin,Polonya ve Arjantin (ilk kez Erkeklerde Olimpiyatlara geliyorlar) ise,yüksek performansları yakalamış ülkeler olarak gözüktüler.

Erkeklerde; bana göre Sırbistan, Fransa, İran ve Kanada, Bayanlarda;Hollanda, Dominik Cumhuriyeti, Türkiye ve Polonya’nın ilk elemelerde dışarıda kalmaları sürpriz olmasa da ,ilk Kıta elemelerinde Bayanlarda TÜRKİYE dahil onları FAVORİ TAKIMlar sıralamasına dahil etmeliyiz.

VNL’de (Milletler Ligi) ERKEKLER sıralama şöyle Oluştu;

1-Rusya

2-Amerika

3- Polonya

4-Brezilya 5-İran, 6-Fransa, 7-Arjantin, 8-İtalya 9-Kanada 10-Japonya 11-Sırbistan 12-Bulgaristan 13-Avustralya 14-Almanya 15-Portekiz 16-Çin..

BAYANLARda ise Sıralama şöyle oldu;

1-Amerika

2-Brezilya

3-Çin

4-TÜRKİYE

5-Polonya 6-İtalya 7-Belçika 8-Dominik Cumhuriyeti 9-Japonya 10-Almanya 11-Hollanda 12-Tayland 13-Sırbistan 14-Rusya 15-Kore 16-Bulgaristan..

VNL’de yarışmacı takımlarda bizim haricimizde çoğu ülke takımı gelecekte oluşturacakları takım iskeleti oyuncularını sahaya sürerek, biraz daha tecrübeli ve yıldız oyuncularını Olimpiyat elemeleri için dinlendirmeyi seçti. Bu arada Erkeklerde maalesef Ülke puanımız yetersiz olduğu için, Gruplara katılamadık, sadece Challenger Cup’da yarışabildik.

CHALLENGER CUP (ERKEK)Final sonuçları ise şöyle oluştu; 1-Slovenya 2-Küba 3-Belarus 4-TÜRKİYE 5-Mısır 6-Şili..

Gelelim,gelecek vaat eden Genç Takımlarımıza..

BAYANLAR da; U-18 -U-20 ve U-23 ,ERKEKLER de; U-19 – U-21 ve U-23 de mücadele ettik ve etmeye devam ediyoruz.

ERKEKLER U-19 ‘da DÜNYA SIRALAMASI; 1-İran 2-Japonya 3-Rusya 4-Kore 5-Mısır 6-Çekya/Çin 8-Fransa..TÜRKİYE olarak 19.sıradayız Puan olarak

ERKEKLER U-21’de DÜNYA SIRALAMASI; 1-İran 2-İtalya 3-Brezilya 4-Rusya 5-Arjantin 6-Kore 7-Çin 8-Çekya..TÜRKİYE olarak 41.sıradayız Puan olarak

ERKEKLER U-23’de DÜNYA SIRALAMASI: 1-Arjantin 2-Küba 3-Brezilya 4-Rusya 5-Japonya 6-İran 7-Mısır 8-Polonya..TÜRKİYE olarak 11.sıradayız Puan olarak

Kısa bir değerlendirme yaparsak, özellikle İran-Çin-Arjantin ile Çekya, önümüzdeki senelerde Dünya sıralamalarında üst sıraları zorlayacak bir jenerasyon yakalamış gözüküyor..Bizim için sevindiren bir şey U-19 da diğer yaş gruplarına göre daha başarılıyız ve Altyapıdan çok umutsuz değiliz. Fakat başarılı olmamız için çok çalışmamız gerektiği aşikar..

U-23 de 11.sırada olmamız ise aslında şaşırtıcı. Nasıl derseniz; DÜNYA MİLLİ TAKIMLARI Sıralamasında,33.sırada bulunarak, bir çok bizden küçük nüfuslu ve olanaklı kısıtlı ülkelerin altında olmamız, bunun bir göstergesi. Demek ki 23 yaşında olan bu oyuncularımızdan gerekli Performansı ileri ki dönemlerde ve yaşlarda alamıyoruz veya,değerlendiremiyoruz.Bunun altında bir çok neden daha saymak mümkün ( Arif olanlar anlar ! )

Bugün satırlarımız buraya kadar..Devamı haftaya değerli Voleybol dostları.

 

 

Sağlıcakla Kalın

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s