VOLEYBOLCUYUZ KIZMIYIZ ….KADINMIYIZ ..ANLAYAMADIK..

Voleybolcularımız soruyor;’‘Kafamız karıştı kız mıyız, kadın mıyız Allah aşkına karar verin!”..

TVF 1 Temmuz 2019 günü ‘Bayan” kelimesinin kaldırılıp bundan sonra Dünya Ülkelerinde kullanılmakta olan ‘Women’ kelimesinin karşılığı olan Kadın” ibaresinin kullanılacağını önemle duyurdu !!!! (Bayanlar ibaresinin değişikliği hakkında duyuru 1 Temmuz 2019;  2019-2020 voleybol sezonundan itibaren Vestel Venus Sultanlar, 1. Lig, 2. Lig, Bölgesel Lig ve il müsabakaları büyükler kategorisinde ‘Bayan’ yerine ‘Kadın’ ibaresi kullanılacaktır. Önemle duyurulur. Türkiye Voleybol Federasyonu.)

Bayan da neymiş arkadaş Uluslararası müsabakalarda yazılan (Women) kelimesinin karşılığı kadınsa bizde de sporcularımıza kadın demeliyiz güldürmeyin bizi dış Milletlere! Erkek demeyi nasıl biliyorsak kadın demeyi de öğrenmeliyiz bu ayrımcılık, eşitsizlik nedir?’ gibi onlarca eleştiri yağmuruna tutulan TVF’nin voleybolcularımıza bayan ibaresini kullanması başını bir hayli ağrıtıyordu. Yaptı ‘bayan’ı ‘kadın’ sıyrılıverdi dırdırdan ..

Bu arada U katagorilerinde Avrupa ya da Dünya şampiyonaları başlayınca şu meşhur Women kelimesi karşımıza çıkıverdi. (Women’s U20 World Champıonshıp ) ‘U20 Genç Kız Milli Takımımız, Dünya 4’üncüsü oldu.’‘diye haber yapıldı. ”2019 CEV U16 Volleyball European Championship””Avrupa Şampiyonu U16 Küçük Kız Milli Takımımız yurda döndü’‘ denildi.

Bomba patlayıverdi sandığı gibi sıyıramadı.

TVF örf, adet, anane, din farkı mı, Türkçe düşünce şekli midir, adını koyamadım yukarı paragraftaki örneklerdeki gibi U kategorilerine Avrupa, Dünya Women derken bizimkiler tepkiden korkmuş olacak ki onun yerine ”genç kız, küçük kız” ibaresini yapıştırıverdiler..!!! (İlerde kart kızlar kategorisini de koyarlarsa şaşmayın)

Herkesçe bilindiği gibi U16 dan başlayıp U23’e kadar bütün kategorilerdeki Milli takımlarımızda oynayan sporcularımızın büyük bir çoğunluğu Sultanlar, Türkiye 1.,2. liginde oynuyor.. Durum böyleyken haklı olarak soruyorlar…”Kafamızı karıştırdınız Şimdi biz kız mıyız, kadın mıyız karar verin Allah aşkına ???” diyerek..

Nasıl karar vermeli? Aklınıza gelen bir şeyler varsa sizde yazın metinimin altına..

Mesela benim aklıma gelenler gibi yurt dışı müsabakalarda Women’i aşmak mümkün değil kimse kusura bakmasın orada bulunduğumuz sürece kurallara uyup kadın ibaresini yazacağız, kaldıramayız, elin yabancısını iknada zor.. O zaman içeride biz bizeyken ya sporcuları yıllık cinsiyet muayenesinden geçirip ilan edilen takım kadrolarındaki isimlerinin yanına parantez içinde kadın – kız ibarelerini yazacağız ya da kadın, kız kelimelerinin ortak kullanımı olan ”Bayan” ibaresine dönüp erkeklerden fedakarlık etmelerini isteyerek erkek ibaresini kaldırıp bayan ibaresinin tam karşılığı olan bay ibaresini kullanarak meseleyi kökünden halledeceğiz..

Olmaz mı?

Kızmış, kadınmış kafa karıştırmaya gerek yok!

Türkiye Bayanlar Voleybol ..

Türkiye Baylar Voleybol Ligi..

Nasıl çözüm ama?

Koca TVF bile çözemedi !!! Bay ibaresini kullanmayı akıl edemedi yedi bitirdi kırk yıllık bayan ibaresini attı çöpe gitti..’‘Affet bizi ‘bayan’ ibaresi  Ama bizler seni geri getireceğiz..”

Bu halde ”Tüm Voleybol Liglerimizde Yaşasın BAY-BAYAN ibaresi” diyelim mi ne dersiniz ..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s