ŞAMPİYON OLDUK TAMAM DA SONRA?

‘Deniz hocam; U16 Milli takımımız Avrupa şampiyonu oldu. Bu konuda bir şey yazmadın. Başarısız olsaydılar coşardınız’ dedi bir takipçimiz.

Vallahi sizin içiniz fesat. Biz başarıdan neden gocunalım? Olmasını alkışlıyoruz lakin..’ dedim.

‘Hep ‘Lakin’, ‘Ama’ ‘Fakat’ dersiniz zaten. Bir kere de başarıyı takdir edin be kardeşim’ diye sertçe sözümü kesti.

Lakin diye başladım. İzin verirseniz bitireyim’ dedim.

‘Peki. Bitirin bakalım’ diye izin verdi.

‘’Milli takımımızın başındaki Başantrenörümüz Guidetti ile röportaj yapmıştım. Ona ‘Küçük takımlarımız Avrupa’da, Dünyada  iyi dereceler elde ediyorlar. Neden büyüdüklerinde aynı başarı gelmiyor?’ dediğimde ‘ Manşet özelliği iyi olan, fiziksel özellikleri oturmuş, kuvvetli 5 oyuncu ve bir libero koyarsanız Alt yapılarda sürekli büyük başarılar elde edersiniz. Ama o çocukların çok azı Elit oyuncu olup A takıma yükselir. Çünkü Elit olabilecek oyuncular o dönemde henüz gelişme çağındadır. Denge, Koordinasyon ve kuvvetleri gelişmesini tamamlamış yaşıtlarına göre daha azdır. Alt yapılarda başarıya odaklanmamış takımlar o yaşlarda kötü sonuçlara rağmen ilerde ‘elit’ olabilecek oyunculara şans verir’ demişti. O sözler kulağımda kaldı’ dedim.

‘Acaba siz sayın Başantrenörümüze o çocukların büyüdüklerinde yeterince şans bulamadığı için ‘Elit oyuncu’ olamadıklarını söylediniz mi?’ dedi.

O çocuklar çok çalışıp Elit oyuncu olmak istedi de onları kim tuttu?. Mesela 2011 de Dünya Şampiyonu olan takımda Kaptan Damla Çakıroğlu En iyi servis atan ve en değerli oyuncu seçilmişti. Ama sonra ne oldu? Devamı geldi mi? Damla iki sezondur hiç oynamadığı bir takımda yedek oturmayı tercih ediyor.Voleybolu tamamen bıraktı gibi.  2013 teki Şampiyonada En iyi Smaçör seçilen Pelin Aroğuz Voleybolu bıraktı. Peki en iyi libero seçilen Dilara Bağcı nerede şimdi? dedim. 

Takipçimizle mesajlaşmamız uzun sürdü.

Lakin uzun yazıyı Voleybolseverlerimiz okumazlar.

Biz de kısa keselim; hem U 16 Milli takımımızı hem de Yarıfinal maçında İtalya’ya talihsiz bir şekilde 3-2 yenilerek Dünya şampiyonasında 4. Olan 20 yaş altı Milli takımımızı tebrik ediyoruz.

Umuyoruz bu gençlerimiz çabucak sönüp gitmez, başarılı olmak için hem kendilerine şans verilir hem de kendileri bu şansı iyi kullanırlar…

2019 Avrupa Şampiyonu takımımız ve 2011 yılında Dünya Şampiyonu olan takımımız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s