SAYIN FEDERASYON YETKİLİLERİ; LÜTFEDİN DE VELİLERİN İSYANINI DUYUN!

Alt Yapı seçmeleri yapıldıkça velilerin isyanları tavan yapıyor !!

Neden mi?

İşte mesajıma takılan bazıları;

İyi günler Eren Aktulgalı.

Benden de size aynı dilekler

Birçok velinin ortak derdi adına, Milli takım seçmelerinde yapılan haksızlıklarla ilgili, size sohbet niteliğinde bilgi vermek istiyorum. Dertlerimizi yazın, anlatın istiyoruz. Bizler çocuklarımıza zarar verilmesin, sevdiği spordan uzaklaşmasın, küstürülmesin, düşüncesi ile bireysel konuşamıyoruz.

Tabi ki şikayetlerinizi yazın, buyurun..

Resmen Tvf Başkanın hatası

– Nasıl hata ??

Takım antrenörlerini Milli Takım antrenörleri yapması !!! Kampta bir hoca kendi takımından seçtiği oyunculara   farklı davranıyormus.

Hangi Hoca ??

Altyapıdaki bir Milli takımımızın hocasında bahsediyorum.  Onun aynı takımda kendi kulüp takımından 6 sporcusu var. Neden Vakıftan 1 tane, Eczacıdan 2 tane Galatasaraydan 2 tane? Başarısız mı bu takımlar? Peki ya Anadolu takımları sporcuları? Neden kendi çalıştırdığı takımdan 6 oyuncu var. Herkes konuşuyor bu haksızlığı

Haksızlık dediniz takımından aldığı oyuncular çok mu kötü örnek verin..!!

– Kendi takım oyuncularına farklı davranıyormuş

-Nasıl?

Seçmedeki bazı oyuncularının tekniği kötü olmasına rağmen onları aleni koruyormuş.. İddia ederim benim kızım daha iyi pasör ama neden kampta yok?

Bu düşüncenize katılmam mümkün değil.  Evlatlarınız muhakkak ki sizlere göre en iyidir ama müsaade ederseniz bu kararı o mevkilere seçilen teknik kadrolar versin.. Seçmelerde olmayan sizlere göre çok !! ama çok büyük haksızlığa uğrayan sporcu ismi verebilir misiniz?

İlayda Uçak çok iyi bir orta neden yok kampta? Herkesin hayranlıkla izlediği sporcu neden küstürülüyor.. Mesela U16 Milli takımında Eczacıbaşı küçük takım antrenörünün 2 tane sporcusu var.

– Ayhan Arın Hocamız mı??

– Evet, Eczacıbaşı küçük takım antrenörü Ayhan Arın.  U16 Milli takımında. Adam yinede başkalarına göre dürüst 2 sporcusunu almış Milli Takıma!!!

Bir başka örnek;Sayfamda erkekler U17 mağlubiyet paylaşımım sonrası mesajımda hemen konuya giren erkek altyapı velisi ile yazışmam..!!

Hocam U17 nin yenilmesi normal altyapıda sorun var.  Kimse Milli takıma gelmiyor artık.

– Neden gelmiyor?.

Aileler çocuklarını vermiyor. Beli bir süreden sonra eğitimi seçiyor. Benim oğlumun halen oynadığı takım 2 katagoride şampiyon oldu. 2002 den sonrası yok gibi . Bu sene İzmit’te de gördük.

-Eğitimi seçmenin ana nedeni ne?

Bu işte gelecek yok. Milli takımlar olsun hep ayak oyunları. Milli takım seçmelerinde tanıdıkların çocukları tercih ediliyor.

– Bu genel şikayet kız velileri de erkek velileri de seçmelerin adil yapılmadığından şikayetçi.

Adamı olan gidiyor objektiflik başarı hikaye.

– Her şey Milli takım mı? Bu kadar emek çaba sonrası bırakmak niye fiziksel özellikleri yeterli ise bireyselde çalışıp altyapısında oynadığı kulübünün A takımına yükselebilir..

Mesela oğlumun da oynadığı genç takım yıldız takımda oynayan çocuklar dan kaç tanesi A takıma çıkacak takip edin. Belli bir noktadan sonra güle güle.

– Liglerdeki yabancı oyuncuların çok oluşu alt yapı sporcularının güle güle nedeni mi?.

Olmaz mı? Tabi ki idareciler geçici günlük başarıları tercih ediyor.

Peki sizin yada siz velilerin ne önerileri var..

Vallahi benim oğlum genç takımda ve yıldız takımda libero. Geçen sene balkan U18 gitti en iyi libero seçildi. Bu sene yıldız takım ve genç takımda oynadı .Milli olamadı,lise sona geçti.Seneye de oynasın duruma göre davranacağız Eğitim tercihimiz olur 1 yıl dershaneye gider sonrasına bakarız.. Sporcu olmak voleybolcu olmak çok zor bu ülkede, Besiktaş altyapıyı kapatıyor,  1 futbolcu parası etmez yazık! 145 sporcuyu harcıyorlar, Adamlar yıldızda 3., Gençte 2. oldular.  Oğlumun oynadığı takımın kapanmayacağını kim bilebilir? Bu işler milli politika haline getirilmeli..

– Evet çok üzücü..

Yazışmamız devam etti..

Yukarıda ki velilerimiz gibi mesaj örnekleri o kadar çok ki…

Bir çok velilerimizin sözcülüğüne soyunan velilerimiz haksız mı? Bu ülkede başka yetenekli antrenörler yok da mı kulüp antrenörleri milli takım antrenörü yapılıyor?  Bu görüntüde kimin aklına gelmez torpilli sporcu seçimi?? Nerede Anadolu kulüplerindeki sporcular?? Siz ismi geçen antrenör arkadaşlarım kulübünüzün ve sporcularınızın itibarı yerine, kendi itibarınızı esas alarak kulüp antrenörü iken milli takım antrenörlüğünü teklifini nasıl kabul edersiniz? Özellikle sen antrenör kardeşim; ikili antrenörlüğe soyunduğun zaman seçtiğin 6 sporcunun başarısına da gölgeleyeceğini ”torpilli onlar” damgasını vurdurup onlarca tepkiyi üstlerine çekeceğini nasıl düşünmezsin? Onların gerçekten iyi olduğuna kim inanır zannedersin..

Sayın Federasyon başkanım;

Nasıl böyle bir  Antrenör seçimi yaparsınız? Bu davranışınız voleybol camiasında adil görüntü veriyor mu?  Demezler mi ‘Büyük kulüplerin federasyon başkanı onlara şirin gözükmek için bu tip seçimler yapıyor” !!!

Sizi bütün ülke takımlarına eşit davranmanız için o göreve getirmediler mi??

Bir Antrenör kendi kulübünden 6 oyuncuyu nasıl seçebiliyor?

Bu tip hatalı karalar verdiğiniz tepki çeken görüntülerle camia da saygınlığınız zarar görmez mi? Ne dersiniz..

Değerli Antrenör arkadaşlar ;

Tepeden bakma kibrinizden vazgeçin! Sporcular, onlara maddi manevi desteği sağlayan veliler olmazsa sizler olmayacağınızı bilin.  Kararlarınızda mutlak surette en adil olanını uygulayın kendinizi velilerin yerine koyun ”ya benimde çocuğum, yakınım aynı adaletsizliğe düşerse?’ diye düşünün..

Sayın federasyon başkanı ve üyeleri;

Lütfen velilerin isyanlarını dertlerini okuyun, dinleyin, önemseyin! Nerede yanlış yaptığınızı araştırın, kapsamlı düşünün, feryatlara çareler bulun,

Tıka basa yabancı oyuncularla doldurulan 1-2 takımın açık ara göz boyamalı göstermelik başarıları ile itibarlı havalara bürünmek yerine sporu tabana yayarak Gençleri kötü alışkanlıklardan koruyup disiplinli, sağlıklı nesiller yetiştirme v.b benzeri olan Federasyonların asil görevlerine dönük uygulamalar yapın.  Spor yapan gençleri, onlara destek velilerini küstürmeyin.  Kadrolu antrenörleri, ahbap ilişkili sporcuları milli takımlara seçmek yerine, antrenörleri sporcuları her sene yenileyerek uluslararası tecrübe kazanma imkanı verin.

Liglerimizde uyguladığınız fazla yabancılı sporcuları doldurmalı üçüncü dünya modeli tercihi yerine, ülke şartlarına uygun olan, daha çok ülke gencinin oynama şansı arttıran,  Amerika,  Sırbistan modeline yönelip, sporcuların gelecekle ilgili ümitlerini arttırın.  Yabancı oyuncuların piyasayı yükseltmesi neticesinde ekonomik sebeplerle eşit şartlarda yarışamayan kulüplerin kapanmasını engelleyin..

Özümüze, ülke gerçeklerine uygun yönetim modelleri uygulayın..

Voleybol camiasının özlemi olan tarafsız adil Türk gencine hizmet veren gönüllerin federasyonu ve onun başkanı olmanız dileği ile

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s