‘MİLLİLER AVRUPA ŞAMPİYONU OLDU!’ MU ACABA?

Bir kaç yıl önce bir ilimizde B kategorisinde şampiyon olan bir takım Sosyal medyada, yerel gazetelerde ‘Filanca Belediye takımı İl şampiyonu oldu’ ‘Antrenör Filanca’nın büyük başarısı! Takımı  devleri geçip il Şampiyonu oldu’ ‘Bravo bilmem ne takımı!’ tarzında başlıklar görmüştüm.

O takımın o ilde şampiyon olması hakikaten büyük olaydı. Ama orada dev takımlar varken bunu nasıl başarmışlardı?

Bir antrenör arkadaşımı aradım;

‘Hocam; filanca takım ilinizde şampiyon olmuş. Nasıl oldu?’ dedim.

Bir kahkaha patlattı. ‘Deniz hocam; Sende mi yedin?’ dedi.

‘Neyi yedim hocam?’ dedim şaşırarak.

‘Hocam onlar ildeki C kategorisinde şampiyon oldular. Oradan B kategorisine geçmeye hak kazandılar. Oradan da çıkarlarsa inşallah bizim olduğumuz kategoriye gelecekler’ dedi.

‘Yani şimdi onlar aslında şampiyon olmadılar da bizi mi kandırıyorlar?’ dedim.

‘Valla hocam durum bu’ dedi.

Bir kaç ay sonra O ‘Şampiyon’ takımın hocasıyla bir maçta tesadüf ettik. ‘ Hocam Tebrikler. İş şampiyonu olmuşsunuz’ dedim, kinaye yaparak.

‘Teşekkür ederim hocam. İl şampiyonu olmadık aslında. C kategorisinde şampiyon olduk ama aileleri, ilçedeki spor kamuoyunu ve Belediye başkanını motive etmemiz gerekiyordu. Hem gazetecilere anlatmak da mümkün değildi. A Kategorisi, B Kategorisini nerden anlasınlar hocam.  Öyle yazdılar biz de ses çıkarmadık. İyi de oldu. Şimdi ilçeden her mahalleden oyuncular gelmeye başladı’ dedi.

Kendi açısından haklıydı belkide. Ama gerçekleri biraz saptırmıştı.

Hürriyet gazetesinde ‘Milliler,  Avrupa Şampiyonu oldu’ başlığını görünce aklıma o hikaye geldi.

Biz gerçekten Avrupa şampiyonu mu olmuştuk? Bir yerden bakarsan ‘Evet’, başka bir yerden bakarsan ‘Hayır’

Biz Avrupa Şampiyonu olduk ama B Kategorisinde. Yani Avrupa’nın en iyi takımları olan İtalya, Polonya, Rusya, Fransa, Sırbistan gibi takımlar yok. Kimler var?  Estonya,  Hollanda ( Genç  takım düzetyindeki oyuncularla), Belarus, Çek Cumhuriyeti, İspanta, Letonya, Ukrayna, Hırvatistan gibi Dünya ya da Avrupa düzeyindeki organizasyonlarda esamesi okunmayan takımlar.

Eee? Yani biz şimdi Avrupa şampiyonu olmadık mı? Ne yazık ki hayır!

Biz 2019 CEV Avrupa Altın Liginde Şampiyon olduk. Buradan çıkan ilk 2 takım,  Temmuz ayında Slovenya’nın başkenti Ljubljana’da yapılacak FIVB Challenger Kupası’na katılma hakkı elde ettiler. Oradan derece yaparlar ise 2020 yılında, FIVB Milletler Ligine katılmaya hak kazanacaklar!

Hani şu anda Kadın Milli takımımızın mücadele ettiği ligin erkekler versiyonuna.

Tamam, Voleybolun spor sayfalarında tekrar yer bulması, manşet olması çok güzel. Elbette Başantrenörümüz Nedim Özbey yönetimindeki genç oyuncularımızın elde ettiği başarıyı da küçümsemiyoruz, onları  tebrik ediyor, nice başarılara vesile olmasını diliyoruz.

Ama

Ama diğer taraftan da böyle gerçekler de  var.

1 Comment

  1. Deniz hocam yazılanların hepsi doğru. Ve herkes haklı biraz Nasrettin hoca kadı hikayesi gibi oldu. Voleybolun içinde olanlar gerçekleri biliyorlar. Kız oyuncular erkeklere nazaran çok fazla erkek çocukları fazla ilgi duymuyor hatta bazen ben basketbola giden ailelere başarı düzeyinin voleybol oğlunuz oynarsa daha fazla olur deneme rağmen ailelerde kabul etmiyor.belki bu tür başarılar geleceğe yeni erkek oyunculara teşviki olur. Bazı abartma ve dolduruslara bende karşıyım. Bu sene tekrar yetiştirmeleri sıfırdan başladık oysa geçen. Sene Antalya’da üç kategoride şampiyon idik. Seneye bir kategoride şampiyon olursak ve dünya şampiyonu yüz bize dünyada rakip yok aya, marsa şampiyonaya gidiyoruz. Yazarsan şaşırma 😄😄 sevgilerimle ♥️

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s