SPORDAN SOĞUDUM YEMİNLE!

“Abim niye yazmıyorsun uzun zamandır?” diye sordu biri..

”Soğudum” dedim.

Vallahi her şeyden voleyboldan, futboldan, spordan soğuttular.

Bakın mesela Türkiye’de en çok paranın döndüğü “Futbol” Federasyonu seçimlerine. Kapalı kapılar ardında, “Listede şu olsun, bu olmasın” tarzı hesaplar, aylarca süren pazarlıklar sonucunda hükümetin “Has adamı” Nihat Özdemir başkanlığında, yönetimde  bir çok siyasi ( https://www.google.com.tr/amp/s/odatv.com/amp/bakin-turk-futbolunu-kimler-yonetecek-01061943.html), 183 delegenin oyuyla seçildi !

Evet, evet! Yanlış okumadınız. Tam tamına 183 delege!

İyide kardeşim sadece bizim İzmir’in Narlıdere gibi küçük bir ilçesinde bile 10 tane Futbol kulübü var. Tüm Türkiye’yi sayarsan binlerce kulüp ediyor. Peki bu kulüpler kendilerini 4 yıllığına yönetecek başkan ve yönetimi neden seçemiyorlar? Hani demokrasi, hani halkın iradesi, hani çoğulculuk? Sebep basit; demokrasiden, çoğulculuktan, kalabalıktan korkuyorlar. Çok fazla kişi oy kullanırsa onları kontrol etmek zor. “İşaret edilen” aday dışında adaylar çıkabilir, düşük bir ihtimal bile olsa seçilebilirler.

O zaman o gücü kim kontrol edecek?

Bu sadece Futbolda da böyle değil. Basketbol, Voleybol, Tekvando, hepsinde böyle..

Zaten büyük kulüpler batakta.. Hesapsız, kitapsız harcamalar ile dibi görmüş durumdalar. Bazıları  kampanyalar yaparak ay sonunu zorlukla getirmeye çalışan asgari ücretlilerin cebine göz dikmiş durumda..

Bazılarının gelirlerinin yarısına UEFA el koymuş.

Kulüpler bu hale gelinceye kadar seyirci kalan kim? Niye sadece izlendi? Niye müdahale edilmedi?

Az biraz para durum müsait olsa kulüplerin zararı Ziraat Bankasına yüklenecek. Ferrari ile o beach senin, bu kulüp benim gezen, şampanya patlatan futbolcuların parasını sen ve ben ödeyeceğiz!

Kardeşim niye biz ödüyoruz? Beş para etmeyen birine o kadar parayı sayan yöneticinin hiç mi suçu yok? Kendi şirketine adam alacak olsa binlerce sınavdan, mülakattan geçiren adamlar, bir gazetenin spor sayfasına manşet olacak diye milyonları hesapsızca neden sayıyorlar?.

Madem futbolda bu kadar para var, madem yönetim dahil her şeyi siz belirliyorsunuz, biz bu faturayı niye ödüyoruz?

Yeminle soğudum..

Futboldan soğudum, Voleyboldan soğudum, spordan soğudum..

Umarım kalıcı hale gelmez…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s