ECZACIBAŞI VİTRA’DA SORUN NEREDE?

Yorucu bir sezon geride kaldı kaldı.

Beş maç üzerinden oynan final serisinde, bu maçlardan üçünü kazanan Vakıfbank, kupaya uzandı. Dengeli geçen  dört maçtan sonra final maçında Vakıfbank rakibi Eczacıbaşı’nı adeta sahadan sildi. Eczacıbaşı bu sene de şampiyonluğu kazanamadı.  Şampiyonluk hasreti  8 yıla çıktı.

Aslında Eczacıbaşı seriye istekli başladı. Geriye düşse de dengeleyip eşitliği yakaladı ve seriyi son maça taşıdı. Ama son maç umduğu, istediği gibi geçmedi.

Vakıfbank, Final maçına fırtına gibi başladı. Cansu Özbay, diğer maçlardaki gibi tutuk değildi. Vakıfbank ile son maçını oynayan Zhu Ting,  elini taşın altına koydu. Eczacıbaşı tarafında da Koreli smaçör Kim, kendisinden beklenen performansın çok uzağındaydı. ikinci set geride kaldığında 4 sayı ile oynuyordu. Boşkoviç her zamanki  üstün performansını gösterdi fakat ama o da yeterli olmadı. Amerikalı oyuncu Jordan Larson  takımdan ayrılmadan önce bir  şampiyonluk görmek istiyordu. Bunun için mücadele de  ama onun da gücü yetmedi.

Vakıfbank tam bir takım oyunu oynadı. Bütün oyuncular üst düzey performans gösterdi ve sonunda şampiyonluğa ulaştı.

Kupalar Hangi Amaçlar ile kazanılıyor ?

Televizyonda dönen Eczacıbaşı reklamında ; “Kupalar maçlarla değil amaçlarla kazanılır“ sloganı söyleniyor. Peki kupalar hangi amaçlar ile kazanılıyor!

Daha önce Fenerbahçe ile Sultanlar liginde başarılı maçlar çıkartan Yeon Koung Kim transferi duyurulduğunda, pek çok kişi, Eczacıbaşı’nın bütün kupaları alabileceğini, açık ara favori olduğunu söylüyordu.

Sezon bitti kazanılan kupa sayısı bir.  O da Türkiye kupası.

Asıl hedef,  7 senedir hasret çektikleri lig şampiyonluğunun yanı sıra Şampiyonlar Liginde de başarılar  kazanmaktı. Yine olmadı.

Hücum gücü olarak bakarsak çok üst düzey bir takım olmuşlardı. (Kim-Boşkoviç-Larson) Ama evdeki hesap çarşıya uymadı.  Eczacıbaşı çok lüks bir araba alıp şoförü yetkin olmayan birine verdi ve kaza kaçınılmaz oldu.  Bu sene özelinde bakarsak ortalar ve pasör yetersiz kaldı. Peki sorun sadece pasör müydü?  Peki  7 senedir Şampiyon olamamasının sebebi neydi?  Sebep antrenör ise bir çok antrenör  gelip gitti.  Aynı şekilde bir çok oyuncu da değişti. Efsane kadrolar kuruldu. O efsane kadrolardan biri ile Cev Cup’a gidildi!  7 sene içinde de 1 şampiyonlar ligi şampiyonluğu, 1 Dünya kulüpler ligi kupası, 1 cev cup şampiyonluğu…

Bunlara bakınca ”Ne var kardeşim yeterince kupa alındı, başarısız sayılmaz”diyenler olabilir. Eğer kendinizi sıradan bir takım olarak görüyorsanız evet bütün bunlar fazla bile. Kendine ‘Büyük takım’  diyorsan ve rakibin senin kupa sayılarını  seninle aynı bütçeler ile dörde katlıyor ise BAŞARILI DEĞİLSİN.

 Her sene sonunda “takke düşüp kel görünüyor” ama sen o tekkeyi tekrar takıp kelliği görmezden geliyorsan, başarısız olmaya mahkumsundur.

Şapkayı önüne alıp düşünmen lazım.

Her sene bir şeyler değişiyor (antrenör-oyuncu vs) ama yine elde bir şeyler olmuyorsa bir yerde birileri hata yapıyordur.

Taraftar grupları asıl eleştiri yapılacak kısmı atlıyor ya da biat etmek kolay geliyor.  Böyle yapınca  da ikincilikten veya üçüncülükten ileri gidilmiyor….

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s