MİLLİ TAKIMA UYGUN KİŞİLER Mİ ALINDI?

Milli takımın geniş kadrosunun açıklanması sonrasında birçok tartışmayı da beraberinde geldi. Yok efendim bu isim nasıl kadroda olmaz, bu oyuncu nasıl alınır gibi.. Öncelikle milli takım kadrosunu yazarak incelemeye başlayalım.

PasörlerNaz Aydemir Akyol, Cansu Özbay (VakıfBank),Ezgi Dil ik (Eczacıbaşı VitrA), Buse Ünal (Nilüfer Bld.), Elif Şahin (Karayolları)
Smaçörler: Hande Baladın (Galatasaray), Meryem Boz (Galatasaray), Meliha İsmailoğlu (Eczacıbaşı VitrA), Fatma Yıldırım (Fenerbahçe Opet), Ebrar Karakurt (VakıfBank), Neriman Özsoy (Toyota Queensesis), Şeyma Ercan (THY), Melis Durul (Çanakkale Bld.), Gözde Yılmaz (Eczacıbaşı VitrA), Hümay Topaloğlu (Beşiktaş), Cansu Çetin (Galatasaray)
Orta OyuncularEda Erdem Dündar (Fenerbahçe Opet), Beyza Arıcı (Eczacıbaşı VitrA), Zehra Güneş (VakıfBank), Kübra Akman (VakıfBank), Yasemin Güveli (Karayolları), Aslı Kalaç (Galatasaray), Ayçin Akyol (Karayolları)
Liberolar: Gizem Örge Güner (VakıfBank), Şebnem Simge Aköz (Eczacıbaşı VitrA), Aylin Sarıoğlu (Nilüfer Bld.)

Pasörlerden başlayacak olursak; Naz’ın alınması konusunda voleybol severler oldukça fikir ayrılığına düştü. ‘Bir sene oynamayan bir oyuncunun milli takıma alınması olur mu?‘ymuş. Bu konuda ki fikrim ; Naz eğer bir takım ile anlaşmış olup da yedek beklese idi elbette alınması tartışılırdı. Şimdi niye tartışılmaz derseniz Naz; ülkemizin en kariyerli, elit klasmanda olan pasörü. Evet Cansu çok yetenekli ve iyi bir pasör ama işler sıkışınca soğukkanlılığından ve tecrübesinden faydalanacağımız bir pasörün bulunması gerekir.

Dünya Milletler Liginde  ile birlikte form tutmaya başlayıp, Avrupa Şampiyonası ve Olimpiyat elemelerinde hazır olması ülkemiz için çok faydalı olacaktır. Bunun dışında kadroda keşke Olsaydı dediğim bir kişi yok. Bazı kişiler Gamze’nin de kadroda bulunması gerektiğini söylüyor ama kendi takımında yerini ikinci pasör olarak düşünülen kişiye kaptıran bir pasör de bir zahmet olmayı versin.

Smaçörler konusundaki tercihlerin yerinde olduğunu düşünüyorum. Hepsi takımlarında
süre almış isimler. Orta oyuncular konusunda da bazı isimlerin geniş kadroda olmamasını eleştirebiliriz ya da bazı oyuncuların olması. Beyza sakatlıktan yeni çıkmış nasıl performans göstereceği belli değilken sene boyu süre alan Dicle’nin kadroda olmaması düşündürücü.. Hücumda etkili bir oyuncu olmaya bilir ama blok konusunda bir çok oyuncunun önünde.

Libero konusunda da sezon boyu iyi performans gösteren oyuncular alınmış.

Aslında genel olarak bakacak olursak birkaç tercih dışında çok ideal bir kadro. Bazı taraftar grupları kiralık verdikleri oyuncuların kadroda olmaması konusunda eleştiri getiriyorlar Guidetti’ye. Kendi takımlarınızın güvenip devam etmediği, kiralık yolladığı oyuncular neden milli takımda yer alsın. Önce kendi takımınıza alıp oynatın sonra diyin neden alınmıyor.
Bir dip not da Eda Erdem konusunda; Eda ülkemizin en kariyerli orta oyuncusu. Yaşı da belli. Yaz dönemini takıma ablalık edeceğim diye önemsiz turnuvalar ile geçirmemeli. Bizim Avrupa Şampiyonasında, Olimpiyat elemelerinde sağlam ve diri bir Eda Erdem’e ihtiyacımız

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s