FİNALDE İLK RAUND FENERİN

 

Türkiye Efeler Liginde final serisi Halkbank’ı eleyen Fenerbahçe ve Galatasaray’ı eleyen Arkas Spor arasında oynanıyor.

Serinin ilk maçı İstanbul’da oynandı ve Fenerbahçe 3-2 aldı.

Maç tabir-i caizse 3 bölümde oynandı. İlk iki set, sonraki iki set ve son olarak final seti.

 

İlk iki sette Fenerbahçe dominant olan taraftı. Sezon ortasında takıma katılarak takımı 5-6 olma yolundayken önce Türkiye Kupası’nı kazandıran ve şimdi de final oynatan Hidalgo ve Hidalgo’nun gelişiyle hücumda rahatlayan Ter Maat ilk iki set çok iyi oynadı. Ulaş’ın özellikle kısa üstü olarak Hidalgo’yu kullanması, Kübalı oyuncuya dolayısıyla Fenerbahçe’ye büyük katkı sağladı. Hücumda nispeten daha az pas alan Klinkenberg’i doğru anlarda yatık ve asansör hücumlarla kullanınca Fenerbahçe 2-0 öne geçti. (25-20, 25-19)

Fenerbahçe bu rüzgarı 3. sette skor 17-14 lehine olduğunu ana kadar korudu. Bu noktadan sonra rehavete kapılan Fenerbahçe ve Arkas Spor koçu Hoag’ın oyuna yerinde müdahaleleri (Mustafa, Taht, Radke yerine Hasan, Bravo, Muhammed oyuna girdi.) Arkasspor oyuna geri döndü. Yiğit’in defanstaki çabası ve Adis’in 8 sayılık performansı ile Arkas Spor 25-22 kazandı.

Dördüncü sete yaptığı değişikliklerle başlayan Arkasspor, daha iyi servis atarak Fenerbahçe’nin renkli hücumlarını durdurdu.  Setin son kısmında Fenerbahçe farkı eritip Arkasspor’u yakalasa da Yiğit ve Bravo’nun defans ve blokları, Adis’in hücumları  ile seti 25-21 Arkas aldı.

Final setinde ise Hidalgo fırtınası vardı. Setin başında Hidalgo’nun yırtıcı oyunu ve rallileri Ter Maat ile beraber sayıya çeviren Fenerbahçe birden 8-3’ü yakaladı. Arkas Spor Yiğit ve Adis ile dirense de pasların çoğunun yüzdeli hücum eden Hidalgo’ya gitmesiyle seti 15-6 kazanan Fenerbahçe seride 1-0 öne geçti.

Ter Maat 25, Hidalgo 20 sayı ile galibiyetin mimarları olurken; Adis’in 24 sayısı yeterli olmadı.

İki takım arası en büyük farkın pasörlerde ortaya çıktığını düşünüyorum. Ulaş paslarıyla her zaman eli sıcak oyuncuyu buldu. Asansör hücumlar ile köşe oyuncuları oldukça rahatlattı. Arkas Spor tarafında ise; Radke daha ezbere oyun kuran bir pasör. Yerine giren Muhammed ise ilk girdiği anda farklı pas tekniği ile farklılık yaratsa da maç devam ettikçe Fenerbahçeli oyuncular tarafından çözüldü. Sezon boyunca İzmir temsilcinin en yumuşak karnı olduğunu düşünüyorum.

Diğer fark ise; Fenerbahçeli antrenör Sordyl daha başarılı bir yönetim sergiledi. Hoag ise; daha istikrarsızdı. 3. sette yaptığı değişiklikler çok yerindeyken final setinde maçı izlemesi mağlubiyete neden oldu. Örnek vermek gerekirse son molasını 14-6’da maç sayısında kullanmak ve Taht gibi sıçrayan, hücumu ve manşeti dengeli bir oyuncudan yararlanamama pahasına sadece servis için kullanmak maça mal oldu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s