MHGK BAŞKANI AZİZ YENER’E NEDEN TEŞEKKÜR EDİYORUZ?

En baştan söyleyeyim bu yazı bir hafta gecikmiş bir yazıdır.

Bunun için hem sizlerden hem de yazıda bahsi geçecek olan kadınlardan özür diliyorum. Bu yazı aslında tam kadınlar gününde yayınlanmalıydı. Çünkü  5 Mart salı günü İzmir’de oynanan Özateş- Rota Koleji maçında salonda 4’ü hakem, 12’si oyuncu olmak üzere tam 16 kadın vardı.

Merkez Hakem ve Gözlemciler Kurulu (MHGK) başkanı sayın Aziz Yener, devre arasındaki seminerde görüştüğümüzde ‘yetenekli genç hakemlerin elinden tutacağız. Onlara maç vereceğiz, destek vereceğiz’ demişti. İzmir Voleybol İl temsilcisi Hakan Gürsu‘da bu fikirden güç alarak o gün Başhakem olarak Tuğba Adsız, Yardımcı olarak Sinem Özdemir, çizgi hakemi olarak da Özge Nur Korkmaz ve Deniz Karataş‘a görev vermişti.

İki takımın da iddiası yoktu.

Rota Koleji, Playoff hattından uzaklaştığı için sezon boyunca oynama şansını fazla bulamamış yedek oyunculara şans verirken, küme düşmesi kesinleşen Özateş ise son haftalarda yeni çalıştırıcısı Berkant Çakır ile yükselen bir form grafiğini galibiyet ile süslemek istiyordu.

Ben salonda maçı canlı izledim. Tüm hakemler iyi niyetliydi, maçı da iyi yönettiler.  Elbette bir iki hata olmuştur. Ancak ortada iddia olmayan bir maçta oynayan oyuncuların hemcinslerine pek de yardımcı olduğunu söyleyemeyeceğim. Yani top elinden gittiyse ‘Hocam elime değdi’ demek çok mu zor? Ayrıca oyuncular sanki kendileri hiç  yapmıyormuş gibi en ufak hatalarda ya da hata olduğunu düşündükleri pozisyonlarda  hakeme uzun ve gereksiz itirazlarda bulunup tribünleri gerdiler. Rota Kolejinden iki oyuncu kırmızı kart gördü.

Maçta her iki takımın da iddiası yoktu ama muhtemelen ‘iddia’ oynamış bir kaç seyirci de sürekli hakem kararlarına yönelik itirazlarını yüksek sesle dile getirdiler. Kendi kızları hata yaptığında ‘Canım insan bu, hata yapabilir’ diye bahane düzen bir kaç veli  de kendi kızları yaşındaki genç kadın hakemlerin en ufak bir hatasına ‘Yuhhh. Göz doktoruna git’ ‘Bunu da görmüyorsan ne diyeyim’ diye bağırdılar.

Biz MHGK’nin aldığı bu cesur kararları destekçisiyiz. Genç hakemler bu tarz maçlara verilmeli, yöneticiler, antrenörler, oyuncular ve seyirciler de onlara destek olmalı.

Biz evoleybol olarak hem hakem arkadaşlarımızın ‘Çalışan Kadınlar günü’ olan 8 martı  kutlayalım hem de  genç kadın hakemlere destek veren, görev veren  MHGK başkanı Sayın Aziz Yener ve İzmir Voleybol İl temsilcisi Sayın Hakan Gürsu‘ya teşekkürlerimizi iletelim.

Kadın eli değen her yer daha güzeldir.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s