VOLEYBOLUMUZ DA HÜKMEN MAĞLUBİYET SORUNU

Geçen gün TVF’nin internet sayfasının TAKVİMini tıkladım. Her gün oynanan maçlar ve sonuçlarını gördüm. Sayfanın en kullanışlı olan bu uygulaması için yetkililere teşekkür ediyorum. Her zaman güzel olanları söylemek, olumsuz olanları da eleştirmek (ama yapıcı olarak) bir voleybolsever olarak görevimiz olmalı diye düşünüyorum.

Liglerimizdeki  sonuçlara bakarken, oradan grup maçlarını tıkladım..Hemen hemen her grupta puan tablosunun en altında ‘Falan takım ve filan takımın 1 hükmen mağlubiyeti vardır ya da da filanca takım 2 hükmen mağlubiyet nedeniyle  ligden ihraç edilmiştir’ gibi duyurular vardı.

Sonuçta şöyle bir tablo oluştuğunu görüyoruz;

LİGLERDEN ÇEKİLEN TOPLAM TAKIM SAYISI: 9 KADIN + 5 ERKEK= 14 TAKIM

LİGLERDE TOPLAM HÜKMEN MAĞLUBİYET SAYISI: 15 KADIN+ 23 ERKEK= 38 MAÇ (6 MAÇ’da BÖLGESEL ile) 44 MAÇ

1.LİG de KADINLAR’da: 3 Takım ÇEKİLMİŞ , 1 MAÇ HÜKMEN Sonuçlanmış.

1.LİG’de ERKEKLER’de: ÇEKİLEN TAKIM YOK , 1 MAÇ HÜKMEN Sonuçlanmış.

2.LİG’de KADINLAR’da: 6 Takım ÇEKİLMİŞ , 14 MAÇ HÜKMEN Sonuçlanmış.

2.LİG’de ERKEKLER’de: 5 Takım ÇEKİLMİŞ . 22 MAÇ HÜKMEN Sonuçlanmış.

BÖLGESEL LİG’lerde Toplam 38 Grup (19 Kadın+19 Erkek) da sadece 6 MAÇ HÜKMEN Sonuçlanmış ve ÇEKİLEN TAKIM YOK..

Liglerden; Fikstürler çekildikten sonra, Son dakika ”ÇEKİLDİM” diyen, kulüplerimize zaten söylenecek söz bulamıyoruz ama şu HÜKMEN ŞEREFLİ ! MAĞLUBİYETler için birkaç kelam etmek gerekir diye düşünüyorum.

 Takım Çekilme ve Hükmen Mağlubiyetler  en fazla 2.LİG lerde oluşmuş. Burada da en çok kadınlar da 3.Grup ve 8.Grup da 3’er MAÇ ile olmuş. Esas yoğunluk erkekler de; 1.ve 5. Grup da 5 TAKIM HÜKMEN mağlup olmuş. Ortalama her grup da 2-3 HÜKMEN mağlubiyetler Olmuş..

İki hükmen mağlubiyet alan takım otomatik olarak ligden düştüğü için, gözüken mağlubiyetlere 5-6 daha ilave yapabiliriz.. Sonuç olarak TÜM LİGlerde 44-50 MAÇ HÜKMEN SONUÇLANMIŞ..

Buradan benim gözlemim ve çıkardığım sonuca gelirsek;  herhangi bir deplasman maliyetinin en az 3000-5000 Tl olduğunu biliyoruz. Ülkemizde ekonomik nedenler ile zor koşullar altında VOLEYBOL kulüplerimizin para hesapları yaptığını da tahmin etmek zor değil.  Kulüpler eğer düşmemeyi veya Şampiyon olmamayı garantiliyor ise, hemen hemen en uzak deplasmana BİLEREK GİTMİYOR! Hem maliyetten kısıyor hem de 1 hükmen mağlubiyet hakkını kullanıyor (Biliyoruz ama söyleyemiyoruz !) Burada, gitmek için çaba sarf eden ama son dakika sakatlık gibi, ulaşım zorluğu gibi vs. olağan dışı veya elde olmayan sebeplerden dolayı gidemeyen kulüplerimizi tenzih ediyorum.

Bu mağlubiyetler için TVF’nin Herhangi bir YAPTIRIMI OLMADIĞI için, aklını kullandığını sanan, her şeyini İDDİA dan gelecek paralara bağlayan, altyapı ya önem vermeyerek, kulübü kendi “Kişisel Reklamı veya Şirketi için” KULLANAN BU “Sözde Voleybol Başkanları” için SÖYLEYECEK KELİME BULAMIYORUM..Olağanüstü hava koşullarındaki maçlara erteleme kararı veren TVF’miz, BİLİNMEYEN! bu TÜCCAR BAŞKANlar içinde VOLEYBOL’dan ERTELEME KARARI VERSELER, hiç fena olmaz sanki..veya Gelmedikleri BU MAÇLAR İÇİN, “ KANITLI RAPOR” İSTESELER mesela nasıl olur acaba?

Onların şahsi menfaatleri için, sadece bu maça konsantre olup, oynama hayallerinde olan genç Voleybolcu kardeşlerimizin, hayallerini de bir düşünmek gerekir, en basit ifade ile..

 

Sağlıcakla Kalın

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s