RAMAZANDA FESTİVAL VOLEYBOL!

Thanksgiving  Day (Şükran Günü)

Adından da anlaşılacağı gibi sahip olunan tüm nimetlere şükür etmek fikrinden ortaya çıkan bu bayram Kasım ayının son perşembe günü ulusal tatil olarak kutlanmaktadır. Bu bayram günü aile ile birlikte olunur, beraber yemek yenir. Şükran günü kutlamasının geleneksel yemeği hindidir.

Christmas Day

Hz. İsa’nın doğum günü olan 25 Aralık günü kutlanan Noel, Amerika için de çok önemli bir bayram ve tatil dönemidir. Noel’de tüm evler, sokaklar ve şehir merkezleri ışıl ışıl süslenir. Bu bayram çoğunlukla yılbaşına kadar birleştirilerek tatil yapılır. Amerika’da okullar da sömester tatillerini bu döneme getirmektedir. Noel’de ailece yemek yenir, çam ağacı süslenir ve Noel gününün sabahında hediyeler verilir.

Halloween ( Cadılar Bayramı)

Dizi ve filmlerden de bildiğimiz Cadılar Bayramı, 31 Ekim tarihinde kutlanmaktadır. Bu bayrama özel bal kabağından şekiller yapılarak evlerin bahçelerinde ya da içerisinde dekor olarak kullanılır. Ayrıca kostümler giyilerek hazırlanılır ve kutlamalar yapılır.

”Eee? Bize ne? kardeşim bu günlerden? Türkiye ile ne alakası var?!’ diyenlerin olacağını biliyorum.

Evet bunlar Amerika için özel günler. Gerçi Cadılar bayramı bizde de yavaştan kutlanmaya başladı. Bir kaç yıla kalmaz Haowen Milli bayramını kutlamaya başlarız.

Amerikalılar o günlere pek maç koymazlar. Hatta bizde oynayan yabancılar bile kontratlarına ekledikleri özel maddelerle o günlerde kendi ülkelerine gidip o özel günlerini kutluyorlar.

Onların özel günü var da bizim yok mu? Var tabii. Her millet için özel gün var. Bizim de Dini ve Milli bayramlarımız var. Şeker Bayramı, Kurban Bayramı, Cumhuriyet bayramı, 19 mayıs vs… O günler farklı şekillerde kutlanıyor.

O günler bizim için özel mi? Evet

Bir de Müslümanlar için özel bir ay var. Ramazan ayı.

Bu sene 6 mayıs-3 haziran tarihleri arasında inananlar, Allah rızası için oruç tutacaklar.

Bu günleri şimdiden ben, sen , amcamın oğlu, Bakkal Ahmet efendi biliyor. Ama Federasyon yetkilileri bilmiyor! Ya da bilmiyormuş gibi yapıyor. Çünkü bu seneki Festival Voleybolu tutup ramazan ayına koymuşlar. Hele Küçük kız ve küçük erkek finalleri bayramdan bir gün önce!

Şaka zannetmeyin. Vallahi böyle. Ahanda bakın program aşağıda.

Peki Bizim Federasyon yetkilileri bunu neden yapıyorlar? Ben bilemedim.

Bu programdan yönetimin haberi varsa ve onay verdilerse o sıcaklarda oruç tutacak insanları hiç düşünmediler demek ki. Peki oruç tutan sporcular? ‘Canım bir hafta tutmayıversinler!‘ demeyelim, insanların inançlarına saygı gereği kimse diğerinin ne yapması gerektiğini dikte ettiremez, ettirmemeli.

Tarafımıza ‘Ramazan ayında, hele bayram arefesinde turnuva olur mu?’ diye şikayetler geliyor. Umuyorum federasyon bu sefer de bu şikayetlere kulağını kapatmaz, KAPATMAMALI.

1 Comment

  1. Bu konu gerçekten çok mu çok önemli.
    Yüzde 90 ımızın ortak görüşü hem eğitim öğretimin devam etmesi hem de Ramazan’a denk gelmesinin olumsuz olduğu yönünde tekrar tekrar bu konuğa değindiğiniz için teşekkür ederim.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s