Sporcuları, Aileleri, Kulüpleri Düşündüren Karar; SPOR MU, KARİYER Mİ?


Bu yazımız daha önce yayınladığımız yazının devamı niteliğindedir. ( https://evoleybol.com/2019/01/15/14217/ )

Önce bir hatırlatma yapalım, unutan Voleybolcu dostlarımıza ve sayfamız takipçilerine;

Nedir bu ALTYAPI? Pek çok Terimi var; Teknik Altyapı – Sosyal Altyapı – Kentsel Altyapı gibi. Bizi ilgilendiren SPORTİF ALTYAPI..Sözlük tabiri kısaca şöyle; ”Takım sporlarında as takıma yeni oyuncular kazandırmak için gidilen yöntemdir”..

Bu kadar basit işte.. As Takıma yeni oyuncu kazandıracaksın..ama Genç Olacak..Unutma !

Ne demişiz yani; Gerçek bir oyuncu daha minik veya Genç yaşında Voleybol’a başlayacak ki, istediğimiz gibi TAKIM OYUNCUSU veya MİLLİ TAKIM OYUNCUSU olsun. Peki bunun için gerekli şartları hazırladık mı? Geçen yazım da 5N 1 K dan bahsetmiştim “ama bunu uygulamaya koyamıyoruz “demiştim..

Örneğin; Tanıdığım bir Özel okul ve kulüp Antrenörü arkadaşım ile geçenlerde bir sohbet ettik,bu konuda. Söyledikleri ile ne yazık ki,yapılan uygulamaların kesinlikle uyuşmadığını ve bu şartlarda Altyapılardan sporcunun çok çok az yetişeceğini savundu. İlk olarak okullarda BEDEN EĞİTİMİ dersinin neredeyse kaldırıldığını veya seçmeli ders olduğundan şikayetçi..Haftada 1 saat ile okullarda öğrencilerin herhangi bir Spor branşına yönlenemeyeceği veya isteğinin oluşamayacağını söyledi (Ben de bir BESYO mezunu olarak buna katılıyorum).Bizim çocukluğumuzda Okulumuzda Voleybol veya Basketbol veya Hentbol veya Futbol alanında Okul Takımlarında oynayan KULÜP SPORCUları olurdu. Bizler bu ağabeylerimize veya arkadaşlarımıza “Özenir”ve “ kıskanırdık”. (Ben voleybol’a böyle bir arkadaş grubu için başlamıştım.)

Gelelim, yapılacak Antrenman saatleri ve günleri olayına..Sene başında okul ile başlayan Antrenman saatlerine katılım 20-30 ları bulsa da, her geçen ay bu sayı düşüyor. Sonunda iki ay sonra, bu katılım 8-10 kişiye düşüyor ve Onların velileri de bir süre sonra size gelerek Hocam ben Sporcu yetiştirmek için bu okula bilmem ne kadar PARA vermiyorum,Benim çocuğum Mühendis olacak, Doktor olacak, Kariyerli meslek sahibi olacak” diye Çocuklarını Antrenmandan ve dolayısı ile ORTAK OLARAK PAYLAŞTIKLARI,”KÜLÜP TAKIMLAR”INDAN GERİ ÇEKİYORLAR..

Bunları yaşıyoruz.Her sene yapılan “sınav” veya “okul seçmeleri sınavı” adı altında, gençlerimiz maalesef -YA SPOR HAYATInı,YA DA KARİYER HAYATLARInı- SEÇME ZORUNDA BIRAKILIYORLAR..Özellikle Belli Sınav Yıllarında veya dönemlerinde Spor Hayatlarını BIRAKMAK ZORUNDA KALIYORLAR. Ne kadar YETENEKLİ Olsa da, öncelik KARİYER ve AİLESİNİN İSTEDİĞİ YAŞAM BİÇİMİ İLE ŞEKİLLENİYOR..SUÇLU KİM? Aile mi? Yoksa DEVLET mi? 

Voleybolumuz için her zaman ALTYAPI KAYNAĞI olan İZMİR ve EGE BÖLGESİ ŞEHİRLERİMİZ de ARTIK ÇOK, ÇOK AZ OYUNCU YETİŞİYOR..Tek tük çıkan DOĞAL YETENEKLİ ÇOCUKLARIMIZ için,Aile ve Kulüp yöneticileri ve Antrenör Arkadaşlarımız o kadar çok ÖZVERİ harcamak zorunda kalıyorlar ki..Bu satırlar hepsinin öyküsüne sığmaz !

O zaman yapılacak şey SPOR BAKANLIĞIMIZ ile MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞININ , Bir an önce BU KONUDA YASA ÇIKARIP,DÜZENLEMELER YAPMAKTIR..Bunları yaparken de “Nereye soralım demeyin ! Lütfen”

Ülkemizde  on binlerce BEDEN EĞİTİMİ ve SPOR YÜKSEK OKULU ,AKADEMİSYENleri, ANTRENÖRleri, ÖĞRETMENleri, YÖNETİCİleri VAR..Bir zahmet bir Kurultay ile Toplayın, B-bir fikirlerini sorun..BAKIN BAKALIM NELER OLACAK?

ALTYAPI diye diye ÖMRÜMÜZ BİTİYOR ! Biraz da BUNLARI GELİŞTİREN SİZ DEVLET ADAMLARINI “ ÖVEREK” ÖMRÜMÜZÜ BİTİRELİM..Ha Gayret..Hadin Gariii ! İŞ İŞTEN GEÇTİ..GİDİYOR..

Sağlıcakla Kalın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s