OYNAYA OYNAYA PASÖR OLUNUR…

Her geminin bir kaptanı olsa da, o gemiyi su üstünde tutan makinelerden sorumlu Baş Mühendis (Çarkçı) olmazsa,yol alamazsınız..İşte Voleybol’da da smaçörler sonuca giden oyuncular olsa da, onları makine düzeniyle organize eden ve çalıştıran PASÖR lerdir.

Kendim de, yıllarca pasör oynadığım için, bu yazıyı daha bir rahat şekilde yazdığımı itiraf edeyim. Ancak benim oynadığım 80’li yıllar ile şu anda oynanan “Modern Voleybol” düzeni arasında tabir caizse “Dağlar” kadar farklar oluştu. 1990’lı yılların ikinci yarısından itibaren özellikle Smaç-Servis ve 2 NUMARA BAŞ-SMAÇÖR  ile birlikte başlayan yeni oyun düzeninde pasörün eskiden olduğu gibi sadece “pas atarım,gerisine karışmam” diye düşüncesi yok olmuştur. Bugünün oynanan güce ve performansa bağlı aynı zamanda “Hatasız oynama” düşüncesi, pasörleri daha akıllı ve becerilerini yüksek düzeyde tutmalarını öne çıkarmakta.

Pas atmanın yanında, oyunda sonuca ulaştıracak smaçörlerinizi her daim hazır tutacak, Blok yapacak, etkili Smaç-Servis atacak ve tabii ki rakibin oyununu takip ederek, etkili hücumları geliştireceksiniz. Bu genel görevlere daha birçok görev ekleseniz, kimse bunlara itiraz edemeyecektir. Bu kadar sorumluluk ve Risk alacak bir Sporcu niye bu görevi seçsin değil mi? Halbuki sadece smaç vurarak, servis atarak ve belli pozisyonlarda savunma yaparak ( artık bunu da LİBERO lara yükledik) her zaman SMAÇÖR olmak daha cazip ve kolayına gelebilir, yeni başlayan Voleybolcu kardeşlerimizin.

Nitekim, genel olarak da, bu sebeplerden dolayı kolay kolay PASÖR YETİŞMEZ.. YETİŞMESİ de UZUN BİR ÇALIŞMA SÜRECİdir. İşte bu UZUUUUUUN SÜREÇde de PASÖRlerinizi OYNATARAK, bu GELİŞİMİ SAĞLAYABİLİRSİNİZ..Peki Bizim Milli Takımımızdaki pasörlerimiz acaba ne kadar süre alıyor ve kendi takımlarında oynuyorlar? İstatistik rakamlarını bilemiyorum ama ben bildiğimi söyleyeyim.

12 Takımlı Efeler Ligimizde ki takımlarımızda şu anda kadrolarda gözüken toplam 20 Pasörümüz var. Bunların sadece 7 tanesi direk ilk Altıda oynuyor ve bu oynayanların HİÇBİRİ MİLLİ TAKIMIMIZIN AÇIKLANAN (SON HALİ için) PASÖRLERİ DEĞİL! Evet DEĞİL! Hemen söyleyelim; Muhammed; ARKAS’da direk oynamıyor, yabancı Pasör var. Murat; İ.B.B de zaman zaman oynuyor. Caner daha çok yer almış..ve Oğulcan;FENERBAHÇE de oynamıyor, Ulaş’ın yedeği..

Gelelim en iyi takımlara; .Halkbank-Arkas-Maliye-Ziraat YABANCI PASÖRlere Emanet..Evet,geçen senelere göre daha çok YERLİ PASÖRlerimize yer veriyoruz kadrolarımızda ama maalesef bu tabloda da, tecrübeli olan 1980 doğumlu jenerasyon Pasörler ilk Altıda..Yeni Jenerasyon olarak söyleyeceğimiz 1990 lı Pasörlerın durumu yukarıdaki tabloda göründüğü gibidir.

Pasör OYNAYA OYNAYA,TECRÜBE KAZANIR..derken bunları anlatmaya çalıştım..Bu arada İTALYA milli takımı ile RİO Olimpiyatlarında Oynayan “GİANNELLİ” 1996 Doğumlu olarak, uzun Pasörlük hayatına ve deneyimine başladı. Peki bizim Şu anda OYNAYAMAYAN 1995-96-97 liPasörlerimiz ile AYNI TECRÜBEYE ve DENEYİME SAHİP OLACAK mı? Başka SORUM YOK !

Sağlıcakla Kalın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s