İZMİR’DE BİR İLK; ANNE TERLİĞİ


Lisanslı olarak 1976 yılından beridir, İzmir’de voleybol dünyasının içindeyim. Geçen güne kadar böyle bir olayı ne gördüm ne işittim, değerli voleybol dostları..

Geçtiğimiz haftasonu, Karşıyaka ile Rota Koleji kulüpleri Genç Kızlar  maçında, bir hakem kararına salonda bulunan Karşıyakalı sporcu ailelerden birkaçı tepki vermeye başlayınca, bir sporcu kızımızın (sanırım) Annesi veya bir yakını Elindeki TERLİKLERİN önce bir tekini daha sonra diğerini, Rota Antrenörü ALPER KAYGUSUZ’a FIRLATIYOR” ! 

Ufak bir şaşkınlıktan sonra, salonda bulunan diğer seyirciler hemen dışarı çıkarıyorlar. Salon amiri Polis çağırdığını söyleyince de bir anda ortadan kayboluyor bu hanım(varsa yakını ile birlikte)..

Şimdi bu durum basit bir konu gibi geldi belki de bazı FANATİK TARAFTAR GRUBLARINA..Ama O KADAR BASİT DEĞİL, Değerli Voleybolseverler..

Olay sadece tepki değil bence. Olay seyircinin tepkisinin GENÇ veya MİNİ KIZLAR Kategorisine inecek kadar, toplumsal hırçınlığın baş göstermesidir..Son yıllarda maalesef Spor salonlarımızda buna benzer AİLE TEPKİLERİNİ ÇOK GÖRÜR ve DUYAR OLDUK. Siz Ailesi olarak spor oynayan kızınıza veya oğlunuza öncelikle  AHLAK ve CENTİLMENLİK ile birlikte SPORCU OLMAK DUYGUSUNU aşılamalı ve buna örnek olmalısınız. Ne yazık ki O Salonda “ ÖNCE AİLE FERTLERİNİN EGOLARI YARIŞIYOR”.

Bu maç sonunda o terliği fırlatan ailenin Sporcu çocuğu olsanız, acaba neler düşünürsünüz? Arkadaşlarınıza küçük düştüğünüz o anları nasıl anlatırsınız? Peki bu maçtan sonra, sizinle dalga geçen bir başka taraftar veya seyirci için “VOLEYBOLU BIRAKIRSANIZ” BUNUN SORUMLUSU KİM OLACAK?

Bayanlar, Baylar..Değerli VOLEYBOL CAMİASI; BU TERLİK SİZE ATILMIŞTIR! Bunun SİZLERE BİR UYARI OLMASINI İSTİYORSANIZ, LÜTFEN HER KULÜB YETKİLİSİ BİR ARAYA GELEREK,İZMİR Voleybol Federasyonu Temsilcisi Sn.Hakan Gürsu ile birlikte TÜM VOLEYBOL CAMİASINA ;ATATÜRK’ün söylediği gibi “Spor, yalnız beden kabiliyetinin bir üstünlüğü sayılmaz. İdrak ve ahlak da bu işe yardım eder. Zeka ve kavrayışı kısa olan kuvvetliler, zeka kavrayışı yerinde olan daha az kuvvetlilerle başa çıkamazlar. Ben sporcunun ZEKİ,  ÇEVİK  ve aynı zamanda AHLAKLISINI severim.” MESAJINI DEKLARE EDİN..

Unutmayalım ki,”en büyük yangınlar, küçük bir kıvılcım”ile başlar. Eğer bu ve benzeri olayları geçiştirirsek SPOR’un SADECE KAZANMAK FİKRİ ile İLERİYE GİDECEĞİNİ ZANNEDEN, KÜÇÜK FİKİRLİ BEYİNLERE TAVİZ VERİRİZ..

Olayın olduğu akşamın, birkaç akşam sonrasında CEV Şampiyonlar Liginde 2000’leri aşan GERÇEK VOLEYBOL SEYİRCİSİNİN, Konuk takımın kazandığı maç sonrası HER İKİ TAKIMI da SAHADA DAKİKALARCA ALKIŞLAMASINI  “ YOK SAYARIZ “..YAZIK OLUR..

Haydi, tüm Voleybol Dostları; zaman hepimizin bu ve benzeri olaylar karşısında SPOR AHLAKINDAN TAVİZ VERMEYECEĞİMİZ ve Tüm ÜLKEYE ÖRNEK OLMA ZAMANIDIR..Ben dahil Tüm Voleybol Camiası bunu bir sorumluluk olarak üzerimize almalıyız..

Sağlıcakla Kalın

*Not:Bunu yapan kişi veya kişilerin sadece olayda” bahsi geçen Kulübü” hedef aldığını düşünenler varsa, bu satırları yazanın böyle düşünenler ile tartışacak hiçbir şeyi olmayacaktır.

4 Comments

  1. Mağlesef bu ayıp sadece İzmir’de değil tüm salonlarda yaşanıyor. Bu yaşananların en önemli sebebi spor okulu gibi çalışan kulüpler yada spor okullarının spor kulübü haline gelmesidir. Tek amacı Velnin duygusallığından yararlanarak vergisiz kontrolsüz vede faiş bir şekilde aidat alan spor okullarının tek sebep olmamakla birlikte sonucudur bu görüntü. Mağlesef bu kontrolsüz antrenörler bir fazla aidatlı öğrenci için yapmayacakları yok. Aileleri birbirlerine düşürüyorlar çocukları düşman hale getiriyorlar. Bu görüntülerin en önemli sebeplerinden biri buyur. Teşekkür ederim

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s