YAYINLASAN 1 DERT, YAYINLAMASAN 2!

Günümüz Spor dünyasında naklen yayınlar çok önemli bir yer kapsıyor. Özellikle Futbol dünyasında Trilyonları bulan yıllık naklen yayın ihaleleri, kulüplerin en önemli gelir kaynağı..Hatta Avrupa’nın bazı ülkelerinde (İngiltere,İspanya,İtalya gibi) en önemli gelir kaynağı. Peki Futbol haricinde,diğer spor branşlarında öylemi? Hayır..

Gelelim bizim Ülkemizdeki Voleybol maçlarının naklen yayınları konusuna..Bildiğimiz kadarıyla naklen yayınlar sezon öncesi ihaleye çıkartılıyor, bu ihaleyi alan herhangi bir şirket yayın haklarını en yüksek ücret veren TV Kanalına satıyor. Alan TV Kuruluşu veya Kanalı da, en fazla reklam veya modern kapitalizim adıyla PR yapacak Maçları tahmin ederek,Yıllık bir naklen yayın takvimi oluşturuyor.

Bu güne kadar gördüğümüz kadarıyla Kadınlar da, Vakıfbank – Fenerbahçe – Eczacıbaşı ile Erkekler de Fenerbahçe – Halkbank – Galatasaray en fazla naklen yayınlanan Kulüblerolarak başı çekiyor, TRTSPOR Kanalında..Yani burdan şu fikri çıkartmak doğru oluyor; Yukarıda ki kulübler haricinde siz Şampiyonluğa oynayan bir bütçe ile Takım yapsanız bile,Yayıncı kuruluş  maçlarınızı ancak BELLİ BAŞLI KULÜBLER İLE OYNADIĞINIZ MAÇLAR DA SİZİ EKRANA GETİRECEK !

Peki o zaman bir soru soralım; Siz Forma Reklamı almak için veya Sponsor bulmak için,herhangi bir Firmanın kapısını çaldınız ve anlaşma yapacaksınız, firma sahibi size “ TV de kaç maçınız naklen yayınlanacak?” diye bir soru sordu, NE CEVAP VERECEKSİNİZ ?  Bu durumda firma sahibi size ne kadar PARA HARCAYACAK ve KARŞILIĞINI ALACAK? Devam edelim; NİYE SİZE YILDA 2 MAÇ (Bu kesin de olmayabilir) İÇİN TV’de GÖZÜKECEK DİYE PARA VERSİN?

VOLEYBOL Sporumuzun, özellikle son iki yılda gittikçe artan sayıdaki LİGDEN ÇEKİLME lerin yaşandığı bu zeminde böyle bir Naklen Yayın Politikası SİZCE UYGUN mudur? Ben fikrimi söyleyim hemen..Kesin ve Net; HAYIIIR !

Bu iş sadece “ BİZ YAYIN HAKLARINI ALDIK,PARA VERDİK, SİZE NE KARDEŞİM ! BİZİM İŞİMİZE SİZ KARIŞAMAZSINIZ! Demekle olursa, işte yukarıdaki tablo ile olur. Bunun peşini Federasyon bakmaz da, sadece TV kanalına bırakırsa, olacaklar budur..”Herşeyi Federasyondan bekliyorsunuz sizde kardeşim!!” demekle olmaz.. Evet ne yazık ki sizlerden bekliyoruz bir VOLEYBOL SEVDALISI SEYİRCİ olarak. Ben her hafta Vakıfbank takımını seyrede seyrede EZBERLEDİM ! Fenerbahçenin maçlarındaki seyirci azlığı ile göremediğim mücadele kalitesini de,Tokat Plevne veya Arhavi Belediye nin Heyecanını yaşamak istiyorum..Bizleri bunlardan eksik ettiğiniz için Ben ve benim gibi Voleybolseverler TVF’nin KULAKLARINI ÇINLATIYOR Bilesiniz,TRTSPOR un DEĞİL..

Bir de Kalkmış,taaa ÇİN’de Yapılan DÜNYA KULÜBLER ŞAMPİYONASInı NİÇİN AÇIK KANALDAN YAYINLAMIYORlar diye ELEŞTİRİ YAPIYORSUNUZ..Bırakın Çin’i bana ÜLKEMdekiMAÇLARI DOĞRU BİR DAĞILIM ile SEYRETTİRİN..BenBUNA da RAZIYIM !

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s