Arkassporun Estonyalı smaçörü; KAYBETMEKTEN NEFRET EDERİM

D99BF005-4C88-47AF-A6F2-00755D6BC47F

Röportaj köşemizin bu haftaki konuğu Arkas Spor’un yeni transferi Robert Taht oldu. Son zamanlarda Arkas Spor’un transfer ettiği en iyi dört numara smaçörlerinden olan başarılı sporcuyu daha yakından tanımak için ona sorular yönelttik.

Öncelikle kendini nasıl tanımlarsın?

Güzel soru. Fakat uzun bir cevabı var. Bir voleybol oyuncusu olarak çoğunlukla asla pes etmeyen, kendi limitlerini zorlayan bir savaşçı olmaya çalışıyorum. Belirttiğim gibi, sahada biraz duygusalım. Estonyalılar çok da duygusal sayılmazlar aslında. Ben de olmaya çalışmıyorum, içimden gelen, kendiliğinden gelişen bir durum bu. Sahada, boy ortalamasının altında kalıyorum. Dolayısı ile maçın her anında özellikle defans ve manşet konusunda ekstra çabalamam gerekiyor.

DBD6BA54-7B51-47EA-9491-CAB5BB948786.jpeg

Voleybol oynamaya nasıl başladın? Voleybol oynamaya yeni başlayan okurlarımız için tavsiyelerin nelerdir?

9 yaşındayken voleybol oynamaya başladım. Voleybol ile iç içe bir aileden geliyorum. Ailemde de voleybol oyuncuları var. Farklı sporlar da yaptım ama voleybol her zaman favorim oldu.

Voleybola yeni  başlayan insanlar için ilk söyleyebileceğim şey, voleybolu sevmek zorundasınız. Başlamak için en önemli şey bu. Oynamaktan keyif almalı, daha iyi olmak adına her gün çalışmalısınız.

Voleybol harici takip ettiğin sporlar var mı? Herhangi bir Türk takımını takip ediyor musun?

Voleybol zamanının büyük kısmını alıyor ama NBA ve Estonya Basketbol Ligi’ni izlemeyi çok seviyorum. Ve tabii ki önemli futbol maçlarını da takip ediyorum. Aslında Estonyalı  sporcuların olduğu World Rally Championship ve atletizm gibi her branşı takip etmeye çalışıyorum.

Türk takımlarını takip etme konusuna gelirsek; biraz Euroleague’i takip ediyorum, Fenerbahçe güçlü bir takıma sahip.

Hangi okuldan mezun oldun? Hiç üniversiteye gitmeyi düşündün mü?

Estonya’nın oldukça küçük bir şehri olan Tartu’da büyüdüm. 9. sınıftan mezun olduktan sonra Tallinn Spor Lisesi’ne gittim. Her zaman profesyonel sporcu olmak istediğim için bu okulu seçtim.

Liseden mezun olduktan sonra, Estonya’da çoktan profesyonel sporcu olmuştum. Üniversiteye gitmek istedim ama bitiremeyeceğimi biliyordum çünkü her zaman yurt dışında oynamayı istiyordum. Polonya’ya transfer olduğumda daha 20 yaşındaydım.

Belki kariyerimin bitişinden sonra veya ülkeme döndüğümde üniversite okumayı düşünebilirim.

B12867F3-19EF-4081-ACC8-58FDF9883A63.jpeg

Dürüst olmak gerekirse Estonya’nın voleybolda çok başarılı olduğunu söyleyemeyiz. Ama 2016 ve 2018’de Estonya Avrupa Ligi’ni kazandı ve sen de “En Değerli Oyuncu” ödülünü aldın. En önemli etken neydi?

Son yıllarda Estonya voleybolunda iyi bir sistem kuruldu, 10 yıl önce başladığını söyleyebilirim. Milli takımımız 5 yıl önce genç oyunculara oldukça önem veren Romanyalı antrenör Gheorghe Cretu ile anlaştı. Bununla birlikte 20 civarı Estonyalı voleybolcu yabancı ülkelerde önemli takımlarda oynuyorlar.  En önemli etkenlerin iyi bir çalıştırıcı ve her gün artan desteğin olduğunu söyleyebilirim.

Milli takımla nereye gidersek gidelim, daha çok taraftar görmeye başladık. Geçen sene Riga’ya gittiğimizde 3000’e yakın taraftarımız başka bir ülkeye bizi desteklemek için gelmişti. İnanılmaz bir atmosferdi, her geçen yıl daha da iyi oluyor.

A7F827C2-74C0-4D73-8124-C211A1E0992A.jpeg

Arkas Spor öncesi Polonya’da ortalama bir takımda oynuyordun ama bu sezon şampiyon olmak isteyen bir takımda oynuyorsun. Lider bir oyuncu olarak bu farklı hissetmene neden oluyor mu?

Polonya’da sözleşmemin bitmesiyle artık şampiyonluğa oynayan bir takımda oynamak istiyordum. Kazanmanın her sporcu için ilk amaç olması gerektiğini düşünüyorum, benim önceliğim de bu yönde.

Her lig birbirinden farklı. Polonya’da oldukça yüksek bir seviyede voleybol oynanıyordu. Türkiye’de de aynı şekilde güçlü bir lig var. Üzerimizdeki baskı farklı oluyor. Polonya’da zirvedeki takımlara karşı oynarken daha rahat oluyordum. Ama şimdi Arkas Türkiye’deki en güçlü takımlardan biri. Her rakip buraya kazanmaya  geliyor ve onlar da “Arkas çok güçlü bir takım, kaybedecek bir şeyimiz yok.” Gibi oynuyorlar. Bu oldukça stresli.

 

63D7AC73-D299-407D-B6AC-0EA22DBB5D06Estonya ve Polonya liglerinde oynadın, şimdi de Türkiye’desin. Bu ligler arasında farklılık olduğunu düşünüyor musun?

Evet, her lig birbirinden farklı. Estonya Ligi, Polonya ve Türkiye liglerine göre daha zayıf ama bu orada oynamanın kolay olduğu anlamına gelmiyor. Erkek voleybolunda Polonya en iyi liglerden birine sahip.  Ben oldukça gençken gittim. Alışmakta biraz zorluk çektim. Türkiye’de de güçlü takımlar var. Voleybol oynamak her ligde aynı gibi gözükse de oldukça farklı.

Şimdi sezonun başlarındayız. Hala adapte olabilmek için zamana ihtiyacım var. Adım adım işlerin nasıl işlediğini anlayacağım.

BEDACE43-4C29-4B58-BA7D-65F428C2DA1A

Genç bir sporcu olarak yurt dışında oynamak nasıl?

İlk olarak bu hiç kolay değil. Ülkende oynayınca; kendi arkadaşlarına ve ailen yanında oluyor ve herkes seninle ana dilini konuşuyor. Ama yabancı bir ülkede oynadığın zaman kültür, dil ve ülke gibi birçok şey değişiyor. Polonya’ya gençken gittiğim zaman, güçlü ve tecrübeli oyuncularla oynadım. Dünya şampiyonu ile aynı takımdaydım. Bu tip oyuncular o dönemde benim seviyemden yüksekti. Ama en iyimi denedim ve onlardan öğrenebileceğim her şeyi öğrendim. İyi olmak istiyorsanız, ülkenizden dışarı çıkıp birçok zorlukla yüzleşmek zorundasınız. Bildiğiniz gibi Estonya’da güçlü bir ligimiz yok, bu yüzden sporcular yurt dışına gidip kendilerini geliştirmeliler.

Sahada oldukça enerji dolu görünüyorsun. Seni sinirlendiren herhangi bir şey var mı?

Kaybetmek beni sinirlendirir. Örnek vermek gerekirse; Şampiyonlar Ligi’ndeki Tour mağlubiyeti beni oldukça üzdü. Bu tarz durumlar her zaman beni olumsuz etkiler.

Herhangi bir lakabın var mı?

Lakabım Robi’dir. Açıkçası kimse bana Robert olarak seslenmez, herkes Robi der.

Maç boyu sürekli formanla ve şortunla oynuyorsun. Bu şans için yaptığın herhangi bir davranış mı?

Açıkçası bu durum Vert adı verilen bizim kaç kere ve ne kadar sıçradığımızı ölçen bir cihaz yüzünden oluyor. Arkas Spor’dabu cihazı kullanmak zorunlu ve antrenörümüz için istatistik kaynağı oluyor. Çok rahatsız edici bir durum olduğunu söylemek zorundayım. Her sıçradığımda aşağıya kayıyor ve doğru yerine konumlandırmak zorunda kalıyorum. Bu kendimi daha rahat hissetmek için yaptığım bir hareket.

Neden 9 numaralı formayı giyiyorsun?

Aslında tamamen tesadüfi bir şekilde aldım. Milli takımda ilk kez yer aldığımda, takım bana 9 numarayı verdi. Ayrıca benim favori Estonyalı oyuncum da benden önce 9 numarayı giyiyordu. Milli takımdaki ilk günümü dün gibi hatırlıyorum. Bunun bana uğur getirdiğine inandım.

KOBE BRYYANT VE GİBA’  BENİM İDOLLERİM

Erkek ve kadın olarak idollerin kimlerdir?Kobe Bryant’ın mentalite. Zekiliğine, karakterine ve antremanyapmasına hayranım. Voleybolcu olarak da Giba idolümdür. O da benimle aynı mevkide benim gibi çok uzun olmayan bir sporcu. Kadın sporcular arasında idollerimin cevabı da basit: kendileri de voleybolcu olan annem ve anneannem.

0F75AD52-1C54-42B9-92B0-9D1EB8D30D75

Birlikte  oynamaktan en çok keyif aldığın takım arkadaşların kimlerdir?

Neredeyse her takım arkadaşımı çok seviyorum. Estonya milli takımında benim için önemli olan birçok arkadaşım var. Hepimiz birlikte büyüdük ve benzer şeyleri takip ediyoruz. Biri Polonya’nın Skra takımında oynayan Renee Teppan. Ayrıca benden bir yaş büyük olan ve her zaman oda arkadaşım olan orta oyuncu  ile çok iyi anlaşırım. 40 yaşlarına yaklaşan pasörümüz ve mental liderimiz Kert Toobal benim için önemli. Arkas Spor’daki tüm takım arkadaşlarımı da seviyorum.

Bir voleybolcu olarak en büyük hayalin nedir?

Maksimum potansiyelime ulaşmak. Her yıl sosyal hayatım ve kariyerim için kendime yeni hedefler koyuyorum. Hedeflerimden biri de Şampiyonlar Ligi’nde oynamaktı, geçen gün Arkas Spor ile ilk Şampiyonlar Ligi maçıma çıktım. Bir dahaki sefere Final Four’da oynamak istiyorum.  Bu sezon Arkas Spor ile şampiyon olmak istiyorum. İlerde mümkün olursa İtalya’da da oynamak isterim.EB70AEC2-2248-4FBE-A12B-8BA8E7B2D49C

Unutamadığın bir anı bizimle paylaşır mısın?

Polonya Ligi’nde takımım Cuprum Lubin’le ilk 6 oynadığım maçımdı.  Beni çok erken bir zamanda transfer etmişlerdi ve benimle birlikte milli takım antrenörümüz Georghe Creteu da gelmişti. O zamanlar ilk 6’da olmam beklenmiyordu. Yarım sezon yedek kulübesinde kalmıştım ve mental olarak bu beni öldürüyordu, uzun zaman zamanımın gelmesini bekledim. Takımımdaki bir oyuncu sakatlandığında antenörümüz, Resovia’ya karşı ilk 6’da sahaya çıkacağımı söyledi. Çok stresliydim, midemde kelebekler uçuştuğunu hissettim. Maç başladığında her şey yolunda gitti ve 3-0 kazandık. Ben maçın “En değerli oyuncusu” oldum. Hayatım boyunca unutamayacağım bir an oldu. Kariyerim için dönüm noktası oldu. Olaylara çok daha farklı bakmaya başladım. Kendi kendime “Eğer düşersen vazgeçme, daha çok çalış. Ne kadar çok çalışırsan, o kadar başarılı olursun.”

88D350D4-C4DF-425C-95E7-88785409017F

 

Eğer voleybolcu olmasan hangi mesleği yapardın?

Çok düşündüm ancak karar veremedim. Şimdilik voleybol oynamaktan zevk almaya çalışıyorum ve kariyerime odaklanıyorum.

Voleybol dışındaki Robert nasıl biri?

Bu soru benim arkadaşlarıma sorulmalı diye düşünüyorum. Çünkü nasıl biri olduğumu tam olarak bilmiyorum. Türkiye’deki hayatıma bakarsak sadece bir voleybolcuyum. Zamanımın çoğunu voleybola harcıyorum. Bu sadece antrenman yapmak ve maçlardan oluşmuyor. Kendine iyi bakman ve ne yediğin gibi durumlara dikkat etmen gerekiyor. Ayrıca kitap okumayı seviyorum, zihnimi beslemeye çalışıyorum. Bazen kendimi voleybola tamamen kapatıp kendime odaklanıyorum. Sahada oldukça duygusal olsam da günlük hayatımda oldukça soğukkanlıyım.

Bizlere vakit ayırdığın ve sıcak sohbetin için Evoleybol ailesi adına teşekkürlerimi iletiyorum.

Bana Türk voleybolseverlere kendimi anlatma fırsatı verdiğiniz için ben teşekkür ediyorum.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s