BU FEDERASYON BU İŞİN ALTINDAN KALKAR MI?

Sayın Levent ESKİÇERİ sporumuzun ve voleybolumuzun içinde bulunduğu çıkmazla ilgili durum tespiti yapmış ve bizlerle paylaşmış. Voleybolu bekleyen tehlikeleri ve kulüplerin mali sorunlarına değinmiş. Yazısının sonunda da sezon içerisinde başka kulüplerin de lig yarışından çekilebileceği kaygısından bahsetmiş. ( https://evoleybol.com/2018/11/14/beyler-bayanlar-deniz-bitti/ ) Levent beyin yazısının altına bir yorumcumuz yorumunu eklemiş.
Eleştirilerinin merkezinde öncelikle ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik sorunların olduğuna değinmiş. Diğer yandan Voleybol federasyonunun bu gidişattaki yetersizliği ve çözüm üretememesinden bahsetmiş.
Biz de 6 yıldır yazıyoruz, anlatmaya çalışıyoruz . Bu federasyon ve önceki federasyon sorun çözmeye elverişli, programlı bir federasyon değildir. Bu krizi yönetemez, çözemez çözecek projeler üretemez diye.
Bakın lütfen aşağıdaki linki tıklayarak Voleybol federasyonunun resmi internet sitesinden Geçtiğimiz günlerde onaylanan mali genel kurulu rakamlarını yani bilançosunu inceleyin. En azından okumayanlar incelesin .
Örneğin, kapandığı için 2017 rakamlarına bakını. Federasyon 3 milyon açık vermiş. 2018 de daha sezon yeni başladığı halde 2 milyon artısı var. Bakalım bu yılı nasıl çıkartacaklar?.
Yine 2017 yılında federasyonun en fazla 2. gelir kalemleri , katılım payları, lisans ücretleri , eğitim gelirleri yani kurs gelirlerinden ibaret. Levent beyinde belirtiği gibi yük kulüplerin antrenörlerin ve hakemlerin omuzlarına yüklenmiş. Bakın lütfen 2017 yurt içi ,yurt dışı faaliyet giderleri ,üstelik kamp giderleri dahil olmak üzere bütün bu kalemler kulüplerin, antrenör ve hakemlerden alınan ücretlerle karşılanıyor durumda . Yani yıllardır yazdığımız gibi federasyonun ana sponsoru bu paydaşlar.
Proje giderlerinden anladığımız doğruysa tesislerin onarımı ve tamir edilmesi ile ilgili olmalı . Geçmişi hatırlatmak için bunu yazmalıyım 2012 yılında bir çok tesisle birlikte teslim aldıkları 20 milyonun üzerinde bir para ile birlikte yine tesislerden elde edilen 2 milyonun üzerinde kira bedelini de hatırlatmalıyım.
Şimdi Levent beyciğim ve içinde bulunduğumuz durumdan kurtuluş için federasyonun bir şeyler yapmadığını düşünen, ifade eden değerli voleybolumuzu sevenler, bir başkan ve 15 kişilik yönetimden oluşan Voleybol federasyonu yönetim kurulu voleybolu nasıl kurtarabilir? Bu sorunları atlatmak için sizce vizyona ve donanıma sahipler mi?
Aslınsa mali tablo bunun aksini söylüyor. 7 milyon personel giderleri var. Hani daha doğru dürüst iletişimi sağlayamayanların da içinde bulunduğu giderler.
122 bin lira toplantı giderleri var, 2017 de. Kim toplanmış, neden toplanmış? Hep yazıyoruz hep yazacağız. 122 bin lirayı Sayın Recep NURTANIŞ‘a ödeyin size bir ekip kursun, bugün voleybol bulunduğu yerden daha iyi yerler gelmezse ne derseniz deyin. Üstelik 7 milyon personel giderlerini verin uçursun voleybolu. Sadece fikstür yapmakla kalmaz .
Levent bey önceden çalıştaylar yapılır voleybolun sorunları paylaşılır ve çözüm üretilirdi . Bu gün başkan vekilimiz siyasi ilişkilerini kullanarak kapanan bir kulübü diğer bir kuruma ilişkilendiriyor. Bakalım ne kadar sürecek bu? Bugün her şeyi kendisinin bildiğine inanan ve düşünen bir ekip ve başkan voleybolun başında yer alıyor. Hani hem futboldan hem basketboldan hem tenisten hem de golftan anlayan bir başkan.  Aynen bir önceki yazımızda yazdığımız gibi .
Son bir not Sayın YENİÇERİ sadece tv ve gazetelerde değil protokol tribününde de arz – ı endam etmekten başka bir şey yaptıkları yok. Hissettiğimi yazayım mı; bir çok kulüp yöneticisi bu beyefendilerle bir arada oturmamak içinde kendi maçlarına gelmiyorlar .

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s