BEYLER BAYANLAR; DENİZ BİTTİ!

Her hafta,Voleybol liglerimizde bir kulüp bundan sonra müsabakalardan çekildiğini veya bundan böyle sadece altyapı liglerinde mücadele edeceğini bildirir oldu. Üstelik bu sayı her geçen hafta artarak devam edecek gibi.
Neden mi? Nedenler çok ! Ama en önemlisi “EKONOMİK”..
Yıllarca bu Dünya’nın içinde olunca, gidişatı daha bir objektif görmeye başlıyorsunuz. Ülkemizin ekonomik durumu malumunuz! Eh, durum böyle olunca hepimizin cepleri de bozuldu. Bizim bozuldu da, şirketlerin ve şahısların olduğu kulüplerin düzeldi mi?Tabii ki, hayır.
Siz yıllarınızı verip, bir şekilde Süper veya 2.ligde mücadele etmeye hak kazanıyor, bilmem kaç tane maç oynuyor, onlarca deplasmana gidiyorsunuz. Antrenör ve teknik kadro ile en az 12 sporcudan oluşan toplam 15-18 kişilik bir takım oluyorsunuz ama her şey kulüp başkanının iki dudağı ile “Cüzdanı” arasına SIKIŞIP KALIYOR.
Yetmezmiş gibi bir de, Federasyon sizi  lisans, hakem, top toplayıcı dahil tüm masraflara ortak ediyor.
Onlarda yetmiyor, formanıza aldığınız reklamdan bile kendine pay istiyor. Sonra sizin başarınıza sadece ” İddia ” denilen BAHIS FIRMASIndan gelecek para ile avutuyor..Siz bir Yıl’da en az 100 Binleri ve ya Milyonları bulan harcamalar yapıyorsunuz ama toplam geliriniz , giderinizin en fazla 10’da 1 veya 2’si  kadar..Bunları da anca 2.lig’de oynarsanız alabiliyorsunuz. Bölgesel liglerde veya Altyapılar da hiç bir gelir kaynağı yok FEDERASYON dan..
Beyler, Bayanlar..DENİZ BİTTİ ! (Denız Arslan Hocam; aman siz alınmayın🙂) Artık bir kendinize gelseniz diyorum. ÇÖL OLMAYA BAŞLADIK ! ve DOSDOĞRU, BAŞ AŞAĞI GİDİYOR bu Sistemi olmayan VOLEYBOL LİGLERİMİZ. Seneye bu takımların yarısını zor bulacaksınız bu gidişle. Üstelik ÖZEL davet ettikleriniz de, bir kaç yıl sonra “Neden  katıldık” diye, bırakmaya başlıyorlar yada şimdilik bir başka kulübün altyapısına başvurarak, o oyuncularının kendi kulüpleri çatısı altında müsabaka yapmalarına olanak sağlıyorlar. (Örneğin; 1.Ligdeki  B.A.L takımının, Galatasaray altyapısında olan sporcuların bir hafta İstanbul’da antrenmana çıkıp, hafta sonu İzmir’de Maça çıkması gibi) veya (2.lig’de mücadele eden Saint Josephliler takımının, Arkas’ın altyapısında olan genç sporculara kendi kulüp isminde maça çıkması gibi)
Bunun gibi ÖRNEKler daha birçok İlimizde vardır sanırım. Peki bunun sonu NEREYE VARACAK.. Ülke Voleybolu sadece birkaç BANKA ve BELEDİYE Takımları ile tanınan birkaç  FUTBOL KULÜBÜ  Çatısı altında  olacaksa, niye biz ALTYAPI OLSUN diye bir taraflarımızı YIRTIYORUZ!
Niçin MİLLİ TAKIM her başarısız sonuç aldığında ‘ALTYAPI YOK’ diye neden eleştiride bulunuyoruz? Madem ki, Federasyon bu SİSTEMİ çok beğeniyor ve DEVAM ETTİRİYOR , O HALDE bundan sonra OLACAKLARIN TEK SORUMLUSU da BİZLER değil ONLARDIR..Yoksa niye her ay bize başarılarından söz eden Gazete yazıları  veya Televizyon programlarından söz ederek arz-ı endam ediyorlar..
Bu konu daha çok soru kaldırır ama,cevap anahtarının yeri bilinemiyor bir türlü !

Yazımı bitirirken bir kötü haberi daha sizlerle paylaşmak istiyorum;  Çok yakında bir tanınmış kulübümüzde liglerden çekilecek, haberiniz olsun, benden söylemesi..

Not: Resimde bu sezon başlarken kapanan takımlardan bazılarını görüyorsunuz.

2 Comments

  1. Geçen sene değerli iki hocam Abdullah İmren ve Hakan Dikmen in antrenörlüğünü yaptığı Büyük Ege takımımız da büyük zorluklarla ve maddi problemler yüzünden verilen emeklerle çıktığı 2.lig den bu srne çekilmek zorunda kalmıştır..2-3 yıldır hocalarımızın ve bizlerin verdiği emekler maalesef boşa gitmiştir.Tvf de bu konuda hiç bir şey yapmamıştır..

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s