ATA’NIN SPORCUSU

Sözümüze bu hafta Ölümünden beri 80.yılını hatırlayacağımız Ulu Önder MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ün, her yere kazınmış deyişi ile başlayalım .
Spor, yalnız beden kabiliyetinin bir üstünlüğü sayılmaz. İdrak ve ahlak da bu işe yardım eder. Zeka ve kavrayışı kısa olan kuvvetliler, zeka kavrayışı yerinde olan daha az kuvvetlilerle başa çıkamazlar. Ben sporcunun ZEKİ, ÇEVİK ve aynı zamanda AHLAKLISINI severim.”
Peki, bunu uygulayan kulüp ve sporcularımıza herhangi bir ödül verip teşvik ediyor muyuz?
Hemen hepinizin “HAYIR” dediğini duyar gibiyim! Ülkemizde spor denince ilk akla gelen dal Futbol..
Ne kadar eleştirsek ne kadar kızsak da maalesef bunu değiştirmek, bu kuşak ve gelecek kuşağın başarısı olmayacak..belki birkaç kuşak ilerimiz o da belki ! Avrupa’nın da tüm ülkelerinde bu böyle ancak bu kadar Terazinin bir tarafında AĞIR değil.. Özellikle Salon sporlarında kuzey Ülkeleri ile eski Rusya rejimi altında yetişen Ülkelerde Voleybol, Basketbol sevgisi en az Futbol kadar öne çıkmakta ve kapalı salonlarda 10.000 lere varan Seyirci ortalamaları ile seyredilmekte. Buna ilave Voleybol için, İTALYA son yıllarda PARLAYAN BIR YILDIZLAR LİGİ.
Bu ligde Dünyanın önde gelen Sporcuları ve Antrenörleri boy gösterip, kıyasıya ama profesyonelce çok sert rekabet içindeler. Rekabet böyle olunca Sporcular arasında Fair-play ruhu fazla olamıyor tabii ki. File altından birbirlerine söylenen sözler, yapılan mimik ve ciddi şakalar dahil, yalana başvuran itirazlar ile sonu gelmez hakem tartışmaları..Baktılar ki FIVB?(Dünya Voleybol Federasyonlar Birliği) böyle olmayacak, Teknolojiyi devreye sokarak GDS (Görüntülü Degerlendirme Sistemi) yi Voleybol salonuna dahil etti. İyi, güzel de hâlâ öyle hızlı ve yakalanamayan görüntüler oluyor ki,Sonuca etkisi çok. İşte bu sene bunun içinde İTALYA voleybol Federasyonu bir Uygulama başlattı. “YEŞİL KART” Hayır canım bizim siyasilerin bir zaman fakirlere dağıtılan kartlarından değil 🙂 bu ..
Oyun içinde Ceza olarak “Sarı veya Kırmızı “renkli kartlara ilave olarak,RAKİP TARAFINDAN İTIRAZ EDİLMEDEN ÖNCE,SPORCUNUN ELİNİ KALDIRARAK, “BENİM HATAM” dediği anda HAKEM TARAFINDAN KENDISINE GÖSTERİLEN “YEŞİL KART”..ve bu kartı Sezon sonunda en çok gören Sporcuya bir Ödül verilecek.
Şimdi bu uygulamayı bizim TÜRKIYE VOLEYBOL FEDERASYON umuz NEDEN UYGULAMASIN, DEĞIL mi?
Ben SPORCUNUN AHLAKLISINI SEVERİM, diyen ATAMIZIN bir dileği gerçekleşmiş olur..
Sağlıcakla kalın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s