CENGİZ TOKGÖZ’ÜN SERZENİŞİ ÜZERİNE…

Büyük usta Cengiz TOKGÖZ kendisine ait Mayın tarlası sitesindeki köşesini 60. Yıl balosuna ayırmış.
Cengiz beyin yazılarında işlediği konulara genelde katılmam ve zaman zaman da eleştiririm. Ancak bu yazısında değindiği bazı konulara katılmamak mümkün değildi .
Usta kendisinin kaleme aldığı voleybol tarihinde bu güne kadar yayınlanmış en değerli eserlerden olan kitabını balo gecesinde kendisine gösterilecek bir kenarda satışa sunmayı talep etmiş. Bu talebi ilgisiz ilgililer tarafından olumsuz karşılanmış ve ret yanıtı almış.
Bence hak etmemiş. Halbuki balonun düzenlendiği otelde bu hizmeti- ki bu bir hizmettir – yerine getirebileceği alanın mevcut olduğunu biliyorum. Üstelik voleybola hizmet edenleri davet ediyorsunuz ve voleybola hizmet eden birinin yine içeriğinde voleybola hizmet edenlerden bahsettiği kitabını sergilemesine izin vermiyorsunuz. Halbuki son derece faydalı ve kıymetli olabilirdi.
Yemek öncesi veya yemek sonrası katılımcılar oradaki ambiyanstan etkilenip ilgisizlikten yakınan ustanın kitabına ilgi gösterebilirlerdi. Bu uygulama bir emeğin karşılığını almasına katkı sağlar aynı zamanda insanların hatıralarının canlanmasına yardımcı olurdu.
Bütün bunları yazdıktan sonra büyük ustanın yazısındaki hatalarına ve haksız eleştirilerine de değinmeden geçmeyeceğim.
Eşlerin davet edilmemesi bir eksiklik buna katılıyorum. Ancak planlama ve davet baştan savma bunu da ifade etmek isterim. Nitekim davet edilen kişilerin ciddi bir bölümünün davete katılamayacağının anlaşılması üzerine son gün kıyafeti olan kim varsa davet edildiğini biz biliyoruz. Daha önce de yazmıştık sanırım editörümüzün dikkatinden kaçtı yada bunu yayınlamaktan kaçındı .
Diğer bir konu voleybolun yükünü İstanbul ‘un çektiğini hiç olmazsa İstanbul ‘da bir balonun yapılmasının iyi olacağını yazmış. Olabilirdi belki , zaten federasyonumuzun en iyi becerdiği işin para ezmek olduğu hepimizce malum ama bunu kaldırabilir miydi bilmiyorum.
Üstelik büyük usta, bu gün bu organizasyonu yapanlar ve planlayanların durumları göz önünde bulundurduğunuzda bu tip organizasyonlar gövde gösterisi halindedir. Gövde gösterisi de işin merkezinde yapılır. En büyük talihsizlik sayın Spor bakanının o tarihte Marmaris ‘ te Otomobil yarışları ile ilgili üst düzey bir organizasyon da olmasıdır.
Öte yandan gövde gösterisine her evden bir kişinin tanık olması yeterlidir. Eşlerin katılımın çokta kıymeti yoktur. (Bu görüş şahsımın görüşü değil bu işi planlayanların dır )
Kitabının sergilenmesine ve satışına izin verilmediği için “benim orada ne işim var?” demiş usta .Hadi bakalım usta, voleybola emek verdiğiniz için baloya davet ediliyorsunuz ve siz kitap satamayacağınız için boykot ediyorsunuz.
Kitabınızın ilgi görmediğinden şikayet ediyorsunuz hatta işi daha ileri götürüp insanların sizi aldattığından bahsediyorsunuz . Voleybolun tarihi için önemli bir kaynak dediğiniz kitabınız neden ilgi çekmiyor olabilir büyük usta ?
Seçenekler çokta fazla değil. Ya kitabınız sizin ifade ettiğiniz gibi dolu dolu değil o nedenle ciddiye alınmamıştır. Yada insanlar sizin gibi voleybola önem vermiyordur kitaplığında sizin eseriniz olsa da olur olmasa da olur diye düşünüyordur. Bir başka sebep kitabınız pahalı bulunmuştur ve bunu hak etmediği düşünülmüştür. Aklıma gelen diğer sebep insanlar sadece siz yazdığınız için edinmek istememiş olabilir. Bu cevapların hepsi de sizin canınızı acıtacak sebepler değil mi? Keşke bunu bu kadar gündemde tutmasaydınız, memleket meselesi gibi göstermeseydiniz .
Sessizce kabullenseydiniz.
Rahmetli Cengiz GÖLLÜ ağabeyin kitabı konusunda böyle serzenişlerini duymadık yada olduysa bile kimseyle paylaşmadı .
Cengiz Ağabey demişken büyük ustacım, 50.yıl balosunun da Ankara ‘da yapıldığını yazmışsınız . Bir yerlere sallamak istediğiniz gayet iyi anlaşılıyor . Manidar buldum. O baloda emeği geçenlere plaket verildiğini ama rahmetli Alev ERCİNS hanımefendinin “Cengiz GÖLLÜ’ nün plaketi nerede?!” diyerek salonu inlettiğini yazmışsınız .Dedim ya manidar buldum . O baloyu düzenleyen Sayın Erol Ünal KARABIYIK ile merhum Cengiz Ağabeyin nasıl vefalı dost olduklarını yaşayan, aklı başında olan, art niyetli olmayan herkes şahittir halbuki .
Sayın KARABIYIK voleybolu emanet ettiği kadim dostunu unutmuş mudur acaba? Yada yapacağı onlarca tesisten birine dostumun adını koyarız ve uzun yıllar ismini yaşatırız demiş olabilir mi sizce?
Son bir ayıp ve nezaketsizlik ustacığım .Kimleri kast ettiniz umarım açıklarsınız “ bedava yemek beleş 50 tl desen vınnnnn”
Ha beleş olduğu halde yazmıştım masalar son anda davet edilenlerle doldurulmuş diye

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s