YERLİ ÜRETİM VOLEYBOL!

Türkiye VOLEYBOL EFELER LİGİ’miz nihayet start aldı.İkinci haftayı geride bırakan Voleybol Ligimize, şöyle bir göz gezdirerek,bir Panorama yapayım istedim.

Geçtiğimiz ay hem Erkekler Dünya Şampiyonası hem de Kadınlar Dünya Şampiyonasının arka arkaya Seyir ŞÖLENİnden sonra, kendi ligimize dönünce “O voleybol ise şimdi bizim seyrettiğimiz nedir?” diye sorduk, kendi kendimize..

Kabul ediyorum Dünya şampiyonasına katılan ülkelerin performansına paralel bir oyun bekleyemeyiz ancak bizim oynadığımız oyun ve oyuncu kalitesi (Dünya veya Avrupa Ülkelerine göre) gerçekten 2.veya 3. Liglerimiz seviyesinde. Gerek TV’de seyrettiğimiz,gerekse canlı olarak seyrettiğim hazırlık ve Lig karşılaşmalarında kalite seviyemizin beklenenin altında olduğu aşikar.

Şu anda Ligimizin dikkat çeken takımları, Maliye Milli Piyango ile  Halkbank. İstanbul B.Belediyesi ve Arkas ise ilk dört veya beşin içinde olacak gibi. Bu takımları zorlayacak ve sürpriz sonuçlara imza atacak takımlar, Arhavi Belediye, Afyon Yüntaş ile Ziraat Bankası ve Fenerbahçe. Diğer takımlar düşmemeye ve klasman maçlarında yer alır gibi..

Bizi AVRUPA ŞAMPİYONLAR LİGİNde temsil edecek Halkbank ve Arkas’ın bu oyuncu kalitesi ile Gruplardan çıkması bile büyük Şans olacak galiba. Örneğin; bu seviyede oynayan Türk Oyuncularımızın hala, Smaç Servislerinde ki kötü manşet hataları, orta oyuncuların blok zamanlamaları ile köşelere yetişememesi, güçlü ve istikrarlı 4 numara Smaçörlerin azlığı ile 2 numara Smaçörlerin genelde Yabancı oyuncuların egemenliğinde olması zayıf yönlerimiz. Diğer bir gerçek de ,ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik istikrarsızlığına paralel geçtiğimiz yıllara göre Sponsor ve Firma ile Banka Takımlarımızın zayıf bir BÜTÇE ile sezona başlamaları. Buna ek olarak, Altyapımızdan gelen gençlerimize (tek-tük) şans vermemize rağmen onlarda da bu ışığı henüz göremediğimizi de itiraf etmek gerekir.

Bu seviyede Pasör oynayan ama sıçramadan pas atan!, blok yaparken fileden yarım metre uzakta duran!, manşet alırken kollarını yana açan! kötü gelen pasa, gözünü kapatıp tekli bloğa vuran!, blok-aut’u henüz düşünme seviyesinde olamayan!, artık smaç kadar önemli hatta daha da önemli olan Sert Smaç Servise antrenmanda çalışmak yerine, yeni başlama seviyesinde yumuşak float servis atan !, oyuncularımızdan kurulu takımlarımızın Avrupa kupalarında ki BAŞARI ŞANSları NE KADAR OLABİLİR ki?

YERLİ ÜRETİM den kastımız bu..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s