HER SİYAHİ DEVŞİRME MİDİR?

Dünya Voleybol şampiyonasında Finalde Sırbistan ile muhteşem bir maç oynayan ancak uzatma setinde kaybeden İtalya takımı Dünya ikincisi oldu.

Finalden sadece 24 saat önce Dünyanın en güçlü takımlarından Çin ile 2 saat 15 dakikalık bir mücadele gösterip Finale Sırplara göre daha yorgun gelen İtalyanların Dünya Şampiyonluğunu kıl payı kaçırmış olmaları onlar açısından üzücü oldu.

Son yıllarda yeni bir yapılanma ile tekrar Dünya Voleybolunun zirvesine doğru çıkan İtalyanların bu başarısında iki siyahi oyuncu, Turnuvanın en değerli Pasör Çaprazı  seçilen Paola Ogechi Egonu ve  En iyi smaçör Smaçör Meryem Fatima Sylla‘nın katkısı yadsınamaz.

Sosyal medyada bazı kalemşörler ‘İtalyanlar devşirme ( Yani başka ülkeden bulunmuş) oyuncular sayesinde başarılı oldu’ diyorlar. Oysa bilmedikleri bir şey var; Bu iki oyuncu da Devşirme değil!, Bizzatihi has be has İtalya doğumlu oyuncular.

Paola Egonu,  Nijerya’dan kaçıp daha iyi bir hayat kurmak İtalya’nın Cittadella şehrine gelen bir ailenin çocuğu olarak 1998 yılında İtalya’da doğmuş.

Miriam Fatime Sylla ise aynı şekilde Afrika’nın batı kıyılarındaki Fildişin’den kaçıp İtalya’ya sığınan bir ailenin çocuğu olarak Palermo’da doğup büyümüş.

Ee? Bu durumda bunlara devşirme diyebilir miyiz? Esas devşirme kim biliyor musunuz?  Brezilyalı Marko’dan devşirip Mehmet adını verdiğimiz futbolcu, Amerikalı Boby’den Muhammed’e çevirdiğimiz Basketbolcu, Etiyopyalı Atlet Hewan ( sonradan Elvan yaptık) ve Azeri atlet Ramil Guliyevdir.

Şimdi utanmasak Avar asıllı Rus dövüşçü Khabib Normagomedov’u da Türk yapıp ringe salacağız.

Her şeyde olduğu gibi, kendi göçmenlerinden harikalar yaratan İtalyanları tebrik etmek yerine işin kolayına kaçıp  .ok atmak kolayımıza geliyor!

80 milyon Türk ve 3.5  Milyon Suriyeli’den doğru düzgün bir yetenek çıkartamamamız kimin suçu acaba?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s