MİLLİ TAKIM HOCASI DA BUNU YAPARSA!!

Kayseri Şahinsporun hocası Şahin Kabul bize bir mesaj göndermiş.

Mesajda şöyle diyor; “Kayseri Simge Elektronik Şahinspor oyuncuları Ali FIRAT ve Atakan AYAN Plajı olmayan bir ilden Türkiye Finallerine katılmayı başarıp Set dahi kaybetmeden Türkiye şampiyonu olmayı başardılar.

 Milli takım yetkilileri tarafından Sporcuların isimleri alınıyor ve kendilerinin Milli takım kampına davet edileceği söyleniyor.Buraya kadar her şey güzel. Tabi ki şampiyon sporcular bunun gururunu yaşıyorlar. Milli takım hayalleri kuruyorlar.

İşte tamda buradan sonra yine aynı bildik senaryo oynanıyor. Anlaşılamayan(!) demeyi çok isterdim ama bildik nedenlerle Türkiye plaj Voleybolu Alt yapı Antrenörü Ahmet Tunçay tarafından U16 Milli takım kampına  3. Olan Antalyalı oyuncular  çağrılıyor!

Sormak istiyorum;  acaba bizim bilmediğimiz neyi biliyor ya da seçim yaparken nelere önem veriyor, neler dikkate alınıyor da set dahi vermeyen Plajı olmayan bir ilden Antalyaya yol ücretini hocalarından alarak katılan voleybol sevdalısı bu yetenekli gençleri değil de 3. oyuncuları alıyor?

Acaba kriterler arasında Antalyalı olmak birinci sırada mı yer alıyor ?

Birilerinin tanıdığı mı olmak gerekiyor? Milli takıma seçilmek için oyuncuların Ağızlarıyla kuş tutmaları  mı gerekiyor ? Seçilen ya da seçilecek adamlar birilerinin adamları ya da  birilerinde  referanslısı mı?

Tabi ki tüm oyuncular için bunu söyleyemeyiz.

Milli takım birilerinin arka bahçesi olmamalı büyük takımların ya da Ankara ,İzmir,İstanbul ve Antalya Haricinde şu andaki altyapıda mücadele eden Milli kız ve erkek takımlarımızda bu şehirler dışında seçilen kaç sporcu var sormak istiyorum.

Anadoluda da voleybol oynanıyor ve yetenekli çocuklarımıza emek veren antrenörler yıllardır Türkiye Finallerinde Üvey evlat muamelesi görüp sadece rezerv oyuncu ambarı gibi muamele görüyor. Önlerinde iki seçenek var;  ya yetenekli gençlerimizi yetiştirip büyük kulüplere 3-5 top karşılığında vermeli yada biyerlere gelmeleri için illa İstanbul Ankara yada İzmir takımlarından birine göndermeli.

Evinde kalmayı tercih eden eğitim hayatına kendi şehrinde devam etmek isteyen burada voleybol oynamak isteyen geri kalan 77 ilin sporcuları ve antrenörleri sadece figüran olabiliyor.

Başka bir örnek daha vereyim; bu yıl U16 salon erkek voleybol takımımıza 2003 doğumlu, 192 boyunda,  bir orta oyuncu Mehmet Emre Şimşek’i gönderdik.  Yaklaşık 20 gün kadar kaldığı kampta ilk 14 e kadar kalan tek Anadolulu oyuncu olmasına rağmen yine son gün, onun yerine her ne hikmetse 187 lik falanca büyük takım oyuncusu  tercih edildi!

192 lik fit ve formda orta oyuncuya takıma alınmadı!

Bu ve buna benzer  terchler devam ettikçe  “Anadolu’da voleybol gelişmeli, destek olunmalı”  sözleri safsatadan öte değildir.  

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s