YERLİ VE MİLLİ VOLEYBOL

İstanbul Büyükşehir Belediye Spor Kulubü (İBBSK) sezonu çok da alışık olmadığımız bir transfer politikasıyla bu sezonu açtı.

İBBSK Erkek Voleybol Takımı, Efeleler Ligi’nde kadrosunda yabancı oyuncu bulundurmayan tek takım olarak sahaya çıkacak.

Geçen sezonu 3. tamamlayarak ülkemizi CEV Avrupa Erkekler Şampiyonlar Ligi’nde temsil etmeye hak kazanan İBBSK kadrosunda bulunan sporcular;

Smaçör pozisyonunda; Ahmet Umur Şahin, Burak Baturalp Güngör, Gökhan Gökgöz ve Kadir Cin

Pasör pozisyonunda;  Caner Pekşen ve Murat Yenipazar

Orta oyuncu pozisyonunda; Berkan Eryüz, Özkan Hayırlı, İbrahim Emet ve Uğur Güneş

Pasör çaprazı pozisyonunda; Metin Toy ve Serhat Coşkun

Libero pozisyonunda ise; Erdem Sonat ve Nuri Şahin görev alacak.

Kadın Milli Voleybol takımımız, Avrupa’da 2.lik ve 3.lük, Dünya 2.liği ve  2012 Londra Olimpiyatlarına katılma gibi pek çok başarıyı elde ederken; erkek voleybolunda kaliteli ve yetenekli sporcularımız yetişse de  o sıçramayı yaşayamadık. Zaman zaman parlayıp dünyanın güçlü takımlarıyla başa baş oynasak da o kritik eşiği geçip kazanma alışkanlığımızı elde edemedik.

Erkek Milli takımımızın başarısızlığında erkek voleybolunun üvey evlatmış gibi görülerek  iyi antrenörlerin seçilememesi, bu antrenörlerin kadro seçimlerindeki yanlışlıkları, oyuncular arasındaki uyumsuzluk, genç ve yetenekli oyuncularımızın çok da kaliteli olmayan yabancıların arkasında yedek kulübelerine gömülmesi, oyuncularımıza yeterli şansın ve güvenin verilmemesi gibi faktörlerin olduğunu düşünüyorum.  Ayrıca bazı oyuncuların  Mili takımda oynamayı sakatlanma ihtimalini arttıran ve herhangi bir getirisi olmayan  ek bir yük olarak görüp çeşitli bahanelerle Milli takımdan affını istedikleri  de camiada konuşuluyor.

Türkiye Erkek Milli takımındaki bu sorunlarla uğraşırken  Avrupa Erkek voleybolunun  ekol ülkelerinden İtalya şöyle bir yol izliyor;  Milli takıma oyuncu kazandırmak için, genç ve gelecek vaat eden oyuncular ligde Club İtalia adı ile mücadele ediyorlar. Böylece hem bir arada birbirlerine alışmaları  hem de oynatılarak tecrübe kazanmaları sağlanıyor. Yetişen yeni oyuncular da Elenora Lo Bianco, Elisa Togut, Manuela Leggeri, Francesca Piccinini, Antonella Del Core ve Valerio Vermiglio, Cristian Savani, Alberto Cisolla, Luigi Mastrangelo, Andrea Giani gibi yıldız oyuncular Milli takımı bıraktığında onların yerini alıyor. Böylece İtalyan Milli takımları yıllardır istikrarını koruyor. 

Ülkemizde daha önce  bazı takımlarda süre alıp yetişen genç oyuncular var. Mesela Arkas Spor alt yapıdan Yiğit Gülmezoğlu, Gökhan Gökgöz, Mustafa Koç,  Fenerbahçe Metin Toy, Galatasaray  Yasin Aydın,  Ziraat Bankası Vahit Emre Savaş gibi oyunculara şans vererek yetişmelerine ciddi katkı sağladılar. Ancak ilk defa İBBSK adım atarak,  İtalya’daki gibi, Milli Türk oyuncular birlikte, aynı takımda oynatacak. 

İBBSK’nin bu kararının Türk Erkek Voleybolunun geleceği  ve başarısı için çok önemli olduğunu düşünüyorum. .

Bunun için  İBB Spor Kulübü Başkanı Celalettin Deniztoker ve çalışma arkadaşlarını tebrik eder, kulübe Efeler Ligi ve CEV Şampiyonlar Ligi’nde başarılar dilerim. Umarım diğer kulüpler de 2. veya  3. sınıf yabancı oyuncular almak yerine kendi oyuncularımıza güvenirler ve milli takımımız için faydası çok daha fazla olur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s