DOĞAN HAKYEMEZ NEDEN ÖLDÜ?

Eski Voleybolcu Burcu Hakyemez ve  halen Voleybol hayatına devam eden Deniz Hakyemez’in babası, Eski Milli Basketbolcu, Menajer ve yönetici Doğan Hakyemez 68 yaşında aramızdan ayrıldı.

Doğan Hakyemez’in rahatsızlığı nedeniyle yapılan kontrollerinde kalbin besleyen  damarlarda oluşan ileri derecede tıkanıklık nedeniyle  geçirdiği bypas ameliyatından sonra vefat ettiği bilgisi verildi.

Sosyal medyada bu konularda dolaşan bilgi kirliliğini bir hekim olarak açıklama getirmek istedim.

Kalbi besleyen damarlara koroner arterler deniyor. Sağ ve sol olmak üzere iki ana koroner arter var.  (Aşağıdaki şekilde görülmektedir) Yaşlanma, yanlış beslenme, sigara alışkanlığı, düzenli spor yapmama ve genetik faktörlerin varlığında zamanla o damarlarda daralma oluşur. Damarlarda tıkanıklık ilerlediğinde hastada zaman zaman göğüs ağrısı, sol kola vuran ağrı, çarpıntı, baygınlık hissi, çabuk yorulma, nefes darlığı  gibi belirtiler görülebilir.

95183D21-75A1-40CB-9D63-57236AD4FE42

 

Damarları açmanın iki yolu vardır. Başlangıç aşamasında hastaya teşhis konulursa Balonla genişletilen damarların içine damarı geniş tutan stent ( Sunni borular) takılarak damarın açık tutması sağlanır. Bu operasyonlarda ölüm riski binde 5 civarındadır. Yani stent takılma işlemi sırasında her bin kişiden 5 kişi ölebilir.

İleri derecede darlık gelişmiş ve artık neredeyse tamamen tıkanmış damarları  ( Doğan Hakyemez’in damarlarının ileri derecede tıkanık olduğu görülmüş) ise Balon ile genişletmek mümkün değildir. O hastaların ameliyatla damarlarının değişmesi gerekir. Bu işleme By Pass ameliyatı denilen ameliyatla bu damarlar değiştirilir.

By Pass ameliyatı 1960’lı yıllardan beri Tüm Dünyada ve ülkemizde başarı ile uygulanmaktadır. Ancak çok zor ve ölüm riski yüksek olan ameliyatlardan biridir. Amerika Birleşik Devletlerinde yapılan çalışmalarda bu ameliyatın ölüm oranı %1-3  ( Yüz kişiden 1-3 kişi ameliyatta ölebilir) olarak tespit edilmiştir. ( https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1994021/#b32

Peki damar tıkanıklığı olan hasta  Ameliyat olmasa ne olur?

Tıkanan damarlar kalbi besleyemeyeceği için kalp kası enfark olur, yani kalp kası ölür. Kalp krizi dediğimiz şey de budur. Kalbe kan gitmediği zaman kalp çalışmaz ve insan ölür.

Netice itibari ile Rahmetli Doğan Hakyemez yüksek riskli ama yapılması zorunlu bir ameliyat geçirirken hayatını kaybetmiştir.

Bu vesile ile bir kez daha belirtelim ki; Özellikle geçmişinde profesyonel spor yapmış olanlar daha sonra tamamen spordan uzaklaşırlarsa yüksek risk altına girerler.

Evoleybol ailesi olarak Merhum Doğan Hakyemez’e allahtan rahmet, ailesine başsağlığı diliyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s